Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Вяра Ангелова: Радиото остава на завет и последно на фронта

Слушането на радио, както го правят по-възрастните поколения, е вече в миналото

Снимка: Теодор Иванов

В неделя в Унгария спира излъчване последното независимо радио - Клуб Радио. Това се случва след загубата на лицензията на унгарската радиостанция. Новините и публицистичните предавания на медията често са критични към управлението на премиера Виктор Орбан.

Присъдата е лакмус и тест за състояннието на законността на системата, смята главният редактор Андреш Арато. „Имаме шанс да стигнем до Върховния съд, но нямам никакви илюзии. Ако там ни бъде отказано, ще отидем в Европейския съд в Люксембург.“

Радиото остава леко на завет и затова остава и последно на фронта. Живеем в свят, който е силно визуален. Интересът на публиката, на рекламодатели, политици, инфлуенсъри е концентриран върху визуалните платформи и телевизиите“, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ доц. Вяра Ангелова от Факултета по журналистика и масови комуникации.

Според Ангелова радиото остава някъде встрани, а това дава възможност на тази медия да отстоява свободата на словото и да бъде критична към властите в различните държави.

Сякаш липсата на визуално окуражава хората да казват каквото мислят и да бъдат смели, а това е едно от отиващите си, загиващите качества в съвременния свят, ако говорим за журналистика“, отбелязва Вяра Ангелова.

Снимка: БГНЕС

Процесът, който върви в Унгария и затварящите медии там дават основания да говорим за свободата на словото и за натиск от страна на държавата, подчертава преподавателят по журналистика.

Виждаме, че нито Европейският съюз може да бъде гарант срещу такива практики, нито сме оставили в миналото правото на журналистите да бъдат критични и свободни и стремежа на властите да овладеят това право.“

Дали радиото успява да се измъкне от капана на комерсиалното? На многообразието от частни радиостанции, които основно разчитат на музиката и рекламите, следва да противостои общественият оператор, отбелязва Вяра Ангелова.

В Западна Европа има дългогодишни битки и продължаващи опити за намеса. Въпросът е доколко успява да устои медията“, посочва тя относно състоянието на обществените медии.

Ангелова задава и въпроса дали у нас сме оставили умишлено двете обществени медии да бъдат маргинализирани.

Остава ли радиото все така патриархално натоварено?

От опита си на преподавател доц. Ангелова споделя, че студентите, веднъж започнали да слушат радио заради обучението си, „стават публика завинаги на радиото“, но допълни, че „слушането по начина, по който го прави възрастното поколение, е в миналото“. По-младите трябва да бъдат достигнати по друг начин, ако искаме да ги спечелим, смята преподавателят.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Клуб Радио в Унгария спира излъчване




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51