Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Масов мор по пчелите в Добричко

Снимка: Личен архив

За необичайна смъртност по пчелите през зимата алармират стопани от област Добрич. Някои от пчеларите са загубили вече по-голямата част от пчелните си семейства и нямат надежда, че за новия сезон ще могат да ги възстановят. Някои от по-младите пчелари дори са решили окончателно да се откажат от отглеждането на кошери, тъй като с всяка изминала година ситуацията става все по-сложна - изкупните цени на меда не отговарят на вложените средства, подпомагането от държавата не е достатъчно, а безконтролното отравяне при пръскането на земеделските земи продължава. 

Галин Георгиев е председател на Сдружението „Пчела - Добрич“, в което членуват 250 пчелари от областта. Голяма част от тях сигнализират за висока смъртност сред пчелите, както и за липсващи цели пчелни семейства от кошерите. Той отглежда 140 пчелни семейства в землищата на селата Опанец и Одринци.  

„Идеята беше това да стане доход в семейството. Не успя, засега е разход. Занимавам се от 11 години с пчеларство, тази година, която мина, трябваше да е първата ми доходоносна. От 140 пчели имам 70 живи“. 

Симеон Симеонов е пчелар от 22 години, но споделя, че за първи път му се случва такъв мор по пчелите през зимните месеци януари и февруари. Той има регистрирани като стопански производител 60 кошера, но отглежда повече, защото предвижда неминуемите загуби, урок, научен през последните три години, когато смъртността е най-висока. 

Петър Симеонов отглежда 420 кошера и обработва 6 000 декара земя в землището на село Владимирово. Той споделя, че не всички земеделци си позволяват да пръскат насажденията си, така че да вредят на пчелите и въпреки че около неговите кошери няма натравяне на пчелите, факт е, че около 80% от тях са загинали.  

„Заради липсата на количества мед в края на миналата година цената му за изкупуване наистина се е увеличила“, споделя и Галин Георгиев. С тревога той допълва, че от професионалните пчелари, за които този бизнес е единствен доход, голям процент са решили да се откажат. С оглед на все по-нарастващите проблеми на пчеларите, Министерството на земеделието през 2020 година въведе промени в Наредба 13, регламентираща пръсканията. По думите на Георгиев обаче, независимо от множеството срещи на пчелари и зърнопроизводители в министерството и постигнатите компромиси и от двете страни, с излизането на окончателния вариант на новата наредба, пчеларите са озадачени от написаното в нея.  

Едва ли има хора, които да не знаят, че пчелите са и един от видовете насекоми, които служат за опрашители. Наред с тях обаче са застрашени и дивите опрашители и то отново заради отравянето им от пестициди, фунгициди и какви ли не други препарати. Така че може би е крайно време всички ангажирани в процеса по изтребването им да се замислят как би се справило населението, ако тенденцията от последните години се запази

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10
Киър Стармър

Стармър: Ангажимент на САЩ към безопасността на украинците е единственият начин за сдържане на Русия

Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..

публикувано на 17.02.25 в 22:05
Володимир Зеленски

Зеленски: Американската страна иска да угоди на Путин, за да спечели бърз дипломатически успех

Американската страна "иска да угоди" на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. В интервю за германската телевизия ARD той призна, че украинска победа над Русия е "определено" невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което..

публикувано на 17.02.25 в 21:40

Пожарната в Габрово с нов шеф

Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..

публикувано на 17.02.25 в 20:22

Протест настоя България да напусне СЗО

"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо  беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..

публикувано на 17.02.25 в 20:20
Тедрос Гебрейесус

Гебрейесус призова страните от СЗО да приемат глобален договор за действия при пандемии

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..

публикувано на 17.02.25 в 19:56