Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С дарения ремонтираха читалище "Родопска искра" в Чепеларе

Читалище „Родопска искра“ в Чепеларе
Снимка: Радостина Чернокова

С дарения ремонтираха читалище „Родопска искра“ в Чепеларе. Ремонтните дейности започват с гримьорните, библиотеката, хранилището към нея и малкия читалищен салон. От читалищното настоятелство очакват и подкрепа от Министерство на културата.
В дарителската кампания по набиране на средства се включиха доста хора, каза председателят на читалище „Родопска искра“ Ангел Николов:

"Ремонтът се наложи поради това, че помещенията бях доста неугледни, с рушаща се мазилка. През 2017 година спечелихме проект за оборудване и обзавеждане на читалището, който за съжаление не успяхме да реализираме поради това, че трябваше да имаме собствен ресурс от 200 хиляди лева. Тъй като общината е в затруднено финансово положение, а само тя може да ни помогне, нещата не се получиха. Започнахме ремонт, защото очаквахме нови мебели, ново обзавеждане, нови стелажи за книги, но въпреки всичко ремонта вече е факт. Изпратили сме писмо до Министерството на културата, с което се надяваме да ни бъдат отпуснати тези финансови средства, най-вече за рафтове, за нови стелажи за книгите".

Читалище „Родопска искра“ в Чепеларе      Снимка: Радостина Чернокова

Сред дарителите има юридически и физически лица, обединени в каузата за запазване на културната институция.

"Ремонтът включва измазване на стените, полагане на нова мазилка, нова мрежа, сменяне на осветлението с ново по-икономично, полагане на нова подова настилка".

В хранилището на читалищната библиотека има изключително ценни книги, каза още Ангел Николов:

"Когато аз започнах работа в читалището ги заварих доста намокрени, доста изпокъсани, не са съхранявани правилно, което вече не е така, но тези книги искат нови стелажи, нови шкафове, метални, да се съхраняват, да се предпазват от вода, от пожари".

Читалище „Родопска искра“ в Чепеларе     Снимка: Радостина Чернокова

Той постоянно чете и препрочита любими книги, а най-впечатляваща за него е историята за строежа на читалището. Първата сграда е строена 15 години, новата е изградена за 1 година.

"Чепеларци, въпреки че в онзи период не са имали средства и сега не можем да кажем, че всички имат, са отделяли от своя къшей хляб, за да дадат на читалището. Някои са дарявали парични средства, други имущество. Бих казал, че сега чепеларци даряват както и преди. С отворени сърца са, подкрепят ни, което е много важно за нас. Нямаме ли подкрепа от хората, нещата не се случват".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова и нейната кафе-книжарница с кауза

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57