Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Генка Петрова: При прилагане на ваксината върху деца да се спазва европейският регламент

Снимка: БТА

Ваксинирането на деца срещу короновируса е толкова безопасно, колкото е безопасно при възрастните и колкото е безопасно ваксинирането на децата по Задължителния имунизационен календар“. Това подчерта пред БНР проф. Генка Петрова, ръководител на Катедрата по Организация и икономика на фармацията в МУ – София. Тя е сред иноваторите в научната област по отношение на фармацевтично и лекарствено законодателство.

„Що се отнася за изпитванията в момента, още през 2006 година европейското законодателство издаде специален регламент на Европейския парламент и на Съвета на Европа за лекарствени продукти за педиатрична употреба. До 2006 година тези лекарствени продукти се основаха само на данните за възрастните и се редуцираше чисто емпирично дозата, несъобразено с детския организъм. Затова се издаде този регламент, за да се избегнат рисковете при деца на всички педиатрични лекарствени продукти - разрешени и неразрешени за употреба, както и за продукти, обект на интелектуалната собственост“.

По думите на проф. Петрова съкратените процедури, които използва в момента Европейската агенция по лекарствата за изпитания на ваксините срещу Covid-19, са с валидност една година. 

„Този период за някои ваксини вече почти изтича, като въз основа на събраните доказателства през този едногодишен период се преразглеждат всички доказателства и се взема стандартно разрешение за употреба, което има валидност пет годиниИма вече ваксини, които се прилагат вече от пет до осем месеца на пазара и милиони са ваксинираните. Едва ли за педиатричната практика ще се позволи кратък срок – най-вероятно ще се допълнят доказателствата и при деца, които ще се представят на Агенцията, и след изтичане на едногодишния срок за условното разрешение, което в момента имат ваксините, ще се предложат за преразглеждане за следващите пет години“, допълни тя в предаването „Хоризонт до обед“.  

Това е задължително, ако ще се прилага ваксината при деца, за да няма рискове за тях. Дали децата трябва да се ваксинират, европейските орани и членовете на Педиатричния съвет към ЕМА ще отговарят на този въпрос. Моето наблюдение е, че при много заболявания децата са носители, но по-тежко го преболедуват възрастните около тях. За да бъде включено едно дете в клинично проучване, то трябва да отговаря на редица изисквания и условия, описани в плана на клиничното проучвания. Обикновено тези условия за включване и изключване в проучването стават след това условие за ваксиниране или за отлагане на ваксинирането. Рискови са деца с намален имунен статус, с онкологични заболявания, с имунни заболявания“.

Интервюто с проф. Генка Петрова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32