Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сирни заговезни е, искаме прошка и прощаваме

4
Снимка: БНР, архив

В православната традиция днес, седем седмици преди празника Възкресение Христово и ден преди началото на Великия пост, е Неделя на Всеопрощението.

Църковните текстове, които се четат по време на богослуженията, призовават християните да простят и да поискат прошка.

Денят е известен и като Сиропустна неделя и Сирни заговезни и е богат с различни обреди и обичаи.

„Още от моето детинство този празник хората много го уважават“, разказа жителка на Враца за традицията.

„Млади семейства отиват при кръстника с дамаджана вино, портокали, шоколадови бонбони – някога имаше на килограм, да си дадат прошка“.

„Баба връзваше на тавана конец, на който връзвахме бяла халва, яйце, сирене. Някъде му казват амкане, хамкане. Ние си му викахме ламкане“, каза мъж от Враца. „

„Идеята беше някой да успее да хване това, което се върни на конеца с уста. Мама, татко, целувах ръка и на баба и дядо… така наречената прошка. Един човек, когато не умее да прощава, той не умее и всички останали работи. Прошката е една от най-хубавите християнски черти“.

„Без прошка човек не би могъл да продължи напред“, сподели друг жител на Враца.

„Това е имал предвид Христос, като е казал „прощавайте, за да бъдете простени“, добави той.

В Троян празникът Сирни заговезни се отбелязва с традиционното палене на огньове и ритуал за прогонване на злите сили. 

Секретарят на читалището Станка Марешка:

„Решихме, че трябва да пазим традициите, да пазим духовността и да дадем все пак възможност на хората  освен уруглюването, което е характерно за нашия край, да им дадем възможност да поискат и да вземат прошка. Точно преди Великия пост човек трябва да прости на ближните си и да получи прошка от тях, защото прошката е велико нещо“.

В Троян заради пандемията е отменен маскарадът „Ялова сватба“, който се прави на Сирни заговезни, а кметът Донка Михайлова няма да посреща самодейците от местното читалище в кабинета си с баница и вино, за да си поискат прошка.

Етнологът Иглика Мишкова от Националния етнографски музей към БАН подчертава:

„От младите към старите, от кумците към кумовете да поискаме прошка и след това разбира се да простим и на себе си“.

Духовенството обаче предупреждава вярващите за най-важното - не може да се иска прошка „механично“, трябва да е от сърце.

В православната традиция този специален неделен ден се нарича неделя на Всеопрощението. Това е един граничен период, който стои на границата между подготовката на християните за Великия пост и съответно началото на самия Велик пост, обясни отец Иван Марински от катедралния храм „Свети Висарион Смоленски“.

"Това означа, че ако трябва да разберем смисъла на този неделен ден, ние нямаме право да го откъснем от тази традиции и да приемем прошката като някакъв личен индивидуален акт. Това разбира се съвсем не означава, че такъв тип прошка няма. Всеки един от нас убеден съм, че дори не само християните, ни се е налагало или да потърсим прошка, или да дадем прошка извън рамките на този ден".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Сатовча влезе в рекордите на "Гинес" с най-много чешми

Община Сатовча официално бе вписана в книгата на рекордите на "Гинес" с най-много чешми  на територията си. Новината съобщи кметът д-р Арбен Мименов, който се надява вековната семейна традиция за изграждането на чешми да продължи. Освен  вписването в Книгата на рекордите, община Сатовча получи и  официален документ, връчен от  упълномощения..

публикувано на 02.07.25 в 14:16

Мирослав Боршош: Близо 200 проверки са направени по летните ни курорти за месец

Близо 200 проверки по летните ни курорти е направило за месец министерството на туризма, отчете министър Мирослав Боршош и потвърди, че в момента тече акция в "Слънчев бряг". Слънчев бряг на прицел от НАП, РЗИ, КЗП – проверяват туристическата услуга Няколко институции, сред които и Министерство на туризма, участват в проверките в курортния..

публикувано на 02.07.25 в 14:16
Министърът на правосъдието Георги Георгиев

Мерки за изключването на България от "сивия списък" за пране на пари

Правителството одобри третият последен законодателен пакет с промени, за да може България да бъде изключена от т.нар. сив списък за пране на пари. Поставянето на страната ни в списъка възпрепятства чуждите инвестиции в страната, отбеляза правосъдният министър Георги Георгиев. Очаква се още този месец промените в Наказателния кодекс,..

публикувано на 02.07.25 в 14:10
Иван Иванов, председател на ДАБ

Иван Иванов, ДАБ: Условията, при които живеят бежанците у нас, са нечовешки

Условията, при които живеят бежанците у нас, са нечовешки и това не трябва да бъде допуснато да продължи. Това заяви пред БНР Иван Иванов, председател на Държавната агенция за бежанците.  "Не е нормално страна от ЕС да предоставя такива условия през 21-ви век. ... Ще набележа спешни мерки, макар и с минимални средства, да променим това"...

публикувано на 02.07.25 в 14:03
Пенка Георгиева

Пенка Георгиева: Има пари в НЗОК - над 9 млрд. лв., но няма здравни политики

Тази извънредна комисия по здравеопазване на НС вчера и кръглата маса днес повдигнаха много въпроси. И да сме благодарни на Тошко Йорданов, че предизвика отзвука в мрежите със стотици изказвания на лекари, които предлагат реални и възможни решения в здравеопазването, коментира в интервю пред БНР Пенка Георгиева, представител на пациентските..

публикувано на 02.07.25 в 13:46
Министърът на културата Мариан Бачев.

Близо 2 млн. лв. за археологически проучвания

Правителството одобри на днешното си заседание близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация. Допълнителните средства са насочени към проучванията на седем от най-значимите археологически обекти в България, обясни министърът на културата Мариaн Бачев: "Първата българска столица Плиска, античната колония..

публикувано на 02.07.25 в 13:42

Част от Радомир е без вода заради ремонти

Заради ремонтни дейности без вода днес е част от град Радомир, а утре ще бъде спряно водоподаването в част от Перник, съобщават от ВиК. Ремонтът в Радомир е на резервоар "Ниска зона". В Перник ще се работи по изграждането на нови връзки на улиците "Младен Стоянов" и "Юрий Гагарин", поради което ще бъде спряна водата за живущите в..

публикувано на 02.07.25 в 13:39