Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравните ни права при прекъснати осигуровки

Росен Бъчваров: Имаме доста гаранции за запазването на правата на заети или безработни лица

| обновено на 19.03.21 в 17:24
Персонален идентификационен код, НОИ
Снимка: НОИ

Ако по спешност ни се налага да постъпим в болница и се установи, че здравните ни права са прекъснати, заради спешността лечението се поема от държавата, ако не е по спешност, трябва бързо да си ги заплатим“. Това поясни за рубрика „Моите права“ в „Хоризонт да вас“, адвокат Христина Николова от Център за защита правата в здравеопазването.

„Сега се обмисля да се удължи срокът на неплатения отпуск в условията на пандемия, който ще се признава за трудов стаж и съответно ще се заплащат всички дължими данъци и вноски. Но това не е окончателно прието и не знам за какъв период става въпрос", каза още Николова.

Тя посочи, че ако заради Covid кризата по искане на работодателя служителят излезе в неплатен отпуск, трябва да се пуснат уведомителни писма до НОИ и НАП, като се предприемат мерките, които предвижда правителството, за да може да се получат тези данъци и осигуровки.“

"Здравните вноски се губят, когато не се платят за един месец, а се възстановяват, като се платят две години назад или за срока, за който не са заплащани", поясни още адвокат Николова.

Когато си безработен и си регистриран в Бюрото по труда, здравните вноски се покриват от държавата. Периодът зависи от трудовия стаж на човека.

Ако работодател не е изплащал здравни вноски на свой служител, той трябва да уведоми НАП.

"Ако през това време човекът трябва да постъпи в болница, някой трябва да плати тези вноски. Ако ги плати работникът, впоследствие може да иска обезщетение от работодателя за тях", поясни още Николова от Център за защита на правата в здравеопазването.

"На първо място, когато човек работи на трудов договор, няма никакво значение дали работодателят му е внесъл или не здравните вноски. Това не влияе на прекъсването на здравните права.“ Това коментира по темата в „Хоризонт за вас“ и Росен Бъчваров, говорител на НАП.

„Тоест няма притеснение за наетите по трудов договор лица дали техният работодател плаща или не. Това не засяга здравните им права.

БГНЕС

Другото важно нещо е, че здравните права се прекъсват едва на 4 месец без данни за осигуряване. Тоест, ако един човек е самоосигуряващ се или работодателят му не подава осигурителни декларации, трябва да минат 4 месеца, преди това да засегне здравните му права." Това заяви говорителят на НАП.

"Когато един човек е безработен, той не става автоматично здравно неосигурен, защото ако се регистрира и получава обезщетение от държавата, то бюджетът плаща осигуровките.

Българският закон съдържа доста гаранции по отношение на запазването на правата на заети или безработни лица.

А следващото Народно събрание ще преразгледа режима на неплатения отпуск в светлината на извънредното положение", това поясни в заключение Росен Бъчваров.


Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ген. Драгомир Димитров

Ген. Драгомир Димитров: Не може да се вземе решение за "Лукойл" без информация от специалните служби

Не може да се взима решение без информацията на специалните служби, когато става въпрос за рискова инфраструктура.  Така ген. Драгомир Димитров, бивш ръководител на Държавна агенция "Разузнаване", коментира пред БНР казуса "Лукойл". Руската компания "Лукойл" води преговори с потенциални купувачи на чуждестранните си активи Крие ли..

публикувано на 14.11.25 в 20:05

Румъния привика руския посланик заради нарушения на въздушното пространство

Румъния е привикала руския посланик в Букурещ, за да протестира срещу нарушаването на въздушното пространство на страната, съобщава външното министерство на северната ни съседка. Действията на румънските власти идват, след като във вторник бяха открити части от дрон, за които бе съобщено, че има "неопровержимо доказателство за руски произход". От..

публикувано на 14.11.25 в 19:44
Бундестаг на Германия

Германия направи ключова стъпка към приемането на федералния бюджет за 2026 г.

Германия направи ключова стъпка към приемането на федералния бюджет за 2026 г. След 15 часово заседание бюджетната комисия одобри преработения проект, който предвижда второто най-високо ново задлъжняване в историята на страната.  Бюджетната комисия в Бундестага даде зелена светлина за бюджет с рекордно задлъжняване. Германия взима почти 98 милиарда евро..

публикувано на 14.11.25 в 19:24
Румен Спецов

МС официално назначи Спецов за особен управител на "Лукойл“ в България

Министерският съвет прие решение, с което назначи Румен Спецов за особен търговски управител на четирите дружества на "Лукойл“ в България. Правителственото решение е прието неприсъствено, съобщиха от пресслужбата на кабинета. Дружествата са: "ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас" АД, "ЛУКОЙЛ-България“ ЕООД, "ЛУКОЙЛ Ейвиейшън България" ЕООД и "ЛУКОЙЛ - България..

публикувано на 14.11.25 в 19:18
Снимката е илюстративна

Двама митничари са задържани при операция на ГДБОП

Двама митничари са задържани при операция на ГДБОП. Това научи БНР от свои източници. По неофициална информация арестуваните са мъж и жена. Става дума за действия срещу корупцията. Акцията е проведена преди ден. Към момента от МВР не коментират официално случая.

публикувано на 14.11.25 в 19:11

Тежък инцидент с автобус в Стокхолм, има загинали и ранени

Няколко души загинаха, а други са ранени, след като автобус се вряза късно следобед днес в спирка в центъра на шведската столица Стокхолм, съобщи шведската полиция, като не посочи причината за инцидента, предадоха "Ройтерс" и "Франс прес". Полицията съобщи, че произшествието е станало близо до Кралския технологически институт. Говорител на..

публикувано на 14.11.25 в 19:07

Осем души са загинали при интензивните руски удари с ракети и дронове в Украйна

Осем души са загинали при интензивните руски удари с ракети и дронове в Украйна в нощта срещу петък. Според Киев при координирана атака на различни силови структури е бил поразен нефтеният терминал в руското черноморско пристанище Новоросийск.  Основна мишена на руските удари отново стана Киев, където са загинали шестима цивилни. Две са жертвите на..

публикувано на 14.11.25 в 18:32