Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онлайн обмен на студенти чрез европейска университетска мрежа

Снимка: БГНЕС

Коронавирусът даде мощен тласък за развитието и модернизацията на учебния процес. В рамките на една календарна година университетите в страната се адаптираха успешно към обучението в електронна среда - налице са повече онлайн услуги, дигитализация и иновации.

"Новите услуги осигуряват удобство и пестене на време, което се оценява високо от студентите", каза в "Хоризонт до обед" Ангел Стойков, председател на Студентския съвет при Университета да национално и световно стопанство.

"Да ходим на библиотека онлайн вече не е абстрактна идея. И макар че атмосферата в книгохранилището и допирът до книжното тяло носят съвсем различно изживяване, в условията на социална изолация достъпът до дигиталните колекции се превръща в необходимост" посочи в "Хоризонт до обед" и директорът на Университетската библиотека Десислава Милушева:
Промените в библиотеката започват още преди пандемията. Разработването на информационни онлайн услуги идва в отговор на потребностите на студентите и преподавателите в неравностойно положение.
"Оптимизацията на библиотечно-информационното обслужване включва още регистрация на нови читатели от разстояние, връщане на книги в извънработно време, както и по куриер, а също така и подобряване на информационната грамотност на потребителите чрез поредица от онлайн обучения" , допълва още Десислава Милушева:
Заради пандемията университетът отчита спад до 70 процента на студентите, които ще се обучават по програмата за международен обмен - "Еразъм плюс".
"Идва и алтернативата - инициативата за онлайн обмен на студенти" , обясни в "Хоризонт до обед"  доц. Михаил Мусов, заместник ректор по научноизследователската дейност и международното сътрудничество:

"Имаме 18 чуждестранни студени, които посещават УНСС, а наши студенти пък посещават курсове на чужди университети."

През 2020 година висшето училище стана част от международния проект Engage.eu - европейска мрежа от седем университета в областта на икономиката и социалните науки, чиято обща цел е създаването на съвместен виртуален кампус.


Предвиждат се още множество възможности за виртуална и физическа мобилност, както и специфични университетски курсове.  

"Така ще постигнем за трите съвместни специалности - дигитални трансформации, устойчиво развитие и отговорно управление - признаване на дипломите във всички университети партньори", поясни още Мусов.

В УНСС вторият семестър започна в началото на месеца - обучението протича изцяло в електронна среда.

"Дигиталната трансформация на обучението превърна  недостатъците в предимства - ние оборудвахме 50 зали с високо скоростен интернет за преподавателите, като преподават на място от учебното заведение - тоест имаме и хибридно образование", каза в "Хоризонт до обед"  ректорът на висшето училище проф. Димитър Димитров.

Кандидатстудентската кампания започна официално преди дни. Първите планирани по график изпити бяха отложени. Предвиждат се предварителни кандидатстудентски изпити в тестовия център, когато това стане възможно, както и кандидатстване с матурата.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40
Зорница Спасова

Зорница Спасова: В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик

"В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик през деня, а навън да бъдем само сутрин и късно вечер ". Това коментира пред БНР Зорница Спасова , автор в Климатека и главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Здравното министерство. Тя има и докторска степен по климатология от Софийския университет "Св...

публикувано на 23.07.25 в 12:36
Пожар край Костинброд

Какви са щетите от пожарите в селата Безден и Богьовци?

Заместник-кметът на Община Костинброд и ръководител на доброволно формирование "Феникс"  Александър Ненов  сподели, че за момента ситуацията на територията на общината не е променена.  Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена) От вторник сутринта  в селата Безден и Богьовци..

публикувано на 23.07.25 в 12:02

Безплатни тестове за хепатит в цялата страна

28 юли е Световният ден за борба с хепатита и по този повод Министерството на здравеопазването от началото на седмицата започна информационна кампания чрез регионалните здравни инспекции в цялата страна за ползите от тестването и риска от хепатита. От началото на годината: 8 болни от хепатит в Ямболско и един смъртен случай "Това е..

публикувано на 23.07.25 в 11:18
Диана Георгиева

Диана Георгиева: На специалистите по здравни грижи се гледа като на втора ръка хора

"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се искат от нас и от младите лекари, е все пак един добър знак , че има идея как да бъде постигнато това решение". Това заяви пред БНР Диана Георгиева , председател на Българската асоциация на..

публикувано на 23.07.25 в 10:06
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16