Композиторът Георги Андреев разказа в навечерието на 3 март за идеята на напише Етновариации и фуга по една балканска тема - същата, която стана повод за създаването и на документалния филм на режисьорката Адела Пеева "Чия е тази песен".
Историята, разказана в него, е особено интересна. Песента има много имена: В България се нарича "Ясен месец веч изгрява", в Босна - "Погледай ме Анадолко", в Сърбия - "Руси коси", в Македония - "Ой девойче, девойче", в Гърция - "От чужда земя", в Турция - "На път за Ускудар", еврейското заглавие е "Красивата девойка" и т.н. Може да се открие и на арабски, испански, френски, италиански, дори и на английски. Едва ли има друга такава песен в света, която всички хора да обичат толкова много, като своя собствена.
Георги Андреев се вдъхновява да вплете в новата си композиция седем вариации в типичните за седем балкански народа фолклорни ритми и орнаменти - темата е тържествена, с епичен характер, а след нея следват албанска, родопска, турска, румънска, македонска, гръцка и сръбска вариация. Творбата завършва с фуга.
"Целта на това произведение, освен чисто професионална - музикално да е оригинално, интересно, атрактивно и предизвикателно, както за оркестъра и диригента, така и за публиката, е да се покаже, че на тази територия - Балканите - която е размирна открай време, ако може да има някакво посление, това е, че нас, хората, които живеем на тази територия, много повече неща ни свързват и ни обединяват, отколкото ни разединяват. И нека се опитаме да живеем в мир, съгласие и разбирателство един със друг, а не да воюваме, да се караме и да спорим за временни, незначителни неща. В крайна сметка никой няма да има полза от това, освен враговете. Да се съсредоточим върху общите ни черти, а не върху различията ни." - призовава авторът.
Чуйте в първия звуков файл споделеното от Георги Андреев, а във втория звуков файл и новият запис, осъществен през 2020 г и продуциран от Музикална къща БНР.
След кратко боледуване днес почина световноизвестното българско сопрано Стефка Евстатиева. През последните дни тя е била в болница в София. Вестта за кончината й е потвърдил съпругът на оперната прима в разговор с българската народна певица Татяна Сърбинска. Стефка Евстатиева е родена на 7 май 1947 г. в Русе. Дебютът й е през 1971 г. на..
Инициативният комитет за изграждане на скулптурната композиция „Земляците“ и Община Левски проведоха официалното откриване на творбата на 6 ноември 2025 г. на площад „Свобода“ в града. Официален гост на тържествената церемония бе вицепрезидентът на Република България г-жа Илияна Йотова. Събитието оживи спомена за трима от най-обичаните българи, родом..
През последните години светът на израелската мода преживява възходи и падения, както и кризи заради пандемията и войната. Тази година към тях се добави и бойкот срещу израелски артисти и спортисти. За първи път Седмицата на модата, която се проведе в последните дни на октомври в Тел Авив („замразена“ по време на войната), се проведе без Деня на..
Реставрираха стогодишна къща във Враца. Тя се намира до емблематичния паметник „Лъвчето“ и носи отпечатъка на една от известните градски фамилии – рода на Йончеви. Отскоро семейният дом е ново място за изкуство, култура, събития и обмен на идеи. Старата къща е реставрирана – запазени са автентичните мазилки, дограми, настилки и мебели, както и духът..
В град Левски беше открита скулптурната композиция „Земляците“ , посветена на актьорите Георги Парцалев , Григор Вачков и писателя Дончо Цончев . Автор на творбата е скулпторът Борис Борисов , а средствата за реализацията ѝ са събрани от жителите на региона чрез различни инициативи. Всеки град има свои любими места, свързани със..
Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона беше домакин на концерт по случай Деня на народните будители. Смесен хор „Родни звуци“ към читалище „Добри Войников – 1856“ в Шумен изпълни български народни песни и творби от европейската класика пред българската общност в каталунската столица. Идеята за концерта възниква спонтанно..
Петър Делчев - един от изявените български цигулари, завърши житейския си път на 24 октомври 2025 г. в Италия - страната, в която живя в последните години. Той остава в историята на българското цигулково изкуство като носител на награди от престижни международни конкурси - първа на „Ян Коциян“ в Чехословакия и двукратен носител на четвърта награда..
" Истинското противопоставяне ще се появи на парламентарни избори. Колкото повече агонизира държавата, а тя в момента агонизира, толкова по-голяма вълна..