Повече от година международното летище на Израел е затворено. Имаше много кратки моменти, когато полетите бяха разрешени. Страшното е, че съвсем произволно, летището отново биваше затваряно заради увеличаване на броя на заразилите се в Израел. Въпреки че имаха купен обратен билет, много израелци оставаха за дълго в чужбина, без да могат да се завърнат. До Израел се стига само със самолет или кораб. Това остави хиляди екскурзоводи без работа, защото израелците се славят като най-пътуващата нация след японците. Имаше протестни демонстрации, но те не дадоха резултат. Тогава гидовете, подкрепени от общините, организираха мащабна протестна акция, в която взеха участие и техните фенове.
"Преди пандемията имах много работа. За моите авторски екскурзии се резервираха места месеци напред. Феновете ми имат групи в социалната мрежа. От почти година съм си вкъщи. И изведнъж получих покана от общината на Тел Авив - Яфо в продължение на 10 дни да водя екскурзии в Лондон, Рим и Солун. Вече си стягах багажа, когато стана ясно, че и трите пътувания са в Яфо. Площадът около часовниковата кула за една нощ се беше „превърнал“ в Parliament Square - площада пред Биг Бена в Лондон. Там можеше да се качиш на двуетажните червени автобуси, да се снимаш с гвардейците, да се обадиш по уличните телефони с характерните червени кабинки. Е, имаше и „екстри“- да поседнеш на пейка между Шерлок Холмс и д-р Уотсън, а ако вдигнеш глава да видиш как лети Мери Попинс, и естествено да се чуят беседите за Лондон, които аз и моите колеги изнасяхме", каза Йоси Тувал, дългогодишен екскурзовод за Европа.
След това, всяка от сформиралите се на място групи от посетители, бързичко се придвижваше към Солун или Рим, допълни той.
"На пристанището в Яфо бяха спретнали един мъничък Солун. Много поклонници имаше на рибния пазар. Собствениците на многобройните кръчми и капанчета на крайбрежната улица бяха взели много присърце идеята за 10 дни да „маскират“ заведението си в таверни. Чуваше се гръцка музика, а на самата алея имаше бутафорни колони с капители и картонени статуи на герои от гръцката митология. Разбира се, гръцката митология има сериозно присъствие и в Яфо. На хвърлей от брега е скалата на Андромеда и мястото, където Персей е извършил своя подвиг. И накрая, площадът в Яфо, където е паметника на Наполеон и прочутата катедрала "Свети Петър" на папския нунция по Светите земи, се превърна в площад на стария Рим. Върху калдъръма бяха разстелили платно с изобразена на него мозайка, децата можеха да подскачат на батут, с формата на пица, а ние разказвахме за най-загадъчните места на Вечния град“, допълни Йоси Тувал.
Към инициативата за театрален протест на екскурзоводите се присъединиха от още три града в Израел. В Бер Шева - столицата на пустинята Негев бяха решили да припомнят, че в човешката история не липсват бедствия, къде по-страшни от Covid-19. Дори потопът не е попречил на хора и животни да пътешестват. Градски автобус бе „маскиран" като Ноев ковчег, а за тези, които отдавна не са ходили в зоологическа градина, вътре бяха подредени дребни животни и птички.
За всички в Ерусалим, които се оплакват, че им е омръзнало да ходят от къщи до работата и обратно, виждайки едни и същи сгради, за една нощ няколко от знаковите небостъргачи се „превърнаха“ в непознати чудовища Студентите от художествената академия „Бецалел“ помогнаха на протеста на екскурзоводите. Те, с помощта на плат, светлини и надуваеми елементи, показаха колко различни могат да изглеждат обичайните сгради. Достатъчно е да имаш въоръжение и да ги преобразиш.
И накрая, в крайморския град Хедера, решиха да се присъединят към жаждата за пътувания, но пресъздавайки, с наличните си средства, космически пътешествия. От този град е първият израелски космически турист, на когото до края на годината му предстои полет. Кметството на Хедера организира нощни „звездни турове“ с помощта на дронове-осветители. Те сe движат и рисуват космически картини.
Много са тези, които мечтаят да пътуват. Други заявяват, че се страхуват да напуснат Израел, който е първенец във ваксинирането по света и едва ли биха се възползвали от възможността за полети, дори ако отворят международното летище и докато не се намери лек срещу мутациите на коронавируса, ще си седят вкъщи. На друго мнение е Авшалом Грин, дошъл да подкрепи протеста на гидовете:
"Искам да пътувам в чужбина и то надалеч. Може би до Америка. Не искам да ходя на организирана екскурзия за седмица-две, а на пътешествие между месец и две години. Това да е компенсация, че дълго бях затворен вкъщи. Времето тече. Искам да видя повече места по света, а не ставам по-млад. Ще дойде време, когато човечеството ще се справи с Covid-19, но не и със старостта. Може би летището ще е отворено, а аз няма да мога да пътувам".
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец, храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години, роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..
Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..
Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..
"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът Валери Бобенков , който обича да пътува. Това лято през..
Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..
Новото Народно събрание не успя да избере свой председател след два кръга на гласуване. На първи тур бяха гласувани кандидатурите на Наталия..
Новото от вчерашния ден, което беше изненадващо, е промяната в отношенията между Борисов и Пеевски. Вчера преминаха в тиха конфронтация . Такива са..
"Може да се направи правителство без ДПС – Ново начало на Пеевски, без АПС на Доган, без "Възраждане" - защото сме от много различни..