Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цели села в Източните Родопи се отказват от тютюна

Традиционната селскостопанска култура е заменена с гурбет в чужбина

Снимка: БГНЕС

Цели села в Източните Родопи се отказват от тютюна. Една от причините са ниските изкупни цени. Земеделските служби в района отчитат изключително слаб интерес към залагане на новата реколта. Подадените до момента заявления за регистрация от цялата област Кърджали са едва стотина. Традиционната селскостопанска култура е заменена с гурбет в чужбина.

Преди години в джебелското село Припек е кипял живот. Това личи от големите спретнати къщи, накацали по склоновете. Сега повечето млади хора са в чужбина или във вътрешността на страната. Тук няма работа, казват местните хора. За жените отварят по някой цех, но мъжете, младежта се насочват към работа извън страната, най-вече в строителството, разказва жител на селото.

„Трябва да се създаде на младите хора работа, иначе ще се обезлюди селото.“

Дори традиционният за района поминък – тютюнът, вече не се търси. Никой от останалите в селото не иска да отглежда тази култура. За поредна година край Припек няма да бъде засят и един декар с тютюн.

Вече от доста години в Припек никой не сее тютюн“, потвърждава и кметът Стефан Джуванов. „Никой вече от младото поколение не се занимава с тютюн. Преди години почти във всяка къща имаше, сееха тогава хората.“

Снимка: БНРСитуацията е подобна и в други населени места в област Кърджали. От години се регистрира намаляване на броя на тютюнопроизводителите. Сега едва стотина са подадените до момента заявления за отглеждане на тютюн от новата реколта. В областната дирекция „Земеделие“ отчитат изключително слаб интерес от страна на стопаните.

„Към днешна дата кампанията върви слабо“, отбелязва Йорданка Гочева, която оглавява дирекцията. „До момента са подадени 96 заявления за регистрация и то само в 4 от седемте общини на областта. Тези 96 заявления са само 11% спрямо подадените за 2020 година.“

Като засети площи това се равнява на 12.5% спрямо изминалата година.

Гочева призова стопаните да побързат с регистрацията и да не чакат последния срок 31 март, въпреки че той може да бъде удължен. Според нея една от причините за слабия интерес е, че част от фермерите не могат да представят документ за обработваемата земя.

Много от тютюнопроизводителите не разполагат с такива документи, защото отглеждат тютюна на общински имоти. „Да кажем, на 50 декара отглеждат 4-5 човека. В този имот не може да се извърши делба и всеки да се сдобие с правното основание за тези десет декара“, поясни Йорданка Гочева. 

Няма кой да се регистрира като тютюнопроизводител, казват в джебелското село Припек. И причината не са само ниските изкупни цени.

Все пак хората от Припек имат надежда, че производството на тютюн може да се възроди, ако цените на суровината са други.

Снимка: БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05
Галина Мирчева

Галина Мирчева: Човек трябва да спре и да помисли за хубавото в живота

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..

публикувано на 01.05.25 в 11:25

Историята на Българските държавни железници - втора част

Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово.  Децата получиха образователни подаръци  с..

публикувано на 30.04.25 в 14:06
Дария

Нужни са още 30 хиляди евро до усмивката на Дария

Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..

публикувано на 28.04.25 в 19:02
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36