Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Петков: Доц. Мангъров ще води листи на АБВ в София и Варна

Румен Петков
Снимка: БГНЕС

"Доц. Атанас Мангъров ще е лидер на листите на АБВ в 23-ти район в София и във Варна", заяви пред БНР председател на АБВ Румен Петков, след като създателят на партията Георги Първанов изказа несъгласие с тази номинация. Той подчерта, че с президента Първанов са на едно мнение по всички политики и няма раздор в партията.

Петков повтори мнението си, че датата 4 април за провеждане на парламентарния вот е прибързана:

"Продължавам да твърдя, че единствено готови за тази дата са тези, които разполагат с купен глас, с административен глас и с корпоративно зависим глас, т.е. Бойко Борисов. И другите, които са готови за избори вчера, са ДПС. Не мисля, че формации, които разчитат на мотивиран с политики вот, ще имат възможността да стигнат до гражданите".

Според него масовото гласуване е начин да бъда сменено това статукво.

АБВ ще се явяват сами на изборите, потвърди Петков и обясни, че няма да участват в платформата на Мая Манолова и т.нар. Отровно трио:

"Няма да участвам в лъжене. Оставям настрана, че те си затраяха по най-грозния начин, когато прокуратурата прекрати разследването за шкафчето на Борисов. Това е техният избор".

Румен Петков разкри, че преди 6 месеца са предложили на БСП да започнат широк разговор за бъдещето на лявото, но той не се е състоял:

"Отговорността за това е изцяло на ръководството на БСП. Сега търсят по места наши хора да ги подкрепят, което не е прилично. ... Ние ще продължим да вървим своя път и ще се явим сами със самочувствие на партия, която има качества".

Лидерът на АБВ подчерта, че той и Ивайло Калфин няма да са кандидати за депутати.

"Неприлично е бащата на Спецсъда - Цветан Цветанов - да иска да го закрива", коментира още Румен Петков.

Кандидатурата на президента Румен Радев за втори мандат е много силен политически ход, смята Петков и добави:

"Казах, че много се надявам това изявление на президента да не повлияе на предизборната атмосфера, а то повлия. Изместваме дебата, а от това губим като общество".

В предаването "Политически НЕкоректно" Румен Петков коментира и неуспешната, според него, борба на управляващите с Covid-19:

"7600 българи умряха в повече, без Covid, а заради хаос и некадърност. Изводът е един - Борисов беше регулировчикът на смъртта. Тези 7600 семейства трябва да знаят кой уби техните близки".

"Предателство към бъдещето на ядрената енергетика на България" - така председателят на АБВ определи подписания от АЕЦ „Козлодуй“ договор с „Уестингхаус Електрик Швеция“ за разработване на анализи на безопасността за лицензиране и внедряване на алтернативен тип ядрено гориво за V блок на атомната ни централа.

"Това гориво, ако го купим, е най-скъпото. То е изключително по-некачествено от това, което се ползва. Няма къде да го сложим", подчерта той.

Петков уточни, че това е договор, с който ще бъдат хвърлени 5 милиона в джоба на "Уестингаус", за да ни кажат колко хубаво е тяхното гориво.

"Казвал съм на мои приятели от САЩ, че легитимирайки по този начин шкафчето в спалнята на Борисов, те злепоставят Съединените щати в очите на обикновения българин. Защо от посолството на САЩ не го разбират е друг въпрос".

Интервюто на Силвия Великова с Румен Петков в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Плевен и Долни Дъбник продължава кампанията за популяризиране на еЗдраве

В Плевен и Долни Дъбник ще продължи кампанията за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве. Утре здравните експерти ще бъдат от 10 до 13 ч. в сградата на Областната дирекция по безопасност на храните в Плевен. На 7 август по същото време  ще са в сградата на общинската управа в Долни Дъбник. Инициативата е част от лятна..

публикувано на 04.08.25 в 07:55

Плевен се присъединява към глобалната инициатива в подкрепа на кърменето

Плевен се присъединява към глобалната инициатива за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето. Мотото на световната кампания през 2025 г. е "Инвестирайте в кърменето, инвестирайте в бъдещето". От 9 часа в Градската градина, акушерки с дългогодишен опит от Клиниката по акушерство и гинекология на УМБАЛ "Д-р Г. Странски", със съвети ще помагат на..

публикувано на 04.08.25 в 07:54
На плаж в Гърция

Гърция: Министерството на културата предупреди туристите за опасни дестинации

В Гърция има много красиви, но и опасни места за посещение. Властите съветват туристите да са изключително предпазливи, за да не пострадат. Не всичко,което изглежда красиво на снимка може да се посещава от туристите, съобщават специалисти от министерството на културата. Посочват места, които са много опасни. Често опитите да се посетят, водят до..

публикувано на 04.08.25 в 07:41

Над 3 хиляди служители на "Боинг" се готвят за стачка

Над 3 хиляди служители на "Боинг", които се занимават с изграждането на военни самолети и системи за отбрана, планират по-късно днес да започнат стачка. Причината за недоволството на работещите в подразделенията на компанията в Мисури и Илинойс е несъгласието с предложения нов вариант на колективно трудово споразумение. По-рано синдикалисти..

публикувано на 04.08.25 в 07:41

Киев и Москва продължават размяната на удари

Продължава размяната на удари между Киев и Москва. Едновременно с това руските войски увеличават натиска върху градовете в Донбас, останали в украински ръце след повече от три години боеве. Въздушна тревога беше обявена в редица области на страната. Кметът на Одеса съобщи, че в черноморския пристанищен град са се чули взривове. Трима души..

публикувано на 04.08.25 в 07:35
Парад в Техеран, 21 септември 2024 г.

Иран създаде нов съвет за отбрана след сблъсъка с Израел

Иранските държавни медии съобщиха, че най-висшият орган за сигурност в Иран снощи е одобрил създаването на Национален съвет за отбрана след кратката въздушна война с Израел през юни, която беше най-сериозното военно предизвикателство за Иран от войната с Ирак през 80-те години на миналия век, предаде Ройтерс. „Новият орган за отбрана ще прегледа..

публикувано на 04.08.25 в 07:32
Стивън Милър

Съветник на Тръмп обвини Индия, че финансира руската война в Украйна

Високопоставен съветник на президента на САЩ Доналд Тръмп днес обвини Индия, че ефективно финансира войната на Русия в Украйна, като купува петрол от Москва, след като Тръмп засили натиска върху Делхи да спре да купува руски петрол, предаде Ройтерс. "Това, което той (Тръмп) каза много ясно, е, че не е приемливо Индия да продължава да финансира тази..

публикувано на 04.08.25 в 07:29