Три десетилетия след края на епохата на социалистическа България и настъпилите демократични процеси в страната от 1989 г. все още историческият разказ за случилото се в периода, заключен между годините 1944 и 1989 г., остава проблематичен.
Днес историческият консенсус изглежда все по-непостижим, а оценките за развитието на страната в тези десетилетия - все по-поляризирани. Това е оценката на д-р Пламен Павлов, автор на книгата "Изкуство и власт в България през 70-те години на XX век", която предстои да излее от печат. Книгата е насочена както към професионални историци и изкуствоведи, така и към хора неизкушени от науката.
Д-р Пламен Петров каза за БНР, че "пътят му към 70 -те години на XX век e тръгнал от българското Средновековие от 15 век".
"Много е сложно да говорим за обективна история, особено в XX век. Това даже не се и цели. В крайна сметка историята е низ от факти дори, когато се насочваме само към тези факти и подбираме кои да включим, ние веднага вадим историята от обективното и влизаме в личен прочит. Днес като че ли никой не би прочел история, която е низ от факти, поднесени един след друг. Читателят и професионалиста, историка търси гледна точка към фактите, защото фактите са в архивите".
В предаването "Нощен хоризонт" той подчерта, че "в първата част на книгата читателите ще могат да видят компресиран разказ за това как се развиват отношенията между изкуството и властта от Освобождението на България до 70-те години на XX век".
Д-р Пламен Петров подчерта, че през 70-те години на XX век са изпълнени огромни инфраструктурни проекти:
"През 70 години на XX век са заснети най-изключителните български филми, намерили място в златната филмотека. Написани са едни от на-добрите книги“.
Той изтъкна, че в професионалното му развитие влияние са оказали срещите с проф. Елка Бакалова, проф. Бисерка Пенкова, проф. Климентина Иванова. Най-важната подкрепа е получил от проф. д-р Евгения Калинова, която е негов научен ръководител:
"Всеки намира своето у другия - властта разчита на интелигенцията да я славослови, да я подкрепя, да я пропагандира. От друга страна интелигенцията разчита властта да осигури добри материални условия за съществуване. Така че 70-те години са много особени, те и в международен план са много особени", допълни проф. Евгения Калинова, която също взе участие в разговора.
Целия разговор с д-р Пламен Петров можете да чуете в звуковия файл.Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..