Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цели села в Източните Родопи се отказват от тютюна

Традиционната селскостопанска култура е заменена с гурбет в чужбина

Снимка: БГНЕС

Цели села в Източните Родопи се отказват от тютюна. Една от причините са ниските изкупни цени. Земеделските служби в района отчитат изключително слаб интерес към залагане на новата реколта. Подадените до момента заявления за регистрация от цялата област Кърджали са едва стотина. Традиционната селскостопанска култура е заменена с гурбет в чужбина.

Преди години в джебелското село Припек е кипял живот. Това личи от големите спретнати къщи, накацали по склоновете. Сега повечето млади хора са в чужбина или във вътрешността на страната. Тук няма работа, казват местните хора. За жените отварят по някой цех, но мъжете, младежта се насочват към работа извън страната, най-вече в строителството, разказва жител на селото.

„Трябва да се създаде на младите хора работа, иначе ще се обезлюди селото.“

Дори традиционният за района поминък – тютюнът, вече не се търси. Никой от останалите в селото не иска да отглежда тази култура. За поредна година край Припек няма да бъде засят и един декар с тютюн.

Вече от доста години в Припек никой не сее тютюн“, потвърждава и кметът Стефан Джуванов. „Никой вече от младото поколение не се занимава с тютюн. Преди години почти във всяка къща имаше, сееха тогава хората.“

Снимка: БНРСитуацията е подобна и в други населени места в област Кърджали. От години се регистрира намаляване на броя на тютюнопроизводителите. Сега едва стотина са подадените до момента заявления за отглеждане на тютюн от новата реколта. В областната дирекция „Земеделие“ отчитат изключително слаб интерес от страна на стопаните.

„Към днешна дата кампанията върви слабо“, отбелязва Йорданка Гочева, която оглавява дирекцията. „До момента са подадени 96 заявления за регистрация и то само в 4 от седемте общини на областта. Тези 96 заявления са само 11% спрямо подадените за 2020 година.“

Като засети площи това се равнява на 12.5% спрямо изминалата година.

Гочева призова стопаните да побързат с регистрацията и да не чакат последния срок 31 март, въпреки че той може да бъде удължен. Според нея една от причините за слабия интерес е, че част от фермерите не могат да представят документ за обработваемата земя.

Много от тютюнопроизводителите не разполагат с такива документи, защото отглеждат тютюна на общински имоти. „Да кажем, на 50 декара отглеждат 4-5 човека. В този имот не може да се извърши делба и всеки да се сдобие с правното основание за тези десет декара“, поясни Йорданка Гочева. 

Няма кой да се регистрира като тютюнопроизводител, казват в джебелското село Припек. И причината не са само ниските изкупни цени.

Все пак хората от Припек имат надежда, че производството на тютюн може да се възроди, ако цените на суровината са други.

Снимка: БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40