Разразилият се спор между Европейския съюз и Обединеното кралство във връзка с недостига на ваксини на континента отново извади на показ колко деликатни и сложни са нещата след Брекзит, особено в Северна Ирландия, която единствена има сухопътна граница с Евросъюза на остров Ирландия и условна вътрешна граница в Ирландско море с останалата част от Обединеното кралство. Европейската комисия беше напът да задейства механизъм за надзор на доставките извън общността, съгласно споразумението за Брекзит, защото имаше съмнения, че „АстраЗенека“ е изнесла част от ваксините си в трети срани и това е причинило недостига в Европа.
За чувствителния въпрос „Северна Ирландия“, за опасенията на юнионистите, за проблемите около така наречения „Северноирландски протокол“ и реално ли е обединението на остров Ирландия - разговор в предаването „Събота 150“ с проф. Кейти Хейуърд от университета Куинс в Белфаст.
За доверие между ЕС и Обединеното кралство трудно може да се говори. А около случая с ваксините доверието още повече ерозира. По някакъв уникален начин се преплетоха двата най-чувствителни въпроса - Брекзит и Covid-19. Последва челен политически удар между Лондон и Брюксел, които само преди малко повече от месец едва успяха да договорят крехка търговска сделка, уреждаща отношенията след Брекзит. Проблеми по границата се очакваха, вече ги изпитаха мнозина, затруднени от формалностите покрай митническите проверки и необходимите сертификати, но в Северна Ирландия нещата винаги се приемат много по-чувствително, независимо дали става дума за преминаване на камион със зърно, например, от Дъблин за Белфаст или обратно, или за колети от останалата част на Обединеното кралство към Северна Ирландия.
Според споразумението за Брекзит някои стоки, влизащи в Северна Ирландия от Великобритания подлежат на проверка. Това е така, защото за разлика от останалата част от Обединеното кралство, Северна Ирландия остана в общия пазар. Това сега води до забавяне на транспортирането на някои стоки и дори до известен недостиг. В случая с ваксините обаче доста прибързано Европейската комисия реши да прибегне до крайна мярка, като задейства член 16 от Протокола за Северна Ирландия, за да ограничи износа на „АстраЗенека“, която бе съобщила, че има производствени проблеми. Протоколът цели да запази принципите на мирното споразумение от Разпети петък и границата между Ирландия и Северна Ирландия да остане отворена, но на практика активирането на член 16 в конкретния случай се равнява на връщане на твърдата граница и това не бе прието добре нито в Лондон, нито в Белфаст, нито в Дъблин. ЕС бързо се усети и отмени решението си, но напрежението остана. Особено са разгневени юнионистите, които виждат в Протокола опит да се откъсне Северна Ирландия от съюза. Лидерът на Демократичната юнионистка партия /ДЮП/ и първи министър на Северна Ирландия Арлийн Фостър обвини ЕС в „абсолютно безразсъдни действия“ за спъване на презграничния поток и открито призова премиера Борис Джонсън да се разбере с Брюксел да премахне Протокола или да използва прословутия вече член 16 този път в изгода на британците като премахне всички гранични бариери. Депутатът от ДЮП Иън Пейсли Джуниър дори постави ребром въпроса на премиера в парламента.
Спешно бе проведена видеосреща на най-висши представители от Лондон, Брюксел, Дъблин и основните северноирландски партии и въпреки разгорещените страсти в съвместно изявление бе изтъкнато, че ЕС и Великобритания потвърждават „пълна ангажираност“ към Споразумението от Разпети петък и правилното прилагане на Северноирландския протокол от Брезкит споразумението за оттегляне. Ирландският външен министър обаче бе категоричен, че не може да има такова нещо като премахване на Протокола, за което призовават юнионистите.
Само преди две седмици в Северна Ирландия в центъра на вниманието бяха проучвания на общественото мнение, които показаха, че все повече хора са склонни за провеждане на референдум за обединение на остров Ирландия. Новина доста тревожна за юнионистите. Гафът на ЕС с ваксините обаче изведнъж като че ли обедини по странен начин отколешните врагове националисти и юнионисти.
Може ли при това положение да се говори за промяна в настроенията и нагласите в Северна Ирландия по отношение на Брекзит?
Бих казала, че по отношение на Брекзит тук винаги е имало разделение. Но понеже Демократичната юнионистка партия, която е най-голямата в местния парламент, води кампания Член 16 от Протокола да бъде задействан от британска страна, това донякъде променя настроенията. Преди това, а и днес, бих казала, привържениците на Брекзит бяха малцинство, но сега, когато основната юнионистка партия настоява за премахване на Протокола, страстите около проблема се разгорещяват.
Британското правителство представи гафа на Брюксел като своя голяма победа. В Лондон открито се изказват становища, че благодарение на Брекзит Обединеното кралство се справя по-бързо и по-добре с масовото ваксиниране, но дали това е така?
Както знаете, смъртността в Обединеното кралство е много висока - повече от 100 хиляди души починаха. Масовото ваксиниране обаче е доста ефективно. В Северна Ирландия вече са ваксинирани над 12 процента от населението в сравнение със само 3 процента на юг в Република Ирландия. Не смятам обаче, че хората обезателно разбират подробностите около задействането на Член 16 в спора за ваксината и за какво точно става дума. Но по принцип това поражда загриженост тук, защото показва колко уязвима и чувствителна е Северна Ирландия към решения, които се вземат далеч от нея, без да се познават реалностите.
Много се говори напоследък за бъдещото на Съюза. В Шотландия изглежда неизбежно отново да бъде поискан референдум за независимост, но как стоят нещата в Северна Ирландия с обединението?
Част от споразумението от Разпети петък гласи, че ако мнозинството от хората в Северна Ирландия пожелаят да гласуват за обединение, тогава първият министър на Северна Ирландия трябва да насрочи такъв вот. Пътят за провеждане на такъв референдум е пределно ясен. Някои данни в Северна Ирландия сочат, че около 50 процента от хората искат да останат в Обединеното кралство. Други анкети обаче показват различен резултат, че хората искат обединена Ирландия. Според трети проучвания доста хора не знаят какво искат. При по-внимателно вглеждане в проучванията се забелязва интересната особеност, че националистическите чувства стават по-силни, без обаче задължително да обхващат повече хора. Но сега вече националистите все повече очакват обединението на Ирландия да се случи, докато преди просто се надяваха на това. Разбира се, от другата страна, от позицията на юнионистите, макар и те може би да продължават да са мнозинство в Северна Ирландия, се появяват притеснения от това, което се случва в Обединеното кралство. Притеснява ги не толкова Брекзит, а какво ще направи Шотландия и доколко това фундаментално ще промени държавата. В светлината на Брекзит нещата определено са динамични и не е задължително скоро да се стигне до провеждане на референдум за обединение на Ирландия, но със сигурност наблюдаваме подем за национализма, който се дължи именно на засилените очаквания за ирландско обединение.
51-вият Конгрес на БСП избра Атанас Зафиров за председател на партията. Той се наложи с 57 гласа разлика в балотаж срещу Борислав Гуцанов. Пред делегатите Зафиров увери, че колективното начало в партията се връща и БСП ще се бори да е първа политическа сила. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Атанас Зафиров бе избран..
Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА. БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..
Бившият британски премиер Джон Мейджър силно разкритикува решението на американския президент Доналд Тръмп да се свърже с Русия за мирни преговори за Украйна, наричайки ситуацията "крайно безпрецедентна". Говорейки пред Би Би Си Джон Мейджър заяви: Помислете си какво ще се случи, ако Русия успее да претендира за победа. Китай ще забележи това, както..
Атанас Зафиров е избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа - това сочат официалните резултати от гласуването, които бяха обявени пред делегатите в залата от председателя на Комисията по избора Валери Сарандев. Борислав Гуцанов, който се изправи срещу Зафиров на балотажа за лидерския пост в партията е получил..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че повече от 100 000 души са останали без отопление в южния пристанищен град Миколаив (Николаев), след като днес руски дронове са нанесли удар по енергийна инфраструктура, предаде АФП. "Тези, които искат да възстановят мира и да се подготвят за преговори, не правят така", заяви Зеленски. Той призова..
Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф заминава за Саудитска Арабия заедно със съветника по национална сигурност Майк Уолц, където ще разговарят как да бъде сложен край на войната в Украйна, предаде Ройтерс. Преди заминаването си той отбеляза, че "се надява да постигне наистина добър напредък" по отношение на преговорите между Киев и..
Увеличават се престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец в сравнение с година по-рано. Ръстът е с близо 30%. Увеличение има и при престъпленията в домашни условия 18 престъпления против личността са станали през януари 2025 г. - с 4 повече от година по-рано. Към момента пет от тези 18 престъпления са разкрити, уточняват..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..