"Повечето от директорите на държавни болници няма да бъдат сменени", каза за БНР д-р Стойчо Кацаров, председател на Управителния съвет на Центъра за защита правата в здравеопазването.
Коментарът му е във връзка с предложението на министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов за смяна на бордовете и на изпълнителните директори на всички държавни болници. Смените се налагат заради приетите през 2020 година поправки в закона за публичните предприятия. Те изискват в държавните болници, санаториуми и психиатрични клиники, общо 65 на брой, да влязат представители на държавата и независими членове и така клиниките да имат по-прозрачно управление.
"Не трябва да има изненадани. Държа да отбележа, че дори и без това изменение в закона това е практика, откакто съществуват лечебните заведения - партията, която е на власт, да урежда своите хора в държавните болници и държавните бордове", допълни в предаването "Хоризонт до обед" д-р Стойчо Кацаров.
По думите му „практиката да се сменят директори на държавни болници няма да спре“.
"Това е илюзия, че може по този начин някой да бъде запазен, оставен. Друг е въпросът, че към тези неща би трябвало да се гледа по друг начин, не партийно. Трябва да има оценка на извършената работа и там, където няма справяне да има промяна, но това не се е случвало никога. Аз нямам спомен от подобен подход. В повечето случаи подходът е чисто партиен".
Той изтъкна, че в закона за публичните предприятия и правилникът за прилагането му не е предвидена процедура за обжалване на решенията за смени на директори.
"Тези актове са обжалваеми, но ако има обжалване тепърва ще се създава и съдебна практика, тъй като нормативните актове не са предвидили процедура за обжалване".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Художник, поет и издател , Стефка Попова живее в свят, в който думите, картините и духовността се преплитат в едно . Родена е през 1951 г. в Чирпан, като духът на града я съпровожда през целия живот. Нейната нова стихосбирка "Пепел и плам" е своеобразно свидетелство за силата на вътрешния огън, който никога не угасва, колкото и тежки да са..
Д-р Румен Велев е потомствен лекар. Баща му е бил зъболекар, майка му - невролог. Той е директор на АГ болница „Шейново“ в София. Роден е в болницата, която е много специална за него. Никога не е имал съмнение, че ще бъде акушер-гинеколог. Започва работа в болницата в Петрич, след което специализира в „Майчин дом“ през 1988 година. Взима..
В "Закуска на тревата" ви срещнаме с изявената млада цигуларка с български корени - Роберта Верна . В меката на класическата музика - Германия, талантът й е оценен много високо и от началото на септември музикантката е първи концертмайстор на Дойче опер Берлин . Роберта Верна е родена и израсла в Германия , в семейство на музиканти. Завършила..
" Отново се връщаме към думите, към техния смисъл и към тяхната философи я. Има една древна индийска мъдрост, която ме преследва още от студентските години, че поезията се среща там, където за пръв път се срещат две обикновени думи. Това е може би един от пътищата към поезията, за моя голяма радост, аз все още не съм открил тези пътища и все още..
В "Нощен хоризонт" разговаряме с доайена на българската литература – писателката, преводачката, редакторката, издателката Весела Люцканова . Родена на 21 август 1935 г. в София, преживяла детството си със загуба, бомбардировки и ново начало в Ловеч, тя е една от най-плодовитите и ярки личности в българската литература . Авторка на над 50 книги,..
"Формите, които Бог е създал са най-благоприятни и възприемчиви за човешкото око" споделя врачанинът Георги Цветков. Той е на 37 години и се занимава с добив и преработка на прочутия врачански варовик. Фирмата, в която работи е на семейството му. Компанията е на международните пазари и изнася продукция за целия свят. "В природата има уникални..
До Съединението Русе е не само най-големият, но и най-развитият български град , продължител на реформаторските тенденции в Дунавския вилает. Отбелязваме 140 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия Градът пази спомени за дипломати, общественици, културни дейци и царски особи. За връзката между Русе и княз..
"Честит празник на всички, които обичат София. Аз съм от хората, които много обичат София. Трябва да обичаме града си" . Така певицата Богдана..
Има скандални различия между цените, обявени от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) и крайните цени за потребителите...
Управлението на водите в България страда от дефицит на експертиза. Това заяви пред БНР кметът на град Троян и зам.-председател на Националното..