Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

37 български офицери ще бъдат удостоени със званието “Почетен гражданин на Велико Търново"

Арката на генералите във Велико Търново
Снимка: Здравка Маслянкова

37 българските офицери, родени във Велико Търново и произведени в генералско звание до 1945 година, ще бъдат удостоени със званието “Почетен гражданин на Велико Търново” на тържествената сесия на Общинския съвет на 22 март, празника на старопрестолния град. Предложението е на Държавния военноисторически архив. Сред видните търновски генерали са двама регенти на Царство България, двама генерали, завършили духовна семинария и след това избрали житейският и професионалният им път да продължи в българската армия. Велико Търново е дал и двама контраадмирали за българския флот.
 
Инициативата е по повод 22 март, празника на Велико Търново, и 70-ата годишнина на Военния архив, чието седалище е в старата столица.   

Според директора на Държавния военноисторически архив Светлин Радев удостояването със званието “Почетен гражданин на Велико Търново” на 37-те генерали, посмъртно, е израз на обществено признание за приноса им в изграждането и утвърждаването на българската армия:  

37 търновски генерали заслужават, защото всеки от тях, освен че е роден в Търново, е доказал себе си и като търновец, и като военен. Всички те са изкарали войните, които нашата държава води до Втората световна война, включително. Тогава офицерството е било синоним на много положителни неща и са получавали дължимото им уважение и признание, и са си го заслужавали“.   

В предложението за новите почетни граждани на Велико Търново са първият български генерал Сава Муткуров и министърът на войната генерал Никола Михов, като и двамата са били регенти на Царство България, баща и син - генералите Христо и Стефан Бояджиеви, синовете на Марко Тотев - братята генерали Георги и Никола. Има и двама търновски генерали, възпитаници на първото духовно училище в България, разказва Светлин Радев, директор на военния архив:

„Генерал-лейтенант Христо Недялков и генерал-майор Рашо Георгиев са завършили Петропавловската семинария. Лично за мен застана въпросът как такива хора, които чисто духовно и в християнската традиция, силно вярващи и получили духовно образование, коренно променят нагласата си и се включват в армията, където от тях се очаква точно обратното - да воюват и да отнемат човешки живот, когато се наложи“.

За повече от век, откакто старопрестолно Търново има почетни граждани, само двама търновски генерали са носители на това звание. През 1929 година с престижното отличие е удостоен генерал Никола Бакърджиев за приноса му за стопанското развитие на града, а през 2014 година званието получава бригаден генерал Иван Харизанов, бивш началник на Националния военен университет „Васил Левски“.

Сред 37-е търновски генерали, предложени за почетни граждани на Велико Търново, са двама висши офицери, отдали кариерата си на флота. През 19-и век Търново е било известно като сухото пристанище и дава своите двама висши офицери "които избират да свържат живота си с морето и там да реализират себе си"

"Единият от тях е контраадмирал Сава Стефанов, който е брат и на друг, предложен за почетен гражданин, на генерал-майор Стефан Славчев. Следващият морски офицер е контраадмирал Сава Иванов, който завършва военното училище в София, после кадетски курс в Петербург, специализира морско въздухоплаване в Германия, което за този период е много интересен факт от биографията му. Тогава въздухоплаването въобще е съвсем в зародиш и нашата армия е била на нивото на силните европейски армии или поне се е старала да го достигне“.  

В предложението е включен и генерал Атанас Стефанов, благодарение на когото Търново има паметникът „Велчова завера“, с който се отдава почит на участниците във въстанието след Одринския мирен договор за освобождение на Търново и възстановяването на българското царство. Монументът е издигнат през 1935 година за стогодишнината от Велчовата завера. Името на генерал  Атанас Стефанов е свързано и с построяването на военния клуб в Търново.  

Директорът на военния архив Светлин Радев разказва и за още един бележит търновски генерал, родственик на майстор Колю Фичето:  

„Генерал Иван Фичев, член на Академията на науките. При престоя си в Търново започва изданието на първия военен вестник. Участва в настоятелството на читалище „Надежда“. Там заедно с Киро Тулешков започват да издават първия военен вестник „Народна защита“. През 1886 година издават 20 броя“.

Всеки от номинираните 37 генерали е родово, професионално и обществено свързан с Велико Търново. Наш дълг е да запазим спомена за тях и да им отдадем полагащото се признание, аргументират се от Държавния военноисторически архив.

Паметта за търновските генерали е запазена и с арка, която беше издигната преди няколко години на входа на старото военно училище в центъра на града.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31