Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къкринското ханче и следите на Левски

Къкринското ханче
Снимка: БГНЕС

От 11.00 ч. в двора на Къкринското ханче, където Васил Левски е заловен в края на 1872 г., се организира гражданско поклонение по повод 148-годишнина от гибелта на Апостола на свободата

Къкринското ханче е първият музей у нас, посветен на живота и делото на Левски. Тази година се отбелязва 90-годишнината от създаването му.

След като залавят Левски, сградата е изоставена, ханджията вече не се завръща тук, и започва да се руши. След Освобождението, в края на века избухва пожар и я доунищожава. Остават само основите“, разказва екскурзоводът Юлия Йовева в предаването „Хоризонт до обед“.

След това по архитектурна скица на основите на хана сградата е възстановена. През 1924 година е създаден инициативен комитет, започва събирането на средства. Основният камък е положен през 1926 година, а откриването на музея се случва през май 1931 година. През 50-те години мястото е било временно затворено за посещения и обявено за предателско заради версията за предателството на църквата, пояснява Йовева.

В Къкринското ханче се съхраняват стари експонати, които ни дават представа как са изглеждали хановете навремето.

Музеят има четири помещения – кръчмата, стаята за спане, зимник и конюшня. В двора е останал бряст, който по време на буря е бил повален на един 18 февруари, ден преди деня на гибелта на Апостола. На следващата година дървото е било укрепено, допълва екскурзоводът.

Когато Левски идва в ханчето, влиза първо в кръчмата, поздравява насядалите по масите хора, а ханджията Христо Цонев Латинеца прави знак да преминат в съседната стая, тъй като вече е бил издирван, продължава разказа си Юлия Йовева.

В одаята за спане и тогава, както и сега, има два дървени одъра.

„Според спомените Левски е спал на малко по-малкия, а на по-големия са спали ханджията и Никола Цвятков. Когато идват заптиетата, на 27 декември рано сутринта, още преди разсъмване, те чукат на вратата на кръчмата. Левски е в одаята, взима своя револвер и този на ханджията и се насочва към задните помещения, минава през зимника, през конюшнята и оттам излиза на двора.“


Повече чуйте в звуковия файл.
Снимки в публикацията: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59