Операта „Манон Леско“ на Пучини ще бъде концертно представена на 17 април в Пловдив, в Дома на културата „Борис Христов“. Изпълнението е в памет на Камен Чанев, който ни напусна през 2020 година след боледуване от коронавирус, в разцвета на творческите си сили. През всички години на блестящата си кариера на оперен певец той беше възторжено аплодиран от публиката на българските и световните сцени. За съжаление не можа, както беше предвидено, да участва в този проект заедно с Таня Иванова, жената споделяла живота си с него. За да се случи обаче концертното изпълнение на творбата от Пучини, е голям приносът на световноизвестния аржентински тенор Хосе Кура. Воден от емоцията на съвместните спомени с Камен Чанев и с приятелски протегната ръка към Таня Иванова той пристигна в Пловдив, за да подготви и дирижира концертното изпълнение на „Манон Леско“.
Почитателите на операта гледаха известния аржентински тенор в постановката „Отело“ на Античния театър през 2019 г. , когато Пловдив беше Европейска столица на културата. Дездемона в този спектакъл беше Таня Иванова. Сега тя дебютира като Манон, посвещавайки излизането си на сцената на Камен Чанев, както ще направи и Хосе Кура. Той казва, че е станал по-близък с Камен Чанев, когато е дошъл в Пловдив да направи „Отело“.
"И си спомням, че той идваше на репетициите и ми казваше - "Искам един ден да изпея Отело. И уча в момента партията и гледайки теб, уча два пъти повече".
Връщайки се отново в спомените си, Хосе Кура обяснява и как Пловдив е намерил своето място в сърцето му и защо винаги ще идва тук с удоволствие. Пътят му към вековния град на 7-те тепета започва със скрепено познанство с музикалния и артистичен директор на Опера Пловдив - маестро Диан Чобанов, а пристигайки през 2019 година остава впечатлен и от размаха на работа на директора Нина Найденова и целият ѝ екип.
"Тя се оказа не само менажер с голяма сила и смелост, но и един изключителен артист. Аз изведнъж си казах този театър има всичко, за да функционира добре - прекрасен оркестър, с който за съжаление сега няма да имам възможност да работя по причини независещи от нас заради Covid-19, но аз познавам този хор, имаме един музикален директор, способен и сърцат и един ръководител - гигантски".
Концертното изпълнение на операта от Пучини с диригент Хосе Кура е първото от поредицата събития от цикъла „Световни артисти“ на Фестивала Opera Open 2021, който пък е част от програма „Наследство“ на Пловдив - Европейска столица на културата, уточни от своя страна директорът на операта Нина Найденова.
По думите ѝ този проект за артистите е изключително сакрален, защото всички са изгубили приятел, колега, но са спечелили всичко, което той им е оставил като наследство.
"Ние продължаваме с него и заради него, но самите ние артистите имахме голям ступор и благодарение на тази подадена ръка от маестро Хосе Кура ние успяваме да повярваме в онова, за което сме призвани и да се върнем на сцената".
Covid-19 безспорно ни промени, но гледаме с надежда напред, допълни Нина Найденова.
Хосе Кура коментира, че "Covid-19 е едно много грозно и лошо нещо, но предизвика един добър ефект върху целия свят, най-вече в нашата работа, защото ние всички една сутрин се събудихме абсолютно занулени.
"Covid-19 ни изравни всички на едно ниво и ни даде да разберем нещо изключително важно за света на спектакъла, което светът на спектакъла по много мъчителен начин откри - ние сме необходими, но сме немислими, т.е. необходими сме, но може и без нас. Това откритие заравни егото, което беше в шоубизнеса. И това ми се струва, че не е лошо. Сега ще видим как шоубизнесът ще капитализира това откритие и този невероятен урок, как ще го остойности".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...