Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредица турове ще представят различните етноси на Пловдив

Снимка: Катя Терзиева

Поредица градски турове ще представят на пловдивчани и гостите на града различните етноси на Пловдив през тяхната традиционна кухня, история, култура и обичаи. От векове градът под тепетата е населен от българи, турци, арменци, роми, гърци, италианци, руснаци и още много други народности, като мирното им съжителство е едно от най-красивите му лица. 

"През последните 10-15 години, радвайки се на възможността да пътуваме навсякъде по света, сякаш предпочитахме повече екскурзиите и почивките зад граница. Сега пандемията от Covid-19 ни накара да преосмислим много неща и насочи вниманието към "скритите диаманти" в туризма, които са около нас", казва Екатерина Терзиева, по чиято идея се организират градските турове. 

Първият е озаглавен "Пловдив по арменски" и е планиран за 20 март, а през април ще се състои и вторият, който ще е под мотото "Османските перли на Пловдив".

Мирното вековно съжителство на различните етноси в Пловдив е впечатляващо и всеки, който реши да се "потопи" в града, за да усети тази негова специфичност, ще бъде запленен, убедена е Терзиева.

"Точно това съжителство на различните пъстри диаспори на града е част от философията на нашия мултиетнически град, да умееш да събереш на една маса и арменци, и грък, и турчин, и руснак, и италианец, и още много други народности".

"Пловдив по арменски" е първа разходка, тъй като според историците градът е основно средище на арменците на Балканския полуостров. Началото ще бъде поставено с посещение на арменската църква "Сурп Кеворк", около която през 17 век се оформя и арменският квартал. Тази църква разполага с музейна сбирка, с екземпляри от арменски апостолически кръстове. След беседата участниците в туристическата обиколка ще се насочат и към емблематичната къща Хидлиян, като ще последва дегустация на ефирно отлежали арменски коняци в квартал "Капана".

"След това ще се срещнем с друг арменец, който е златар. Знаем, че някои от най-красивите, интересни занаяти са приоритет на арменците както златарството, така и часовникарството, и нашият тур ще завърши в един арменски ресторант, където ще опитаме арменски специалитети". 

Снимка: Катя Терзиева

За всички, които вече са се запалили по-подобно с пловдивското приключение, Екатерина Терзиева издава някои тайни и от подготвения вече за април следващ тур.

"Османските перли на Пловдив" ще представи по същия вкусен и красив начин османското наследство в града. Там ще видим съхранените от някогашните 50 към днешна дата две джамии. Ще опитаме типичния турски чай, ще научим защо той се поднася в чашки с формата на лале". 

Тематичните градски турове, представящи различните етноси в града през тяхното кулинарно и културно наследство, ще продължат до края на годината, обещава Терзиева, вярвайки,  че това пъстро многообразие на многовековния Пловдив ще провокира мнозина да го опознаят по-добре. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27