Директорът на театър „София“ Ириней Константинов обяви големия победител и отличените пиеси в шестия явен конкурс за написване на съвременна българска пиеса. Сред 43 претендента „Цветята“ на Теодора Иванова-Додо е безспорният фаворит на комисията с председател самия Ириней Константинов и членове Анелия Янева - театровед и театрален критик, проф. Маргарита Младенова - театрален режисьор, преподавател в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и проф. Георги Каприев от Софийския университет, който е и театрален критик. Авторката на спечелилата пиеса ще получи 2000 лева награда, а работата по поставянето на пиесата започва веднага на камерната сцена, като намерението е премиерата да бъде през юни.
"Театър "София" има такава традиция, където е невъзможно да не бъде направен такъв конкурс. Това е театърът с най-добрите драматурзи, най-добрите автори на пиеси, едни от най-добрите български поети. Удоволствие беше да влезеш в бившия клуб на театър "София" и да видиш на масата в центъра как седят хора, пред които само изпитваш желание да се поклониш с цялото уважение. Това бяха Иван Радоев, Стефан Цанев, Константин Илиев, Кольо Георгиев, тогавашен директор на театъра, Първан Стефанов и за мен беше вътрешна необходимост да организирам конкурс на името на театър "София".
Проф. Маргарита Младенова, режисьор и член на журито коментира, че не всеки диалог е пиеса, както и не всяка чертичка върху листа е картина.
„Много е хубаво, че толкова хора държат на театъра през драматургията и се опитват да пишат пиеси. Голяма част от тези 43 текста имат интересни идеи, бяха писани от хора с въображение, има жив диалог, даже образи. Това, което според мен е проблем на младата драматургия, е неумението да замисли драматургична ситуация, която да притиска вътре образите, да разкриват своите намерения, своите мотиви и това да бъде акция“.
Анелия Янева, театровед и също член на журито, заяви:
"За мен най-голямото достойнство на този конкурс е, че създава среда за развитие на българска драматургия, независимо кои са финалистите и колко са финалистите. Автори имат стимул да пишат за български театър, което никак не е за пренебрегване и подценяване“.
Според четвъртия член на журито - проф. Георги Каприев, добрата новина е, че пиесите са 43.
„Помня, че когато 2004 г. стартира конкурсът на „Аскеер“ за драматургия, но той е за поставяни пиеси, ние имахме 9 пиеси първата година. Българската драматургия беше отритната, подценявана, минаха години. Ние имаме истински интерес към драматургията, това е много добра новина за пишещите хора в България".
Пиесата на Теодора Иванова-Додо „Цветята“ ще влезе в сборник, заедно с още четири текста от конкурса - „Срещата“ на Яна Добрева, „Бягай!“ на Ангел Калев, „Домино“ на Теодора Георгиева и „Езикът заминава“ на Галя Константинова. От театър „София“ обявиха, че ще има и седмо издание на конкурса за съвременна българска пиеса, който предстои да се проведе след 2 години.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..