Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добро есе или видео - шанс за посещение в космическия център на НАСА в Измир

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Центърът за творческо обучение дава 3 пълни и 20 частични стипендии на най-добре представилите се ученици в конкурса за есе или видео. Избраните ще прекарат седмица в космическия център на НАСА в Измир, Турция.
    

Татяна, Светослав, Иван може би са бъдещите български космонавти. 

"Започнах да си  поставям различни цели и да ги изпълнявам. Разбрах за програмите на НАСА. Разбрах какъв човек трябва да бъда, с какъв характер, колко силна трябва да бъда, за да стана астронавт", каза Татяна. 

"Мислиш какво е космосът. Излизаш от Млечния път и нататък какво има - не знаеш. То е безкрайно и няма как да го обясниш", допълни Светослав.

"Когато си представиш какви са разстоянията, размерите, ти се чувстваш нищожен като една малка точка", подчерта Иван. 

Това те разказват във филма на Центъра за творческо обучение, посветен на един от лагерите, проведен през изминалите години. За 13 години близо 900 деца са минали през центъра и са запазили интереса си към природните науки, обясни координаторът на тазгодишната програма Мирослава Димитрова. 

Досегът със съвременни технологии в областта на астрономията, роботиката, астрофизиката и биологията са много важни, обясни Димитрова. 

"Вече има мисия, която е заселване на Марс. Там децата могат да си представят, че са на една колония на Марс. Те могат да управляват совалка. Има модел на совалка, те вече не се използват официално от НАСА, но това е досег до живота и работата на астронавтите. Не е само мисията, която изпълняват те. Занятията, които имат децата, са насочени към интеркултурния обмен, тъй като са деца от десетки страни по света. Програмата се провежда на английски с деца от различни страни. Идеята е те да се опознаят помежду си и да работят в екип, тъй като космическата надпревара е била между няколко основни сили преди много десетилетия. В днешно време космосът е изследван от международни екипи, които са съставени от хора от цял свят".

Лагерът на НАСА в Турция е пример какъв може да бъде и моделът на училище в бъдещето, съгласява се Мирослава Димитрова. Тя споделя, че Центърът за творческо обучение си партнира с програмата на министерството на образованието за изграждане на т.нар. СТЕМ центрове в училищата. 

"Точно това е бъдещето на училището - интердисциплинарните уроци, занятия. Не е нужно в един час - 40 минути - по биология да се учи само за биологията, много по-полезно е в рамките на няколко учебни седмици в различни часове учениците да се сблъскват с реалното измерение на науката в нашия живот". 

През юли и август ще има три групи за Центъра на НАСА в Измир, допълни тя:

"Точните дати ги има на нашия сайт. Към момента трябва да се пътува с отрицателен PSR тест до Турция, но това са изискванията до началото на май. За лятото нещата могат да се променят. Взети са мерки още миналото лято в Центъра в Турция. Намалили са малко броя на деца в една група, в момента ще бъдат по 10 деца в един отбор".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09