Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва обсъждането на устройствения план на община Бяла

Кое налага урбанизация при плажа Кара дере питат еколози

Снимка: БГНЕС

В момента се обсъжда идейният проект на общия устройствен план, това е предварително запознаване какви са плановете на общината по отношение на Кара дере и цялата община“, каза в „Преди всички“ Люба Батембергска от Сдружение "Да спасим Кара дере".

Днес започва обсъждането на устройствения план на община Бяла, включващ и Кара дере – един от малкото неурабанизирани плажове в България. Интересът към това обсъждане е голям от страна на гражданските организации, защото по темата се организираха поредица от протести за опазването на редица плажове.

„Това, което ние виждаме, че е предвидена една зона от 100 метра от брега, в която е предвиден един вид „зелен пояс“, но там са предвидени и различни преместваеми обекти, има опция и за изграждане на геозащитна стена, защото там има и свлачищна зона. Светва ни една огромна червена лампа – това е Алепу, там има и забележка, че всякакви дейности, които ще се развиват там, ще стават след брегоукрепването. Предвидени са преместваеми обекти, които обикновено са заведения. След тези 100 метра е предвидена курортната зона. На нас ни прави впечатление, че е предвидена доста сериозна урбанизация -  въпросът е какво я налага? Тъй като в заданието на МРРБ е минимална урбанизация на Бяла", каза още екоактивистката.

"Всички знаем за огромното количество предлагане на апартаменти и сгради по морето, а от друга страна в самата Бяла от 2005 година досега има само два големи инвестиционни проекта, тоест няма голямо търсене – има ли нужда още от строителство?

От заложеното все пак не се вижда голямо строителство, но все пак са заложени хотели, комплекси, голф-игрища…“, поясни още Люба Батембергска.

Тя очаква Бяла да се развива така, че да се използва уникалността на Кара дере, защото там ходят туристи от цял свят, заради автентичната природата, такива места са малко и в Европа.

„За да се запази Кара дере, част от туристите са съгласни дори да се откажат от къмпингуването и кемперите или да се заплаща такса за това, да има обособени места за това с предварителна резервация.

За нас това може да е една зона от 2 километра изцяло за пешеходен и природосъобразен туризъм.“

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00