"В изолацията и пандемията хората със зависимости са търсили много по-често Спешната помощ, това сочат данните от Националната информационна линия, което пък означава, че хората са отлагали търсенето на медицинска помощ за решаване на проблема им", заяви в "Хоризонт до обед" Светослав Кирилов, терапевтичен директор на Асоциация за рехабилитация на зависими "Солидарност".
"Очевидно тези хора са били изолирани и са търсили възможност сами да се справят със ситуацията. Но пък от друга страна данните сочат, че с 35 на сто са намалели сигналите към Националната информационна линия, но са се увеличили тези случаи, които са били в крайна фаза на търсенето на някаква помощ", поясни още специалистът.
"Хората и отричат проблема, крият се от обществото, но пък обажданията бележат пик от хора, злоупотребили с алкохол. Друго - ако преди през май месец не се наблюдаваше търсене на помощ, през май 2020 много хора са търсели помощ и те са били с обострени проблеми на зависимостите си.
Най-честа е била злоупотребата с алкохол, това е било много добра алтернатива в първата фаза на пандемията, но май месец най-често е търсена помощ от хората с наркотична зависимост.
Пандемията се отрази "най-добре" при хората с хазартна зависимост заради това, че тези заведения не работеха, но сега вече нивата се възстановиха и тук. Онлайн зависимостите не бяха повлияни от локдауна.
Вълната на зависимостите ще се разбере през тази година - част от тях сега ще ескалират", поясни още Кирилов.
По думите му близките на хората със зависимости търсят най-често първи помощ и консултация какво да се предприеме за справяне с проблема. Специалистът изтъкна, че от години сигнализират Министерство на здравеопазването за трудния прием в болниците на хора, нуждаещи се от детоксикация или на хора в спешно състояние с психоза вследствие на употребата на психоактивни вещества.
"Хората биват връщани от лечебните заведения, това е много сериозен проблем у нас от години", смята експертът.
Още по темата в звуковия файл.
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на..