Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Империя на красотата - Мадам Рубинщайн“ - историята на двете най-успели жени в бизнеса с козметиката

Актьори в „Империя на красотата - Мадам Рубинщайн“
Снимка: Сатиричен театър „Алеко Константинов“

„Империя на красотата - Мадам Рубинщайн“ е последната премиера в афиша на Сатиричния театър. Пиесата е нова - написана е през 2017-та година и вече е играна на няколко световни сцени. У нас я режисира Бойка Велкова, която и играе в спектакъла. 

Това е историята на двете най-успели жени в бизнеса с козметиката - и двете тръгнали от крайна бедност, за да стигнат до върха, където са парите и - самотата. 

Пиесата на австралийския драматург Джон Мисто „Империя на красотата“ е написана през 2017 година и е поставена за първи път в лондонския „Парк театър“. Играе се на Бродуей, в Москва, Сидни и в други световни градове. 

В образа на жената, измислила червилото и водоустойчивата спирала Хелена Рубинщайн, влиза Бойка Велкова. Елизабет Арден, чиито парфюми  харесват жените, е изиграна от Силвия Лулчева. На сцената компания им прави Михаил Сървански. Неговият герой Патрик О`Хигинс е безработно момче, което попада съвсем случайно в офиса на Рубинщайн и години наред работи с нея. 

Аткьори в „Империя на красотата - Мадам Рубинщайн“    Снимка: Сатиричен театър „Алеко Константинов“

Силвия Лулчева в ролята на Елизабет Арден:

"Може би вече в 21-ви век хората не робуват толкова на първата представа, на външния израз, на това как се обличаш и как се гримираш, но в края на краищата това се оказва решаващ стратегически ход - първата стъпка, да вземеш вниманието на някого, после вече е малко по-лесно. Шапка долу за тези две изумителни жени, защото времената, в които те са работили, въобще не са били лесни", каза за БНР Силвия Лулчева.

Мадам Рубинщайн - създателката на първите салони за красота, муза на Салвадор Дали и Пикасо, която на 20 години забърква своите кремове в малък мрачен салон в Австралия, а няколко години по-късно вече строи лаборатории и заводи в цял свят, играе Бойка Велкова:

"Женската тема, това е моята тема, не само в режисурата, а и в присъствието ми в театъра - изследвам я отвсякъде, вътрешният ни свят, който е пълен със светлина, но има много изненади, има много мрак, така че това е моята тема за две изключителни жени, които в конкуренция са създали бизнес империя, която и до днес е толкова важна, колкото е била и по тяхно време. Всички големи фирми продължават това, което те двете са направили - Хелена Рубинщайн и Елизабет Арден.

Музиката в постановката е на Теодосий Спасов. Следващите дати, на които можете да гледате „Империя на красотата - Мадам Рубинщайн“ в Сатиричния театър, са 22 февруари, 11 и 29 март. 

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31
Нели Станева

Нели Станева и нейният "Билет за никъде другаде": Съвършеното спокойствие

Определят я като един от най-многообещаващите гласове в съвременната българска поезия .  С Нели Станева се запознах в Брюксел, по време на "Фестивала на българската книга" . Нели израства в Сливен, учи „Икономика“ в Германия, след което става куратор в арт галерия в Швейцария . Голямата ѝ мечта в момента - да се върне в родината си.  През..

публикувано на 03.07.24 в 10:23
Владимир Шунев

Владимир Шунев: Пейзажите ми са вдъхновени от българската природа

Владимир Шунев обича да пътува. Спира за кратка почивка, за да нарисува видяното и продължава пътя си към различни места в България.  Наричат го самобитен и самоук художник, защото по образование е минен инженер. Това го нарежда сред най-ярките представители на наивистичното изкуство у нас. Неговите пейзажи са наситени с цветове и романтика,..

публикувано на 02.07.24 в 09:23