Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Асоциацията на частните болници определят спирането на плановите дейности като грешка и архаизъм

Красимир Грудев: Болниците с по-малко Covid легла да продължат плановия прием

Болниците не са опасно място, подложени са на свирепа дезинфекция, отбелязва той

Снимка: Ани Петрова

В своя позиция от Асоциацията на частните болници определят спирането на плановия прием и плановите операции в болниците като архаична противоепидемична мярка с историческо значение. От организацията определят забраната като грешка. Подобно становище изразиха и пациентски организации.

Преди година забраната имаше някакво значение, защото ситуацията беше коренно различна: болниците не бяха подготвени – нямаха лични предпазни средства, нямаше лекарства, нямаше ваксини, нямаше и опит в диагностиката и лечението на Covid пациенти, нямаше Covid отделения, коментира пред БНР Красимир Грудев, председател на УС на Асоциацията на частните болници.

Сега имаме огромен опит, има ваксини, а болниците въобще не са това опасно място, както се смяташе преди една година, посочи Грудев в предаването „Преди всички“.

„Рискът от заразяване на пациентите е минимален, да не кажа, че е равен на нула“, заяви той.

Снимка: БТА

На входа на ресторанта никой няма да ви направи антигенен тест, докато на входа на болниците това се прави на всички, допълни Красимир Грудев. 

Болниците са подложени на непрекъсната, буквално свирепа дезинфекция, каза още Грудев.

След последното спиране на плановите дейности, продължило два месеца, на хората са им необходими поне още два месеца, за да се ориентират към болниците. И тъкмо в този момент отново се слага забрана, изтъкна Красимир Грудев. Около 8 месеца хората ще имат неадекватно болнично лечение, подчерта той, визирайки само периода от есента насам.

Отлагането на лечението на някои заболявания е изключително рисково за пациентите, припомни той.

Болниците с по-малко разкрити Covid легла трябва да продължат да работят в планов порядък, иначе се повишава смъртността, предупреди Красимир Грудев.

Болниците имат интерес да не работят, защото Касата им покрива разходите в тази епидемиологична обстановка. Но това не е логиката на лекарите, категоричен е Грудев.

Според статистиката на НЗОК от януари до март средното увеличение на постъпилите в болниците с Covid е между 1.5 и 3 пъти, поясни болничният управител. Най-висок е този дял в Бургас, а най-нисък - във Видин.

В този смисъл няма такава непосредствена опасност леглата да свършат. Има огромни възможности за прием, ако се наложи, при такава увеличена вълна“, увери Красимир Грудев. 

Относно ваксинационния процес в страната Красимир Грудев заяви, че ваксинационният план е бил обърнат „с краката нагоре“.

„Ако има достатъчно ваксини, първото задължително нещо, което трябва да се направи, е по-голямата част от тези ваксини да се дадат на личните лекари“, смята  Красимир Грудев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01