Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частни полски медии спряха да излъчват в знак на протест срещу нов данък

Боян Станиславски: Едва ли има шанс той да влезе в сила

| обновено на 10.02.21 в 18:24
Скрийншот от сайта на един от най-тиражните полски вестници - "Газета виборча".

Основният частен телевизионен канал в Полша, ТВН (TVN) и радиостанции спряха ефира, а вестници излязоха с черни първи страници в знак на протест срещу предложен данък върху рекламите за частните медии.

В Полша днес има медийно затъмнение, след като основният частен телевизионен канал ТВН (TVN) и радиостанции спряха излъчване, а вестници излязоха с черни първи страници в знак на протест срещу предложен данък върху рекламите за частните медии

В позиция, изпратена до АФП, от телевизия ТВН, собственост на американската група „Дискавъри“, заявиха, че правителственото предложение цели да ограничи плурализма и свободата на словото.

На първите страници на десетки национални вестници, в това число и най-четените „Факт“ и „Газета Виборча“, имаше послание в черно и бяло, което гласи „Медии без избор“. Черни бяха и страниците на редица уебсайтове.

Радиостанции спряха излъчване, а Радио Зет информира слушателите си, че данъкът би означавал ликвидация на някои медии. „Няма свободна държава без независими медии, няма свобода, когато няма свобода на избор“, обявиха от радиото.

Новият данък трябва да влезе в сила по-късно тази година и предвижда облагане на рекламните приходи на телевизия и радиа, печатни и интернет издания. Държавните медии са изключени от данъчното облагане.

Полският премиер Матеуш Моравецки заяви, че данъкът е част от европейските усилия за облагане на технологични гиганти като Гугъл и Фейсбук, но много независими полски медии твърдят, че е несправедлив.

Според Моравецки това е такса солидарност, която ще създаде по-добри условия за развитието на свободните медии и ще помогне за финансирането на здравеопазване и културен сектор. Налагането на рекламния данък идва в момент, когато много медийни компании страдат от по-малко реклами и загуба на приходи заради пандемията.

Боян Станиславски

В предаването "Нещо повече" журналистът Боян Станиславски, който живее и работи в Полша, коментира, че не е коректно представянето в публичното пространство, че мярката е диктаторска, която вече е в сила, а това не е вярно:

"Разглежда се само като предложение за законопроект. Става дума за вноска, която засяга доходи от реклами за правни лица, издаващи медии, където бюджетът от въпросния доход надхвърля в годишна рамка 1 млн. злоти, което е 500 хил. лева".

Той уточни, че процентът на вноската е може би най-спорното нещо от целия законопроект. Според него не е основателно и твърдението, че този данък ще засегне малките и независими медии:

"Става въпрос за големите играчи", подчерта журналистът и уточни, че е съгласен с протеста на част от медиите.

Боян Станиславски изказа съмнение, че тази мярка има шанс да влезе в сила:

"Обаче това е една отровна паника, с която Ярослав Качински храни обществото от време на време. ... По този начин правителството и опозицията психологически издевателстват над обществото, карайки го да се надиграва със символи като свободата на словото и медийния плурализъм".

Интервюто на Георги Марков с Боян Станиславски в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пламен Тончев: Трусовете в отношенията между Европа и САЩ са добра новина за Пекин

"Трябва да се върви към заздравяване на климата в ЕС и когато разговаря с мощни страни като САЩ и Китай, да го прави с един глас". Това заяви пред БНР Пламен Тончев, ръководител на отдел "Азия" в Института за междунородни икономически отношения в Атина. На 24 юли в Пекин се проведе среща на върха ЕС-Китай, на която бяха отбелязани 50 години..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

Родова среща в берковското село Балювица

Родова среща правят в берковското село Балювица. Традицията се спазва от години и на нея идват хора от страната и чужбина. Родовата среща винаги е в последната събота на юли. В малкото берковско селце живеят 30-тина души, но в този ден центърът се изпълва с хора от близо и далеч, разказва кметският наместник Анелия Ангелова. 

публикувано на 26.07.25 в 11:34
Протест срещу нов закон за антикорупционните институции в Киев, 22 юли 2025 г.

Анализатор: Украйна ще излезе от войната по-малко корумпирана

"Войната не е бизнес" - това пишеше на един от плакатите по време на протестите в Киев срещу посегателството на президента Володимир Зеленски срещу независимите антикорупционни служби - Националното антикорупционно бюро НАБУ и Специализираната прокуратура САПО. Който в Украйна се бие на фронта, който нощ след нощ прекарва в бомбоубежище и..

публикувано на 26.07.25 в 11:27

Патрик Качмарчик: Политиката към въоръжаване трябва да е на общоевропейска основа

Златна треска за оръжейните компании настана в Европа. Особено добре видно е това в миролюбива Германия, където на производителите на оръжия продължава да се гледа с недоверие, дори с укор. Но рецесията, от която Федералната република мъчително се опитва да излезе, и обратът в европейската политика от разоръжаване и мирно съвместно..

публикувано на 26.07.25 в 11:06
Доналд Тръмп

Гардиън: Войната в Украйна ще е ключов въпрос в разговорите на Тръмп с ЕС и Обединеното кралство

Прекратяването на войната на Русия в Украйна е ключов въпрос в разговорите на американския президент Доналд Тръмп с ЕС и Обединеното кралство, твърдят източници, цитирани от Гардиън. Американският президент е в Шотландия, където през следващите дни ще се срещне с британския премиер Киър Стармър и председателя на Европейската комисия Урсула фон..

публикувано на 26.07.25 в 11:02
проф. Здравко Попов

Проф. Здравко Попов: Тръмпизмът се преживява в Европа като инструмент за отмъщение

Тръмпизмът се преживява в Европа като инструмент за отмъщение. Това обясни пред БНР проф. Здравко Попов, философ, дипломат и президент на Института за публична политика. "Ако се вгледаме, ще видим една обща тръмпистка платформа, която ентусиазира тези националистически сили в Европа, но заедно с това ще видим и много разлики. Това, което се..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Близо 60 лади от времето на социализма на изложение в Трявна

Трявна е домакин на националния събор на Лада клуб България. Близо 60 автомобила с емблематичната от времето на соца марка ще бъдат показани в рамките на изложението, след официалното откриване днес в 11 часа.  Различни модели автомобили с марка "Лада", притежание на колекционери от цялата страна, ще бъдат подредени за изложението по пешеходната..

публикувано на 26.07.25 в 10:24