Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концесионерът на плаж „Смокиня“: Дейностите са ремонтни и не засягат дюните

Еколозите: Концесионерът няма право да пипне и една песъчинка на плажа

Снимка: БГНЕС

Дейностите са под наблюдение. Целта е да се изравнят дигите и се извършва необходим ремонт“. Това каза пред БНР концесионерът на плажа на къмпинг „Смокиня - Север“ Иван Алексиев. 

Ивицата на плажа е изцяло разорана от брега до дюните. През уикенда екоинспекцията в Бургас провери сигнал за разорани дюни на плажа, който е към община Созопол. В момента няма разрушени участъци, колчетата са поставени по нареждане на концесионера от шуменска фирма. 

„Заради бурното море тази зима взехме решение да подменим заведенията, оказа се, че тук има само купчина боклуци, остатъци от предишни стари заведения, изхвърлихме много боклук, имаше закопани фекални шахти и отпадъчни ями, извикахме специалисти, за да се справят с проблема, забихме колчета, за да се предпазят дюните. Когато това ставаше, имаше хора от кадастъра и те не даваха да се пипат дюните. Това, за което се претендира, са част от четири стари заведения - там се подравни - хората мислят, че крадем пясък, което не го правим. Имаме разрешение за дейностите от всички необходими институции за това", категорично заяви Алексиев и поясни, че тези колчета обозначават, че 2,5 метра от колчето в посока пътя започва дюната. 

В предаването „Преди всички“ с коментар по темата се включи Атанас Русев от „Да запазим Корал“: 

„Това, което твърди концесионерът, е пълно безобразие. Той няма право на плажа да пипне една песъчинка. Тия измислици с тия диги са абсолютно незаконни... За унищожаване на дюни има сериозни законови санкции вече. И сега там на плажа трябва да е полицията. А екоинспецията също е за затвора. Тази институция трябва да бъде затворена, тя не работи от години“. 

Русев обеща още: 

Ние ще освободим плаж „Корал“, където също има нарушения - преди 4 години поставиха дълга ограда, която нарушава дюните. Но ние ще я премахнем и ще освободим българската земя.

Все още няма становище на екоинспекцията в Бургас по казуса на плаж "Смокиня". Но концесионерът е предоставил пред медиите документи за извършваните ремонти дейности. 
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Преди началото на климатичната седмица имаше младежки климатичен протест на моста

Климатична седмица започна в Ню Йорк

В Ню Йорк започнаха серия срещи и събития, които са посветени на климата и ще съберат световни и корпоративни лидери, както и знаменитости. Климатичната седмица се организира за 15-а поредна година от неправителствената организация "Климатична група" и целта ѝ е да търси решения за глобалните проблеми, свързани с измененията на климата.  Всяка година..

публикувано на 23.09.24 в 05:21

Сметище край язовир "Искър" ще бъде разчистено от доброволци и ветроходци

Ветроходци и любители на природата се обединяват днес от 10 часа за почистване на нерегламентирано сметище край язовир "Искър". Ветроходни клубове са потърсили помощ от швейцарската организация "Биодизайн" , която предоставя ръкавици, чували и други необходими консумативи за разчистването на района край язовир "Искър". Партньори на..

публикувано на 21.09.24 в 07:21

Над 172 млн. кг отпадъци са събрани благодарение на инициатива за почистване на крайбрежните райони

Над 172 милиона килограма боклук са изчистени от плажове и морски зони благодарение на Световния ден за почистване на крайбрежните райони , който отбелязваме днес.  Боклуците са събрани от над 18 милиона доброволци, включили се в акциите, които се провеждат всяка година от 1986-а насам, обявиха организаторите на екологичната инициатива. Тя е създадена..

публикувано на 21.09.24 в 05:26
Изображение на НАСА, което показва разпространението на метан, който е вторият по важност газ за глобалното затопляне.

Ултра потребители излагат на риск бъдещето на планетата, сочи изследване

Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве" .  Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за..

публикувано на 16.09.24 в 04:49
Изложба на живи гигантски африкански охлюви - село Черни Осъм

Изложба на живи гигантски африкански охлюви в с. Черни Осъм

В Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм днес се откри изложба на живи гигантски африкански охлюви.  Те са лична колекция на биолога Ростислав Траянов. Той разказа за  екзотичните екземпляри, за отглеждането им и затова как са се озовали в България: "Показваме около 20 вида от тези гигантски охлюви, основно с африкански видове, като..

публикувано на 10.09.24 в 10:40

"Грийнпийс"-България набира доброволци заради предизвикателствата на климата

"Грийнпийс"-България и Националната асоциация на доброволците в България организират отворена среща на тема: "Какво е да си доброволец по време на климатична криза".  Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията . Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 18:57

От "Деня на Земята" искат повече регулации за пластмасата, на която са изложени домашните любимци

Проблемът със замърсяването с пластмаса не е свързан само с околната среда, а и със здравето на хората и животните, сочат все повече изследвания. Микропластмаса е открита в различни човешки органи, включително в мозъка . Рисковете за здравето на хората заради микропластмасата, т.е. частици по-малки от 5 милиметра в диаметър, все още не са..

публикувано на 04.09.24 в 20:19