Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата „Съвременно африканско изкуство" - мост за сближаване на народите на Етиопия и България

13
Снимка: Славена Илиева

Столичната галерия “ЛИК” представя изложбата „Съвременно африканско изкуство", която може да бъде посетена до 27 април. В нея е представено съвременното африканско изкуство на Етиопия, Кения, Танзания, Сейшелските острови и Южна Африка с акцент Етиопия. Людмил Киров, архитект, галерист, е организатор на самата изложба в Галерия "Лик". На откриването присъстваха управляващият посолството на България в Етиопия Тодор Витев и почетният консул на Етиопия в България Сейфе Бекеле Арегай. Връзките между двата народа са дълбоки. Един от световно известните пианисти на Етипопия е учил в нашата музикална академия. Изложбата “Съвременно африканско изкуство” чрез едно стойностно, философско претворяване от етиопските художници, се превръща в културен мост за засилване на дипломатическите отношения между Етиопия и България.

Людмил Киров с почетния консул на Етиопия в България Сейфе Бекеле Арегай  Снимка: Славена Илиева

Людмил Киров живее от три години в Етиопия и обикаляйки африкански държави, събира произведения на изкуството:

"И се оказа, че попаднах в една Мека в Етиопия, където има много добра и интересна живописна школа, доста добри артисти, добри творци, които претворяват по свой собствен уникален начин живописното изкуство. То хем е африканско, хем не е типично африканско. То е много различно, не е като другите държави в Африка, не е като Западна Африка".

Снимка: Славена Илиева

Той изтъкна, че художниците в Етиопия в творбите си изразяват по специфичен начин действителността:

"Това изкуство не можете да го намерите по другите държави или по туристическите обекти, където се продават повече сувенирни произведения от цяла Африка. Тук се представя една по-различна Африка, която издига в култ жената".

Снимка: Славена Илиева

Основните произведения в изложбата са от етиопската школа, има няколко произведения от Сейшелите, от Южна Африка, от Танзания, от Кения.

Според Людмил Киров етиопският джаз е една нова вселена, световно известен:

"Има художници, които умело съчетават и интерпретират постиженията в джаза и етиопската музика с изобразителното изкуство, с образа на жената в него".

Снимка: Славена Илиева

Една от въздействащите картини в изложбата е "Любов":

"Тя е интересно превъплъщение на етиопския колорит, на етиопската шевица, на техния израз на любовните чувства. Те имат интересен начин на прегръщане и поздравяване, те се поздравяват, удряйки си рамената един в друг - типично за тази страна", допълни Киров.

Снимка: Славена Илиева

Почетният консул на Етиопия в България Сейфе Бекеле Арегай подчерта, че предстои да бъде отворено представителство на африканската страна в София:

"Етиопия е една от най-древните страни. Показано е най-доброто от страната и старото, религията. Етиопците са едни от първите християни в православния свят". 

Снимка: Славена Илиева

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48