Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Велизар Шиваров: Кръвната плазма може да доведе до мутации на вируса

Плазмата е подходяща само в началото на леко протичане на болестта

доц.Велизар Шиваров, имунолог
Снимка: www.hospitalsofiamed.bg

„Има случай на пациент с хематологично заболяване (случаят е описан в британско проучване и е публикуван в статия в престижното научно списание за медицина „Нейчър“), при който пациент с Covid- 19, след като му се прелива кръвна плазма, това довежда до мутации на коронавируса“. Това коментира пред БНР имунологът доц. д-р Велизар Шиваров, бивш началник на Лаборатория по клинична имунология и специализант по Клинична хематология към УМБАЛ „Софиямед".
Доц. Шиваров е рецензент за повече от 10 международни научни списания. Изследователските му интереси са в областта на молекулярната биология на B-лимфоцитите и на молекулярната биология и диагностика на хематологичните неоплазии.

„Това, което е станало – пациентът е бил на имуносупресивна терапия, а вирусът е откриван при него повече от 70 дни и пробите показват, че вирусът мутира през различните периоди, като на пациента е преливана два пъти хиперимунна кръвна плазма, което показва, че вирусът има вътрешна способност да мутира, като част от тях може да бъдат поправяни от самия него, но когато се прелива плазма от пациенти, преболедували други варианти на вируса, антителата, които се съдържат в тази плазма, елиминират мутациите на вируса в този пациент. Така учените откриват тези нови мутации в този пациент, което на научен език означава, че се осъществява негативна селекция върху по-старите варианти, благодарение на използването на кръвната плазма. И при този човек може да преобладават вече новите мутации и те да се разпространят повече и дори да се предадат после на други хора“, поясни още доц. Шиваров.

По думите му това показва как протича еволюцията на този вирус на ниво един индивид. Ученият сподели, че кръвната плазма е подходяща само в началото на заболяването, когато не е в тежка форма – това сочат последните изследвания:

При тежко притичане на болестта – тя не е от съществено значение, даже изобщо няма ефект върху тежки и средно тежки случаи – не повлиява клиничния резултат – това сочат клиничните проучвания“.

Доц. Шиваров коментира още, че е добре хората да се имунизират с една и съща ваксина и при двата приема, за да се съхрани това в нашата имунологична памет. По думите му най-важно е сега да се постигне възможно най-голямо ваксинационно покритие.

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52