Преди дни танкер изпуска голямо количество нефт в Средиземно море, близо до израелския бряг край град Ашлелони, Ивицата Газа. Предполага се, че това се е случило при нелегално източване на нефт от танкера в по-малки плавателни съдове. Именно заради криминалния елемент на операцията, за разлива не е съобщено навреме, а буря в района разнася замърсяването до крайбрежието на Израел и Ливан. Властите се опитват чрез спътникови снимки да идентифицират виновните за екологичната катастрофа. Нейните непосредствени жертви са морските обитатели, за чиито живот се борят природозащитниците от Центъра за спасяване в Михморет.
Първата жертва на екологичната катастрофа бе 17-метров кит. Множество доброволци от цялата страна веднага след бурята започнаха да събират огромни буци с катран. Но някои от тях подозрително шаваха. Доброволците започваха усилено да почистват слоевете катран и нерядко там намираха морски птици или костенурки, които те предаваха за лечение.
Д-р Янив Леви, директор на Центъра за спасяване на морски костенурки в Михморет, разказа:
"За втори път в историята си центърът спасява костенурки от екологична катастрофа, причинена от хората. Преди 30 години е имало подобен инцидент, но в много по-малък мащаб. Иначе има постоянен проблем със замърсяването, което теченията носят от Северна Африка. Тонове отпадъци попадат в местообитанията на защитените морски костенурки. Най-тежките случаи се изпращат в болницата за диви животни в Рамат Ган, която също като нашия център се ръководи от Управлението за защита на природата и парковете в Израел.
Годишно успяваме да спасим около 140 костенурки, а сега само за два дни ни донесоха 21 и за съжаление 10 не оцеляха. Спасените са между 6- и 18-месечни и тежат до 200 грама. Хранят се с водорасли и вероятно са помислили големите топки мазут за колонии от водорасли. Пораженията са в големи – по главата, очите, дихателната и храносмилателната система. Буквално са превърнати черните буци, които доброволците откриха на брега. Когато дойдоха при нас, ги чистим външно с растително масло, вътрешно ... с майонеза. Вкарваме майонезата със сонда в гърлото им. Може да ви звуци странно, но майонезата е чудесен разтворител на нефта и така правим промивка на хранителния тракт. Освен това има и хранителна стойност. Засега спасените изглеждат добре. Костенурките имат забавен метаболизъм и след седмица-две ще се разбере дали нямат вторични заболявания.
По нашета крайбрежие има 2 вида костенурки: кафяви и зелени. Зелените са три пъти по-редки и затова се полагат огромни грижи за запазване на вида им. В периода на размножаването имаме стотици доброволци, които дежурят в районите, където костенурките снасят яйцата си и пазят малките от лоши хора, лисици и хиени".
Центъра за спасяване на морски костенурки са помещава в няколко бараки на брега на морето. Една от тях може да наречем „кухня и трапезария“ за костенурки. Там работи доброволката Ила Лимберг:
"Костенурките ядат риба. За големите режем рибата на парчета и им я даваме с костите и и кожата. За малките - почистваме само филето. След майонезената диета нашата кухня много им харесва. Освен това обичат марули. Големите изхрупват по 5-6 на ден. Проверяваме теглото им всяка седмица и много се радваме, когато наддават. За разлика от другите животни, костенурките растат до края на живота си. Корубата им е от различни сегменти, които се подменят веднъж годишно, и се надяваме, че ще се възстановят след приключението с нафта. Костенурките могат да оживеят и без черупката си, но тогава трябва да останат под наша грижа до края на живота си, а знаете, че те са дълголетници. Полова зрялост достигат чак на 30 години, а яйца снасят веднъж на 3-4 години".
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които..
Влиятелни десни политици и лидери на партии от цял свят се събират от днес в Лондон на голяма конференция в опит за установяване на по-тесни връзки с висши американски републиканци, свързани с администрацията на Доналд Тръмп. Консерватори от Великобритания, континентална Европа и Австралия, присъстващи на конференцията на Алианса за..
Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...
Сняг до 18 см натрупа в област Монтана. На територията на областта най-много сняг тази нощ е паднал в град Монтана, а най-малко - в района на Брусарското село Василовци - съобщи Леночка Ангелова, ръководител на Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана: "Най-висока измерена снежна покривка от изтеклото денонощие е регистрирана на..
Временно е затворен пътят за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Трафикът се пренасочва по автомагистрала "Струма", където движението също е затруднено заради огромните колони от тирове и автомобили...
След конференцията в Мюнхен и трансатлантическите пукнатини: разрив със САЩ или дезинтеграция на ЕС? Европейската сигурност и френско-германският мотор 62 години след Елисейския договор – темата коментират пред БНР посланиците на Германия и Франция в България Н. Пр. Ирене Планк и Н. Пр. Жоел Мейер, както и композиторът и IT мениджър Вирак Чхуор...
Жителите на плевенското село Петърница ще избират своя кмет на балотаж следващата неделя. До втори тур стигнаха кандидатите на коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България“ и партия "Възраждане“. Спокойно премина гласуването, каза за БНР председателят на ОИК в Долни Дъбник Петя Иванова. За кандидата Пламен Петров, издигнат от..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..