Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За кои партии гласуваха ромите

Снимка: БГНЕС

За първи път от доста години в Народното събрание няма да има националисти. Партия ВМРО няма да има депутати в 45-ото Народно събрание. На изборите през 2017 година "Обединени патриоти" и партия "Воля" са получили общо 464 150 гласа, на изборите през 2021 година те спечелиха 206 768. Партия "Възраждане" е получила през 2017 година 38 000 гласа, на изборите на 4 април спечелиха над 90 000. 

За кого гласуваха ромите?

Около 24% от ромите са гласували за ГЕРБ и за БСП, близо 24% са гласували за "Има такъв народ", каза за БНР Николай Кирилов от фондация "Рома" - Лом, основател на Постоянната ромска конференция.

"Изводът от тези избори е, че българският народ не толерира крайно националистическото говорене, избирателите дадоха ясен знак на тези формации. Аз смятам, че този полъх и тази тенденция тръгна от САЩ. Самите хора се осъзнаха, че няма място в политиката такова говорене и резултатите от изборите показаха това", подчерта Кирилов.

Също в предаването "Хоризонт до обед" Владислав Петков, културен антрополог в Софийския университет "Св. Климент Охридски", коментира, че има известен проблем да се определи за кои партии са гласували ромите

"Данните, с които разполагаме, са от екзитполове на "Алфа рисърч" предимно и на други социологически агенции, които ни дават профил по етнически произход, но ние знаем, че това се случва чрез самоидентификация по време на интервюто, когато се събират данните кой как се самоопределя. Ние имаме много по-голям проблем и той е национален за самоопределянето на ромската общност, които, бивайки запитвани, не винаги са склонни да заявят ромския си произход". 

Според Петков ниските резултати на националистическите партии се дължат на това, че тези партии са се компрометирали, участвайки във властта през последните години: 

"Хората, които гласуваха протестно, голяма част, подкрепяйки "Има такъв народ", решиха да накажат формациите, които са си партнирали с ГЕРБ през последните години. Според мен грешна беше тактиката на самите националистически партии, но аз в никакъв случай няма да ги съжалявам това е добра новина".

Снимка: БГНЕС

Партия "Има такъв народ" отправи и антиромски изказвания, въпреки това получават подкрепа от роми емигранти в чужбина:

"Когато си в чужбина, националната идентичност изпъква над етническата и в този смисъл за мен е обяснимо, че роми в чужбина биха гласували за Слави Трифонов, тъй като те там се чувстват повече българи, отколкото роми", подчерта Николай Кирилов.

Подкрепата от ромски емигранти в Западна Европа за партията "Има такъв народ" коментира и Орхан Тахир, юрист, емигрант в Белгия: 

"Избирателната активност сред ромите беше по-ниска в сравнение с общата избирателна активност в България. Голяма част от ромските гласоподаватели изобщо не излязоха да гласуват. Ромите гласуваха така, както гласуват и българите с някои специфики в отделни избирателни райони. Социологическите агенции не можаха да отразят реално гласуването на ромските избиратели, тъй като те се съсредоточиха в секциите, където гласуват хората от големите ромски квартали, така наречените ромски гета".

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01