Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитален дневник ще подпомогне издаването на технически паспорти на сградите

Хората се притесняват, че инвестицията е голяма за семейния бюджет

Снимка: БГНЕС

Задължителните техническите паспорти на сградите ще са скъпо начинание за много пловдивчани, показа проверката на "Хоризонт".

Хората се притесняват също, че процедурата ще се усложни много, ако необходимата документация липсва в общинските архиви. Недоволстват също, че трябва да се провежда за целта и общо събрание на етажната собственост, както и че ще трябва да избират оторизирани фирми, които да извършат обследването.

Техническите паспорти на сградите трябва да бъдат изготвени до края на следващата година.

"Наредбата, която урежда сградните технически паспорти е от 2006 години, така че хората трябваше досега да знаят за какво става дума, но и държавата досега не се погрижи и самите държавни сгради да имат технически паспорти", коментира темата в "Хоризонт до обед" инж. Йордан Николов, изпълнителен  директор на Българската асоциация за изолации в строителството.
Снимка: БГНЕС

"Виждам, че повечето хора се чудят къде е документацията за целта. Затова нашето предложение е да се направи Дигитален сграден дневник. Върху това работи и самия Европейски съюз.

Но според мен за година и няколко месеца няма да успеем да завършим целия процес по паспортизация. Ако в плана за възстановяване и устойчивост има предвидени средства, ако има дигитализация на продукта, или ако държавата първоначално осигури съответния кредитен ресурс, за да бъде изпълнена тази дейност, после парите да се връщат от домакинствата през данъци или друго, но в дългосрочен план, тогава може да се изпълни паспортизацията" , каза още експертът.

Той допълни , че макар хората да негодуват един паспорт на собствеността е от полза за самия собственик - те могат да контролират състоянието на сградните инсталации, асансьори, ремонти, поддържка, застраховки, ако не могат - те да се освободят от него.

"Държавата трябва да подпомогне само тези, които са в крайна нужда. Защото в крайна сметка се грижим за автомобилите си, така че трябва да се погрижим и за апартамените си."

Инж. Йордан Николов, изпълнителен  директор на Българската асоциация за изолации в строителството посочи още, че всяка една етажна собственост, която няма технически паспорт и енергиен сертификат, не може да участва в държавни програми за енергийно ефективно обновяване.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..

публикувано на 28.01.25 в 11:49