Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова зала за катерене за деца със СОП в София

| обновено на 09.04.21 в 10:21
5-годишният Митко
Снимка: Таня Иванова

В София вече има катерачна зала, в която могат да бъдат тренирани деца със специални образователни потребности. Катеренето е един от спортовете, които са доказали своята терапевтична стойност в работата с такива деца.

Треньор е Вили Евтимова, която след завършването на образованието си в НСА започва да се занимава с деца със специални нужди.

"Трудно е, защото не знаеш как ще реагират. Много често те получават кризи. Когато им представям нещо ново, трябва да съм много търпелива и готова за такива кризи. След всяка една тренировка аз мисля какво мога да направя за това дете, защото много често децата със СОП са непредвидими. Първоначално имаш чувството, че въобще не те отразяват, но след първа-втора тренировка те те търсят. Много често на хората им е тъжно, виждайки едно такова дете, и ги плаши, защото тези деца са по-различно социално настроени, но след време разбират, че те са като другите - искат да се смеят, искат на игра да се превърне даденото нещо, плаши ги неизвестното... Както всяко едно дете."

Вили Евтимова

Петя е майка на 5-годишния Митко, който вече две години се катери, правейки своите малки крачки към големия свят.

"Малкият ми син е със СОП диагноза, т.е. с изоставане в развитието. И ходим по специалисти. Не бих могла да конкретизирам как му се отразява катеренето, защото ние правим много неща. Няма да е честно да кажа, че само това е оказало влияние, но наистина развитието просто тръгна. Не с магическа пръчка всичко да се е решило, но смятам, че нещата ще се получат. Вярвам...".

Както в катеренето - добавя Вили Евтимова, ти не знаеш какво ще стане, дали ще се справиш, но опитваш - един, два, три пъти, и след това то се получава. А ако нещо не се получава, променяш нещо.

Залата е пригодена за деца със специални образователни потребности, но в нея могат да тренират всички желаещи. Стената е висока 5.60 м, има и боулдър зона. Залата е отделно помещение в рамките на голяма фитнес зала и се намира на ул. “Лъчезар Станчев” 5, в кула А на Софарма бизнес тауърс.

Стената

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кубрат Пулев

Кубрат Пулев: Никой не може да ми каже с кого да играя и с кого - не

Никой не може да ми каже с кого да играя и с кого - не! Това заяви в предаването "РадиоТочка" шампионът по бокс Кубрат Пулев, който ще играе определян от Световната боксова асоциация като сензационен мач срещу руснака Мурат Гасиев на 12 декември на международна боксова галавечер в Дубай. Тотално неправилно е да се вкарва спортът в някакви..

публикувано на 31.10.25 в 17:51

Всяка стъпка нагоре е важна - катерене в подкрепа на деца с епилепсия

Деца с епилепсия и техни връстници без здравословни проблеми се катериха заедно по изкуствена стена, за да покажат, че всяка стъпка нагоре е важна. Отново заедно, децата рисуваха и се забавляваха по време на събитие, организирано от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия. На 1 ноември е Световния ден за информираност относно синдрома..

публикувано на 31.10.25 в 14:29
Д-р Мари Паникян

С д-р Мари Паникян и Юлия Пискулийска в ритъма на човешкото сърце

Днес ще се вслушаме в онзи най-верен ритъм... ритъма на човешкото сърце. Гост в "Нощен Хоризонт" е д-р Мари Паникян, кардиолог с дългогодишна практика и впечатляваща професионална биография. Завършила медицина в София през 1977 г., започва пътя си в Бърза помощ, в гр. Бургас, а след това защитава дисертация по инвазивна кардиология в Националния..

публикувано на 31.10.25 в 10:12
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Доц. д-р Йосиф Аврамов: По следите на парите, властта и символите върху монетите

Връщаме се назад във времето, пътуваме през вековете - по следите на парите, на властта и на символите, които съпътстват човечествот о от зората на историята до наши дни. Ще говорим за монетите не само като разменна единица, а като свидетелство за култура, дух и държавност .  От тракийските племена, които започват да секат свои монети само..

публикувано на 30.10.25 в 12:47
Димитър Хаджидимитров

Димитър Хаджидимитров: По въпроса с горивата топката в момента е изцяло в правителството

"Силно се надявам да нямаме проблем с горивата" . Това коментира пред БНР Димитър Хаджидимитров , заместник-председател на Асоциацията на българските търговци, производители и вносители на горива: "При проблема с горивата топката в момента е изцяло в правителството и не само на нашето, но и на европейско ниво, мисля, че трябва да се водят..

публикувано на 28.10.25 в 14:51
Национален политехнически музей - София

"Пътувай с "Хоризонт" из най-забавните места в столицата ни за малките туристи

Куклите са не просто играчки, а част от културата и историята на човечеството . Това се случва в Музея на куклите в столицата . Те разказват за начина, по който различните народи възприемат детството, красотата, традицията и театъра. С времето куклите променят формата и предназначението си - от ритуални и обредни предмети до детски спътници и герои..

публикувано на 28.10.25 в 13:47
д-р Стефан Дечев

Историкът Стефан Дечев представя книгата “Съединението срещу Задкулисието”

"Съединението  срещу  Задкулисието ” е новата книга на историка Стефан Дечев, който з авършва "История" в Софийския университет, специализира в Амстердамския университет и в Централноевропейксия университет, преподава в Нов български университет. Излиза книгата "Съединението срещу Задкулисието" "Както първите читатели на книгата,..

публикувано на 28.10.25 в 13:23