"Искам да ви кажа, че от най-ранното ми детство в нашия род започнахме да пеем“, каза за БНР Ирина Ставрева.
Тя подчерта, че винаги се е възхищавала на таланта на сестра си Златка Ставрева. Двете заедно изпълняват фолклорни песни:
„Действително съм щастлива, че Бог ме е дарил с такава сестра. С този дух от нашата красива Странджа планина и мястото, където сме израснали и живописната река Велека и всичко това ни е вдъхновявало и ни е давало сили през годините“, допълни Ирина Ставрева.
Тя подчерта, че винаги е била потисната от това, че фолклорът не се цени, а се налага чалгата, попфолка.
"Сега съм щастлива, че отново фолклорът е на пиедестал, че всичките от най-малки до най-възрастни хора танцуват, пеят и в Странджа всички пеят и разбират от фолклор. Публиката е най-големият ценител и за мен публиката е най-големият критерий за един изпълнител“, допълни в предаването "По първи петли" Ставрева.
Тя коментира, че Странджа планина е нейният край, откъдето черпи красота, спокойствие, радост, любов, усмивки и благодарност, че се е родила там.
„Искам да ви споделя, че в странджанския край расте странджанската зеленика, която цъфти само през май месец, само през пролетта и е толкова красива“.
Ирина и Златка Ставреви са родени в село Кости, област Бургас - там, където се намира най-старият растителен резерват на България „Силкосия“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..