Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сирни заговезни е, искаме прошка и прощаваме

4
Снимка: БНР, архив

В православната традиция днес, седем седмици преди празника Възкресение Христово и ден преди началото на Великия пост, е Неделя на Всеопрощението.

Църковните текстове, които се четат по време на богослуженията, призовават християните да простят и да поискат прошка.

Денят е известен и като Сиропустна неделя и Сирни заговезни и е богат с различни обреди и обичаи.

„Още от моето детинство този празник хората много го уважават“, разказа жителка на Враца за традицията.

„Млади семейства отиват при кръстника с дамаджана вино, портокали, шоколадови бонбони – някога имаше на килограм, да си дадат прошка“.

„Баба връзваше на тавана конец, на който връзвахме бяла халва, яйце, сирене. Някъде му казват амкане, хамкане. Ние си му викахме ламкане“, каза мъж от Враца. „

„Идеята беше някой да успее да хване това, което се върни на конеца с уста. Мама, татко, целувах ръка и на баба и дядо… така наречената прошка. Един човек, когато не умее да прощава, той не умее и всички останали работи. Прошката е една от най-хубавите християнски черти“.

„Без прошка човек не би могъл да продължи напред“, сподели друг жител на Враца.

„Това е имал предвид Христос, като е казал „прощавайте, за да бъдете простени“, добави той.

В Троян празникът Сирни заговезни се отбелязва с традиционното палене на огньове и ритуал за прогонване на злите сили. 

Секретарят на читалището Станка Марешка:

„Решихме, че трябва да пазим традициите, да пазим духовността и да дадем все пак възможност на хората  освен уруглюването, което е характерно за нашия край, да им дадем възможност да поискат и да вземат прошка. Точно преди Великия пост човек трябва да прости на ближните си и да получи прошка от тях, защото прошката е велико нещо“.

В Троян заради пандемията е отменен маскарадът „Ялова сватба“, който се прави на Сирни заговезни, а кметът Донка Михайлова няма да посреща самодейците от местното читалище в кабинета си с баница и вино, за да си поискат прошка.

Етнологът Иглика Мишкова от Националния етнографски музей към БАН подчертава:

„От младите към старите, от кумците към кумовете да поискаме прошка и след това разбира се да простим и на себе си“.

Духовенството обаче предупреждава вярващите за най-важното - не може да се иска прошка „механично“, трябва да е от сърце.

В православната традиция този специален неделен ден се нарича неделя на Всеопрощението. Това е един граничен период, който стои на границата между подготовката на християните за Великия пост и съответно началото на самия Велик пост, обясни отец Иван Марински от катедралния храм „Свети Висарион Смоленски“.

"Това означа, че ако трябва да разберем смисъла на този неделен ден, ние нямаме право да го откъснем от тази традиции и да приемем прошката като някакъв личен индивидуален акт. Това разбира се съвсем не означава, че такъв тип прошка няма. Всеки един от нас убеден съм, че дори не само християните, ни се е налагало или да потърсим прошка, или да дадем прошка извън рамките на този ден".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34