Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спряно е финансирането на "Топъл обяд" в "Красно село"

Районното кметство няма да оттегли или промени проекта и вегетарианското меню

Снимка: Ива Антонова, БНР

Повече от 200 души в нужда в район "Красно село" в София остават без топъл обяд, след като  очакваната помощ, осигурена по Оперативната програма за храни и материално подпомагане, се прекратява. Това обяви районният кмет Росина Станиславова след отказ на Управляващия орган на програмата да финансира проекта.

Спирането на средствата за програмата „Топъл обяд“ идва след оценка от Агенцията за социално подпомагане, че менюто не отговаря на критериите за разнообразна, пълноценна и здравословна храна и включва изцяло вегетариански продукти. 

Проектът Топъл обяд“ в район „Красно село“ започва през май миналата година, като в продължение на почти 160 дни между 200 и 300 души са получавали супа, основно ястие и хляб всеки ден. Проверка на Агенция за социално подпомагане сред всички общини, изпълнявали такава програма, обаче посочи, че единствено менюто за нуждаещи се в Красно село е изключвало месо и яйца.

"Вегетарианското меню е обявено от самото начало на програмата „Топъл обяд“, каза в "Хоризонт за вас" кметът Росина Станиславова.

Ръководителят на проекта „Топъл обяд“, заместник-кметът Николай Веселинов защити  критериите, по които е съставено менюто за хората в нужда в Красно село. За БНР той поясни:

"Това решение е плод на съзнателно управленско решение, трябва ли да напомням, че тази болест - Covid - 19 тръгна от употреба на диви местни продукти, освен това има хора от "Красно село", които по различни причини не употребяват месо, освен това вегетарианската храна е по-здравословна и по-пълноценна...", това смята Веселинов.


В писмо до кмета на „Красно село“ управляващият орган на програмата - в случая Агенцията за социално подпомагане – припомня, че на няколко пъти е призовавала ръководителите на проекта „Топъл обяд“ да приложат - цитирам - „гъвкав подход при определяне на хранителните продукти, включени в менюто“.

След отказ на районната администрация следва и отказ да се верифицира сумата от близо 25 хил. лв. за изпълнение на проекта за тази година. Кметът Росина Станиславова определи действията на Агенцията за социално подпомагане като цитирам „опит да дисциплинират един непослушeн кмет“. 

Според ръководителя на проекта заместник-кмета Николай Веселинов няма нарушение на изискванията за кандидатстване по европейската програма и район "Красно село" няма намерение да оттегли или промени проекта и вегетарианското меню за услугата топъл обяд, а до изясняване на ситуацията без всекидневна порция храна остават около 250 нуждаещи се.  

Казусът около програмата „Топъл обяд“ е пореден случай, при който кметът на "Красно село" се налага да дава обяснения след като преди около месец стана ясно, че тя се е самоназначила за ръководител на проект „Патронажна грижа“ със средства по европейска програма, а срещу нея се появиха твърдения, че е изплатила крупна сума на себе си и на своя екип. Нещо, което Станиславова отрече, заявявайки, че не е нарушила правилата на оперативната програма.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54