Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За поредна зима бездомниците в Ямбол и Сливен са без подслон

Останалите на улицата разчитат на доброволни подаяния, няма система за институционална грижа

Снимката е илюстративна
Снимка: БНР

И тази зима в Ямбол не беше разкрит център за настаняване на бездомници. Чакалнята на жп гарата отново приюти част от останалите на улицата в най-студените нощи, други потърсиха гостоприемството на роднини, а трети намериха подслон в полуразрушени постройки.

За изграждането на приют в Ямбол се говори от 20 години, а от 2012 година има и решение за осигуряване на общинско помещение.

„Ямбол е град, пълен с бездомници.“

„На студа мръзнат, някакви „къщички“ си направили. Това е ужас.“ 

„Мизерията е голяма. Да се загрижи някой за тях – има институции, никой не предприема нищо.“

Всички сме виновни, как да не сме? Ако сме хора, трябва да създадем някакви условия. Не се иска кой знае колко. Има цели сгради празни.“

„На всеки се случва да закъса. И ако има дом за такива хора – топла чорбичка, малка стаичка, един нар да си легне човекът.“

„Това е срамота, можем само да ги съжаляваме.“

Така мислят жителите на Ямбол. Бездомниците в града според социалните служби са между 10 и 15 души.

Един от тях нощува по скамейките на гарата. Друг вече година е без валидна лична карта. Няма къде да отиде. Познати му дават храна.

Неда Бъчварова оглавява отдел „Хуманитарни дейности“ в общинската администрация. Категорична е, че приют е необходим. Твърди обаче, че за част от хората на улицата това е техен избор.

От общината се надяват да могат да кандидатстват по проект. А дотогава всеки желаещ от останалите на улицата може да получава ежедневно храна, уверява Бъчварова. „По едно ядене – супа, основно ядене, хляб. Веднъж седмично десерт.“

В най-студените месеци от БЧК предоставят на бездомниците санитарни материали и храна. „Предоставяме основно консерви, буркани с храна, за директна консумация“, казва Гергана Георгиева.

И Сливен посрещна зимата без център, в който да бъдат настанявани бездомни хора по време на големите студове. Общината има такъв проект за две социални институции, които да приютят имащите нужда от покрив в най-мразовитите  дни, както и жертвите на домашно насилие. Проектът е на стойност близо два милиона лева по Оперативна програма „Региони в растеж“ и в рамките на 30 месеца трябва да бъде завършен. Одобрението бе дадено през юли 2020 година.

Минусовите температури принуждават местните бездомници да потърсят топли места, за да оцелеят. Това са шахти, през които минават тръбите на ТЕЦ, сгради с по-олекотен режим на пропуск, автогари.

Дежурният полицай на жп гарата обяснява, че рядко идват тук и то само при лошо време. Не ги гонят, но не им позволяват престой повече от времето до сутринта. 

Директорът на Спешния център д-р Василиса Симеонова отбелязва, че понякога нейните екипи прибират бездомниците от улицата. 

Центърът за спешна помощ ги прибира, но само в случаите, когато са в безпомощно състояние. И тези болни се отнасят в спешното отделение, в един от изолаторите, за да се погрижат медицински за тях.“

Д-р Симеонова допълва, че обичайно бездомниците прекарват нощта на втория етаж на болницата, където се намира рентгеновото отделение, защото има радиатори и скамейки„А също така и в поликлиниката, по същия начин.“

Снимка: БГНЕС

Социалният експерт в Община Сливен Здравка Катилеева посочва, че имат в резерв апартамент в града, в който настаняват хора до три месеца. 

„Там се настаняват лица, които са бездомни, намират се в здравословно тежко състояние, социално състояние.“

Председателят на местната организация на БЧК Моника Сярова уверява, че имат готовност да осигурят хранителни пакети на бездомниците, но до момента не са потърсени от никого

„Този е възможно най-бързият начин, по който можем да отреагираме. До момента бездомни хора не са се обръщали към нас.“

И на финала – отиваме в църквата. В Евангелската църква намират подслон за останали без дом. Тази година им раздават пакети с топла храна. „И в най-студените дни се молим на разни приятели, които имат такива помещения, и ги прибираме за по няколко дни.“

Имат и семейства, пребиваващи във вилната зона, които обгрижват постоянно.

Нямат врати в къщите, нямат прозорци, само покрив. Осигуряваме и печките, и дървата, и дрехите, и обувките, и храната.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30