37 българските офицери, родени във Велико Търново и произведени в генералско звание до 1945 година, ще бъдат удостоени със званието “Почетен гражданин на Велико Търново” на тържествената сесия на Общинския съвет на 22 март, празника на старопрестолния град. Предложението е на Държавния военноисторически архив. Сред видните търновски генерали са двама регенти на Царство България, двама генерали, завършили духовна семинария и след това избрали житейският и професионалният им път да продължи в българската армия. Велико Търново е дал и двама контраадмирали за българския флот.
Инициативата е по повод 22 март, празника на Велико Търново, и 70-ата годишнина на Военния архив, чието седалище е в старата столица.
Според директора на Държавния военноисторически архив Светлин Радев удостояването със званието “Почетен гражданин на Велико Търново” на 37-те генерали, посмъртно, е израз на обществено признание за приноса им в изграждането и утвърждаването на българската армия:
„37 търновски генерали заслужават, защото всеки от тях, освен че е роден в Търново, е доказал себе си и като търновец, и като военен. Всички те са изкарали войните, които нашата държава води до Втората световна война, включително. Тогава офицерството е било синоним на много положителни неща и са получавали дължимото им уважение и признание, и са си го заслужавали“.
В предложението за новите почетни граждани на Велико Търново са първият български генерал Сава Муткуров и министърът на войната генерал Никола Михов, като и двамата са били регенти на Царство България, баща и син - генералите Христо и Стефан Бояджиеви, синовете на Марко Тотев - братята генерали Георги и Никола. Има и двама търновски генерали, възпитаници на първото духовно училище в България, разказва Светлин Радев, директор на военния архив:
„Генерал-лейтенант Христо Недялков и генерал-майор Рашо Георгиев са завършили Петропавловската семинария. Лично за мен застана въпросът как такива хора, които чисто духовно и в християнската традиция, силно вярващи и получили духовно образование, коренно променят нагласата си и се включват в армията, където от тях се очаква точно обратното - да воюват и да отнемат човешки живот, когато се наложи“.
За повече от век, откакто старопрестолно Търново има почетни граждани, само двама търновски генерали са носители на това звание. През 1929 година с престижното отличие е удостоен генерал Никола Бакърджиев за приноса му за стопанското развитие на града, а през 2014 година званието получава бригаден генерал Иван Харизанов, бивш началник на Националния военен университет „Васил Левски“.
Сред 37-е търновски генерали, предложени за почетни граждани на Велико Търново, са двама висши офицери, отдали кариерата си на флота. През 19-и век Търново е било известно като сухото пристанище и дава своите двама висши офицери "които избират да свържат живота си с морето и там да реализират себе си"
"Единият от тях е контраадмирал Сава Стефанов, който е брат и на друг, предложен за почетен гражданин, на генерал-майор Стефан Славчев. Следващият морски офицер е контраадмирал Сава Иванов, който завършва военното училище в София, после кадетски курс в Петербург, специализира морско въздухоплаване в Германия, което за този период е много интересен факт от биографията му. Тогава въздухоплаването въобще е съвсем в зародиш и нашата армия е била на нивото на силните европейски армии или поне се е старала да го достигне“.
В предложението е включен и генерал Атанас Стефанов, благодарение на когото Търново има паметникът „Велчова завера“, с който се отдава почит на участниците във въстанието след Одринския мирен договор за освобождение на Търново и възстановяването на българското царство. Монументът е издигнат през 1935 година за стогодишнината от Велчовата завера. Името на генерал Атанас Стефанов е свързано и с построяването на военния клуб в Търново.
Директорът на военния архив Светлин Радев разказва и за още един бележит търновски генерал, родственик на майстор Колю Фичето:
„Генерал Иван Фичев, член на Академията на науките. При престоя си в Търново започва изданието на първия военен вестник. Участва в настоятелството на читалище „Надежда“. Там заедно с Киро Тулешков започват да издават първия военен вестник „Народна защита“. През 1886 година издават 20 броя“.
Всеки от номинираните 37 генерали е родово, професионално и обществено свързан с Велико Търново. Наш дълг е да запазим спомена за тях и да им отдадем полагащото се признание, аргументират се от Държавния военноисторически архив.
Паметта за търновските генерали е запазена и с арка, която беше издигната преди няколко години на входа на старото военно училище в центъра на града.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..