Три десетилетия след края на епохата на социалистическа България и настъпилите демократични процеси в страната от 1989 г. все още историческият разказ за случилото се в периода, заключен между годините 1944 и 1989 г., остава проблематичен.
Днес историческият консенсус изглежда все по-непостижим, а оценките за развитието на страната в тези десетилетия - все по-поляризирани. Това е оценката на д-р Пламен Павлов, автор на книгата "Изкуство и власт в България през 70-те години на XX век", която предстои да излее от печат. Книгата е насочена както към професионални историци и изкуствоведи, така и към хора неизкушени от науката.
Д-р Пламен Петров каза за БНР, че "пътят му към 70 -те години на XX век e тръгнал от българското Средновековие от 15 век".
"Много е сложно да говорим за обективна история, особено в XX век. Това даже не се и цели. В крайна сметка историята е низ от факти дори, когато се насочваме само към тези факти и подбираме кои да включим, ние веднага вадим историята от обективното и влизаме в личен прочит. Днес като че ли никой не би прочел история, която е низ от факти, поднесени един след друг. Читателят и професионалиста, историка търси гледна точка към фактите, защото фактите са в архивите".
В предаването "Нощен хоризонт" той подчерта, че "в първата част на книгата читателите ще могат да видят компресиран разказ за това как се развиват отношенията между изкуството и властта от Освобождението на България до 70-те години на XX век".
Д-р Пламен Петров подчерта, че през 70-те години на XX век са изпълнени огромни инфраструктурни проекти:
"През 70 години на XX век са заснети най-изключителните български филми, намерили място в златната филмотека. Написани са едни от на-добрите книги“.
Той изтъкна, че в професионалното му развитие влияние са оказали срещите с проф. Елка Бакалова, проф. Бисерка Пенкова, проф. Климентина Иванова. Най-важната подкрепа е получил от проф. д-р Евгения Калинова, която е негов научен ръководител:
"Всеки намира своето у другия - властта разчита на интелигенцията да я славослови, да я подкрепя, да я пропагандира. От друга страна интелигенцията разчита властта да осигури добри материални условия за съществуване. Така че 70-те години са много особени, те и в международен план са много особени", допълни проф. Евгения Калинова, която също взе участие в разговора.
Целия разговор с д-р Пламен Петров можете да чуете в звуковия файл.Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа . "Репертоарът е подбран заради една..
НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..
Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..
" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция. Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..
"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси , с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт"..
Ю Хуа е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България, благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в събота (26 април) в Археологическия музей от 19.30 часа в рамките на четвъртото издание на "Литературни срещи" -този все по-мащабен международен литературен фестивал с ключови участници и знаменити..
На 6-ти май се очаква да встъпи в длъжност новото германско правителство . Консервативният блок ХДС/ХСС и социалдемократите сключиха коалиционен договор, който трябва да получи одобрението на трите партии. Още 10 дни имат близо 360 хиляди партийни членове на социалдемократическата партия да гласуват "за" или "против" влизането във властта, но този..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..