Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Вяра Ангелова: Радиото остава на завет и последно на фронта

Слушането на радио, както го правят по-възрастните поколения, е вече в миналото

Снимка: Теодор Иванов

В неделя в Унгария спира излъчване последното независимо радио - Клуб Радио. Това се случва след загубата на лицензията на унгарската радиостанция. Новините и публицистичните предавания на медията често са критични към управлението на премиера Виктор Орбан.

Присъдата е лакмус и тест за състояннието на законността на системата, смята главният редактор Андреш Арато. „Имаме шанс да стигнем до Върховния съд, но нямам никакви илюзии. Ако там ни бъде отказано, ще отидем в Европейския съд в Люксембург.“

Радиото остава леко на завет и затова остава и последно на фронта. Живеем в свят, който е силно визуален. Интересът на публиката, на рекламодатели, политици, инфлуенсъри е концентриран върху визуалните платформи и телевизиите“, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ доц. Вяра Ангелова от Факултета по журналистика и масови комуникации.

Според Ангелова радиото остава някъде встрани, а това дава възможност на тази медия да отстоява свободата на словото и да бъде критична към властите в различните държави.

Сякаш липсата на визуално окуражава хората да казват каквото мислят и да бъдат смели, а това е едно от отиващите си, загиващите качества в съвременния свят, ако говорим за журналистика“, отбелязва Вяра Ангелова.

Снимка: БГНЕС

Процесът, който върви в Унгария и затварящите медии там дават основания да говорим за свободата на словото и за натиск от страна на държавата, подчертава преподавателят по журналистика.

Виждаме, че нито Европейският съюз може да бъде гарант срещу такива практики, нито сме оставили в миналото правото на журналистите да бъдат критични и свободни и стремежа на властите да овладеят това право.“

Дали радиото успява да се измъкне от капана на комерсиалното? На многообразието от частни радиостанции, които основно разчитат на музиката и рекламите, следва да противостои общественият оператор, отбелязва Вяра Ангелова.

В Западна Европа има дългогодишни битки и продължаващи опити за намеса. Въпросът е доколко успява да устои медията“, посочва тя относно състоянието на обществените медии.

Ангелова задава и въпроса дали у нас сме оставили умишлено двете обществени медии да бъдат маргинализирани.

Остава ли радиото все така патриархално натоварено?

От опита си на преподавател доц. Ангелова споделя, че студентите, веднъж започнали да слушат радио заради обучението си, „стават публика завинаги на радиото“, но допълни, че „слушането по начина, по който го прави възрастното поколение, е в миналото“. По-младите трябва да бъдат достигнати по друг начин, ако искаме да ги спечелим, смята преподавателят.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Клуб Радио в Унгария спира излъчване




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20