Татяна, Светослав, Иван може би са бъдещите български космонавти.
"Започнах да си поставям различни цели и да ги изпълнявам. Разбрах за програмите на НАСА. Разбрах какъв човек трябва да бъда, с какъв характер, колко силна трябва да бъда, за да стана астронавт", каза Татяна.
"Мислиш какво е космосът. Излизаш от Млечния път и нататък какво има - не знаеш. То е безкрайно и няма как да го обясниш", допълни Светослав.
"Когато си представиш какви са разстоянията, размерите, ти се чувстваш нищожен като една малка точка", подчерта Иван.
Това те разказват във филма на Центъра за творческо обучение, посветен на един от лагерите, проведен през изминалите години. За 13 години близо 900 деца са минали през центъра и са запазили интереса си към природните науки, обясни координаторът на тазгодишната програма Мирослава Димитрова.
Досегът със съвременни технологии в областта на астрономията, роботиката, астрофизиката и биологията са много важни, обясни Димитрова.
"Вече има мисия, която е заселване на Марс. Там децата могат да си представят, че са на една колония на Марс. Те могат да управляват совалка. Има модел на совалка, те вече не се използват официално от НАСА, но това е досег до живота и работата на астронавтите. Не е само мисията, която изпълняват те. Занятията, които имат децата, са насочени към интеркултурния обмен, тъй като са деца от десетки страни по света. Програмата се провежда на английски с деца от различни страни. Идеята е те да се опознаят помежду си и да работят в екип, тъй като космическата надпревара е била между няколко основни сили преди много десетилетия. В днешно време космосът е изследван от международни екипи, които са съставени от хора от цял свят".
Лагерът на НАСА в Турция е пример какъв може да бъде и моделът на училище в бъдещето, съгласява се Мирослава Димитрова. Тя споделя, че Центърът за творческо обучение си партнира с програмата на министерството на образованието за изграждане на т.нар. СТЕМ центрове в училищата.
"Точно това е бъдещето на училището - интердисциплинарните уроци, занятия. Не е нужно в един час - 40 минути - по биология да се учи само за биологията, много по-полезно е в рамките на няколко учебни седмици в различни часове учениците да се сблъскват с реалното измерение на науката в нашия живот".
През юли и август ще има три групи за Центъра на НАСА в Измир, допълни тя:
"Точните дати ги има на нашия сайт. Към момента трябва да се пътува с отрицателен PSR тест до Турция, но това са изискванията до началото на май. За лятото нещата могат да се променят. Взети са мерки още миналото лято в Центъра в Турция. Намалили са малко броя на деца в една група, в момента ще бъдат по 10 деца в един отбор".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на..