Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вечните пламъци по света

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тази година се навършват 50 години от авария при геоложки проучвания край село Дервезе в днешен Туркменистан, тогава част от Съветския съюз. Заради човешка грешка на място е подпален огромен джоб с отровния газ метан, като учените се надяват, че по този начин ще го изгорят. Пламъците бушуват и до днес, а съвременните учени трудно могат да достигнат до архивни документи, защото всички проучвания, свързани с нефт и газ в Съветския съюз, все още са засекретени. 

В кратер с диаметър около 70 метра половин век гори огън, защото точно преди 50 години съветски учени правят проучвания за наличие на залежи на природен газ и петрол. Оказва се, че има огромен джоб с метан, в който пада съоръжението, с което правят проучвания. И това е най-малкият проблем. Метанът е отровен газ, който покосява живота. Хората в близост са евакуирани, а архивите пазят ужасяващи снимки на умрели животни. Какво мислите, че правят съветските учени - запалват метана с надеждата, че ще изгори за шест седмици до няколко месеца. Само че от „няколко” месеците стават безброй, защото пламъците все още бушуват, което пък прави мястото туристическа дестинация. 

Оказва се, че на дъното на кратера живеят и микроорганизми, които се чувстват отлично там при екстремните температури.

Местните жители (около 350) в момента печелят от туристическите посещения на това уникално място, което наричат „Портите на Ада”. То обаче не е толкова уникален природен феномен, тъй като и на други места по света природните залежи поддържат вечни пламъци

снимка: ЕПА/БГНЕС
Първата спирка е в Индонезия през 15-и век в султаната Демак. Тогава за първи път е описан „вечен пламък”, а легендата гласи, че Сунан Калиджага е открил мястото, а когато е забил в земята тоягата си, се възпламенил пламък. Оттогава до днес – той гори и е известен като „Вечният пламък” на Мрапен. Всяка година той е използван и за будистки церемонии, а през 2018-а там е дадено началото на младежки спортни игри в Азия. Нито дъжд, нито силните ветрове гасят този пламък не просто защото е свещен, а защото се намира до залежи на природен газ, които поддържат силата му.

До индийския град Джария има въглищен басейн, заради който избухват мрежа от „чудовищни” пожари, както ги описват местните хора. Първият е избухнал през 1916-а година, а огънят е толкова силен, че не може да бъде овладян нито с вода, нито с пясък или с химикали. Вярва се, че местността може да се къпе в пламъци още 4000 години.

В Австралия край град Винген също ще видим горящ хълм. От 1830 г. той беше считан за единствения активен вулкан в Австралия. Засега се знае само, че в продължение 6 000 години планината изгаря с метър на година. 

1000 години преди Христа - в далечината се намира планината Химера в държавата Ликия, днешна Турция. И тук метан подхранва вечните огньове на Химера, а в древността мореплавателите са се ориентирали по високите и ярки пламъци от много далеч. 

Баба Гургур е голямо находище на нефт, което се намира до иракския град Киркук. Мнозина изследователи са убедени, че по всяка вероятност онази „огнена пещ”, в която вавилонският цар Навуходоносор заповядал да хвърлят тримата, задето отказали да се прекланят пред златния идол, е именно Баба Гургур.

Азербайджан, в планината Янар Даг има място, където можем да се разходим сред огнените езици. И там се среща вече познатото явление - залежи на природен газ подхранват пламъците. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Оруш

Преди 102 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 102 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-та. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10