Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Пламен Петров събра в книга факти и анализ на социалистическия период

Пламен Павлов
Снимка: Станислава Пирчева

Три десетилетия след края на епохата на социалистическа България и настъпилите демократични процеси в страната от 1989 г. все още историческият разказ за случилото се в периода, заключен между годините 1944 и 1989 г., остава проблематичен. 

Днес историческият консенсус изглежда все по-непостижим, а оценките за развитието на страната в тези десетилетия - все по-поляризирани. Това е оценката на д-р Пламен Павлов, автор на книгата "Изкуство и власт в България през 70-те години на XX век", която предстои да излее от печат. Книгата е насочена както към професионални историци и изкуствоведи, така и към хора неизкушени от науката.

Д-р Пламен Петров каза за БНР, че "пътят му към 70 -те години на XX век e тръгнал от българското Средновековие от 15 век".

"Много е сложно да говорим за обективна история, особено в XX век. Това даже не се и цели. В крайна сметка историята е низ от факти дори, когато се насочваме само към тези факти и подбираме кои да включим, ние веднага вадим историята от обективното и влизаме в личен прочит. Днес като че ли никой не би прочел история, която е низ от факти, поднесени един след друг. Читателят и професионалиста, историка търси гледна точка към фактите, защото фактите са в архивите".

В предаването "Нощен хоризонт" той подчерта, че "в първата част на книгата читателите ще могат да видят компресиран разказ за това как се развиват отношенията между изкуството и властта от Освобождението на България до 70-те години на XX век".

Д-р Пламен Петров подчерта, че през 70-те години на XX век са изпълнени огромни инфраструктурни проекти:

"През 70 години на XX век са заснети най-изключителните български филми, намерили място в златната филмотека. Написани са едни от на-добрите книги“.

Той изтъкна, че в професионалното му развитие влияние са оказали срещите с проф. Елка Бакалова, проф. Бисерка Пенкова, проф. Климентина Иванова. Най-важната подкрепа е получил от проф. д-р Евгения Калинова, която е негов научен ръководител:

"Всеки намира своето у другия - властта разчита на интелигенцията да я славослови, да я подкрепя, да я пропагандира. От друга страна интелигенцията разчита властта да осигури добри материални условия за съществуване. Така че 70-те години са много особени, те и в международен план са много особени", допълни проф. Евгения Калинова, която също взе участие в разговора.

Целия разговор с д-р Пламен Петров можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празник на безусловната любов ще се проведе в Априлци

Навръх Петдесетница - 22 и 23 юни Марин Неделчев отново събира съмишленици, за да играят паневритмия , да слушат беседи, лекции и концерти с неземна музика. За трета поредна година поляните на кв. "Острец" гр. Априлци ще се оживят от Слънчевия танц – Паневритмия .  Поканени са всички нови и стари съмишленици да станат част от Празника на..

публикувано на 18.06.24 в 16:54

Дипломат събра пъстрата мозайка на Кипър в книга

Необичайно и увлекателно пътешествие из Кипър  извън традиционните туристически маршрути - в ролята на любознателен пътешественик, любопитен откривател и сладкодумен разказвач на истории влиза посланикът на България в Кипър в периода 2014-2018 г. Христо Георгиев. Премиерата на неговата книга "Скритото очарование на Кипър" бе част от майските..

публикувано на 18.06.24 в 11:40

Недостиг на водни спасители въпреки по-високото заплащане

Заплащането на водните спасители е сравнително високо и въпреки това недостигът на кадри за сезона продължава . Това обясни пред БНР концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров. Държавата натоварва с допълнителни изисквания през новата наредба, приета преди два месеца, смята той.  След разговори между концесионери и..

публикувано на 17.06.24 в 06:42

Доц. Илиан Господинов: Чака ни горещо лято. Валежите през юни са далеч под нормата

Към Балканите има почти постоянен поток на по-топъл въздух. Това е естествен процес. Нормално е времето да бъде относително по-топло от климатичните норми . Това обясни в интервю за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). През юни миналата година температурите бяха по-скоро около нормата и..

публикувано на 13.06.24 в 09:28
Ивелин Михайлов и Николай Марков

Откъде дойде пробивът на "Величие"?

"Има го феномена на непрестижния вот . Второто е, че паралелната реалност онлайн съществува. Съществуват изключително странни хора, със свои видеоканали, своя аудитория, свои зрители. И когато схванем върху колко голяма аудитория имат влияние хора като Цанов (Станислав Цанов - бел. ред.) и Киро Брейка, които няма да видите в национален..

публикувано на 10.06.24 в 12:07
Александър Маринов

Александър Маринов: Ще се появи мощна политическа сила. Ако не е президентът, ще е нещо друго

" В България ще се появи нова мощна политическа сила, от която има нужда обществото . Такава, около която да се формира нов тип управление. Ако не е президентът, ще е нещо друго." Това мнение изрази в интервю за БНР  политологът проф. Александър Маринов. Персонифицираните очаквания са насочени към президента , смята той. "В момента това..

публикувано на 10.06.24 в 09:01

Затихва ли интересът към покупко-продажбата на гласове в Силистренско?

Купуването и продаването на гласове е престъпление. Преди и по време на избори се правят специализирани полицейски операции срещу нарушаване политическите права на гражданите. Но защо да са нарушени правата им, ако всичко става по съгласие - и на едната, и на другата страна? Практиката показва, че това са най-трудно доказуемите престъпления...

публикувано на 09.06.24 в 11:46