Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екологична катастрофа превърна костенурки в топки мазут

Снимка: Искра Декало

Преди дни танкер изпуска голямо количество нефт в Средиземно море, близо до израелския бряг край град Ашлелони, Ивицата Газа. Предполага се, че това се е случило при нелегално източване на нефт от танкера в по-малки плавателни съдове. Именно заради криминалния елемент на операцията, за разлива не е съобщено навреме, а буря в района разнася замърсяването до крайбрежието на Израел и Ливан. Властите се опитват чрез спътникови снимки да идентифицират виновните за екологичната катастрофа. Нейните непосредствени жертви са морските обитатели, за чиито живот се борят природозащитниците от Центъра за спасяване в Михморет. 

Първата жертва на екологичната катастрофа бе 17-метров кит. Множество доброволци от цялата страна веднага след бурята започнаха да събират огромни буци с катран. Но някои от тях подозрително шаваха. Доброволците започваха усилено да почистват слоевете катран и нерядко там намираха морски птици или костенурки, които те предаваха за лечение. 

Д-р Янив Леви, директор на Центъра за спасяване на морски костенурки в Михморет, разказа:

"За втори път в историята си центърът спасява костенурки от екологична катастрофа, причинена от хората. Преди 30 години е имало подобен инцидент, но в много по-малък мащаб. Иначе има постоянен проблем със замърсяването, което теченията носят от Северна Африка. Тонове отпадъци попадат в местообитанията на защитените морски костенурки. Най-тежките случаи се изпращат в болницата за диви животни в Рамат Ган, която също като нашия център се ръководи от Управлението за защита на природата и парковете в Израел.

Годишно успяваме да спасим около 140 костенурки, а сега само за два дни ни донесоха 21 и за съжаление 10 не оцеляха. Спасените са между 6- и 18-месечни и тежат до 200 грама. Хранят се с водорасли и вероятно са помислили големите топки мазут за колонии от водорасли. Пораженията са в големи – по главата, очите, дихателната и храносмилателната система. Буквално са превърнати черните буци, които доброволците откриха на брега. Когато дойдоха при нас, ги чистим външно с растително масло, вътрешно ... с майонеза. Вкарваме майонезата със сонда в гърлото им. Може да ви звуци странно, но майонезата е чудесен разтворител на нефта и така правим промивка на хранителния тракт. Освен това има и хранителна стойност. Засега спасените изглеждат добре. Костенурките имат забавен метаболизъм и след седмица-две ще се разбере дали нямат вторични заболявания.

По нашета крайбрежие има 2 вида костенурки: кафяви и зелени. Зелените са три пъти по-редки и затова се полагат огромни грижи за запазване на вида им. В периода на размножаването имаме стотици доброволци, които дежурят в районите, където костенурките снасят яйцата си и пазят малките от лоши хора, лисици и хиени".

Центъра за спасяване на морски костенурки са помещава в няколко бараки на брега на морето. Една от тях може да наречем „кухня и трапезария“ за костенурки. Там работи доброволката Ила Лимберг:

"Костенурките ядат риба. За големите режем рибата на парчета и им я даваме с костите и и кожата. За малките - почистваме само филето. След майонезената диета нашата кухня много им харесва. Освен това обичат марули. Големите изхрупват по 5-6 на ден. Проверяваме теглото им всяка седмица и много се радваме, когато наддават. За разлика от другите животни, костенурките растат до края на живота си. Корубата им е от различни сегменти, които се подменят веднъж годишно, и се надяваме, че ще се възстановят след приключението с нафта. Костенурките могат да оживеят и без черупката си, но тогава трябва да останат под наша грижа до края на живота си, а знаете, че те са дълголетници. Полова зрялост достигат чак на 30 години, а яйца снасят веднъж на 3-4 години".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Опровергаха информации в Румъния за затваряне на Дунав мост по време на ремонта му

Информацията, която разпространиха румънски медии снощи, че по време на предстоящия ремонт Дунав мост ще бъде изцяло затворен и ще се блокира преминаването на туристи и товари, бе опровергана от областния управител на Русе Драгомир Драганов. 45 милиона за Дунав мост Вчера в централните си емисии новини румънските медии цитираха..

публикувано на 04.07.24 в 13:48
Алепу

Окончателно: "Подпорната стена" на Шофьорския плаж край Созопол е законно изградена

Скандалната "Подпорна стена", приличаща на хотел в местността "Алепу" на Шофьорския плаж край Созопол, е законно изградена. Това е окончателното решение на 5-членен състав на ВАС. Магистратите отмениха акта на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков от правителството на Гълъб Донев, с който отказа да..

публикувано на 04.07.24 в 13:32

Две деца са обгазени при пожар в Монтана

Две деца са обгазени при пожар в жилищен блок в Монтана. Те са приеми в болница без опасност за живота. Огънят е пламнал около 9.30 часа днес в жк "Изгрев", блок 6. Той е тръгнал от апартамент на последния етаж. В последствие е обхванал и таванското помещение. В апартамента са били деца на 2 и 4 години. Децата са прегледани в спешния..

публикувано на 04.07.24 в 13:23
Служебният министър-председател и министър на външните работи Димитър Главчев

Главчев: Няма промяна в българската позиция спрямо Северна Македония

Позицията на България по отношение на Република Северна Македония е неизменна - страната ни държи да бъдат спазвани подписаните споразумения. Това заяви служебният премиер и министър на външните работи Димитър Главчев по време на изслушване в НС за процеса на евроинтеграция на Северна Македония след т.нар. френско предложение и антибългарската кампания в..

публикувано на 04.07.24 в 13:13

Показват най-старата гравюра на град Бяла

По повод 147-ата годишнина от освобождението на град Бяла, Русенска област, от османско владичество, в историческия музей ще бъде показана най-старата гравюра на селището. Град Бяла е второто, освободено от османска власт, селище в България, след като на 5 юли (нов стил) руско-румънските войски, командвани от генерал-майор Александър Арнолди,..

публикувано на 04.07.24 в 13:04

Парламентарни избори в Румъния на 1 декември

В Румъния управляващата коалиция от социалдемократи и либерали се споразумя за датите за предстоящите избори в страната - парламентарни и президентски, предаде Ройтерс. Парламентарният вот беше насрочен за 1 декември. Очаква се и след него двете партии да продължат да управляват в коалиция, но да представят отделни кандидати за президентския..

публикувано на 04.07.24 в 12:51

ЕК въведе временни мита върху вноса на електромобили с батерии от Китай

Европейската комисия наложи временни изравнителни мита върху вноса на захранвани с батерии електромобили от Китай. Мярката идва след продължило 9 месеца разследване от страна на Комисията на държавните субсидии от Пекин. Въз основа на разследването, Комисията стигна до извода, че веригата на стойността на електромобилите в Китай е..

публикувано на 04.07.24 в 12:47