Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вход Господен в Иерусалим - Връбница, Цветница

| обновено на 25.04.21 в 17:38
Снимка: БГНЕС

Православната църква почита един от големите християнски празници - Вход Господен в Йерусалим.

Дни преди своята Кръстна смърт Иисус Христос е посрещнат тържествено в свещения град от множество хора с палмови клони и цветя. От тук е и традицията да се раздават осветени върбови клонки на празника, популярен като Цветница или Връбница.

За втора поредна година денят ще се отбележи при противоепидемични мерки. Върбовите клонки ще се раздават извън църквите, а вътре на миряните е препоръчано да не целуват иконите. Задължително е да се спазва физическа дистанция от поне 1,5 метра и вярващите да носят предпазна маска като изключение се прави за свещениците, обяви в края на седмицата здравният министър в оставка проф. Костадин Ангелов. 

Трябва да се осигурят дезинфектанти, както и да се извършва дезинфекция на храмовете, да се регулира потокът хора, по възможност да се отварят прозорците и да се обособят отделни коридори за вход и изход на миряните. 

Близо 363 000 души в България празнуват днес имен ден. От тях жените са 280 000, а мъжете 83 000, показват данни на Националния статистически институт.

В митрополитския храм „Света Марина“ в Пловдив архиерейската литургия започна в 9 часа, а в 19 и вечерната служба, наречена „Последование на Жениха“. 

Десетки миряни изпълниха църквите във Велико Търново, за да поднесат цветя и отнесат върбови клонки за един от големите християнски празници - Вход Господен в Йерусалим. В историческата църква „Света Марина“ в центъра на Велико Търново празничната Златоустова света литургия беше водена от Великотърновския митрополит Григорий, който след това освети върбовите клонки в двора на храма:  

„За здраве и спасение на всеки, който взема от тях, за благословение на всеки дом, в който те влизат“. 

Здраве и благоденствие си пожелаваха великотърновци, вземайки си от върбовите клонки.


Цветница е най-почитаният празник в Ловеч и по традиция още от 18-и век събира стотици жители и гости на града, които се докосват до старите български традиции в занаятите и фолклора.  Ловчанският митрополит Гавриил отслужи тържествената света литургия в катедралата „Св. Св. Кирил и Методий“ и благослови християните.

„Нека Господ да дарува на всички духовно и телесно здраве, да благославя нашия прекрасен град и нашата Родина. Честит празник! Божието благословение да бъде върху всички вас!“

По традиция беше пресъздаден ритуала „По вода“. Момите хвърлиха върбовите венчета, окичени и с пролетни цветя, а първо в реката изплува това на  18- годишната Паолина Иванова, която стана „кумичка“ на празника.

„Пожелавам си всички да сме много здрави, щастливи и обичани.“

Паолина поведе и празничното хора на площада. Обичаят „Кумичене“ е характерен да Северняшкия край, разказа хореографът Кристиян Костов:

„Поверието е, че момите ставали рано сутрин, намесвали обреден хляб, който се нарича „Кукла“. От най-близката върба отрязват три върбови клонки. Едното венче слагат на главата си, другото венче стои на вратата на къщата, а третото венче, заедно с хляба се пускат на течаща вода, в реката. Чието венче изплува първо  момичето се обявява за „кумичка“ на празника.“

Прзник "Цветница" организираха от сдружение "Роден край" в кюстендилското с. Раждавица

Десетки деца се включиха в подновилата работата си след прекъсване заради пандемията работилница за занаяти "Старата черешка". Те се обучаваха в извезването на венци от върбови клонки, а художник-иконописец им показа как да рисуват по великденските яйца.

Борислав Крумов от ръководството на сдружението сподели:

"Направихме върбови венчета, демонстрирахме как се правят кошници върху калъп и нашата млада баба Нати прави брезнишко гюзлеме, а баба Роза - ръждавишки качамак. Рисуваха дървени яйца. Гостите са посетили реката. Не сме ги водили, те сами са ходили".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Столичният кмет Васил Терзиев.

Кметът на София отказа да присъства на заседанието на СОС

Кметът на София Васил Терзиев отказа да присъства на заседанието на Столичния общински съвет, тъй като докладът му за актуализацията на бюджета на града за тази година отпадна от дневния ред на градския парламент. По правилник кметът не е длъжен да присъства на заседанията на общинския съвет, ако няма негови доклади за гласуване. Пред журналистите..

публикувано на 28.11.24 в 14:40

ЕП осъди в резолюция парламентарните избори в Грузия

Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация.  Евродепутатите ги определят като "нито свободни, нито честни" и като "поредната проява на продължаващото..

публикувано на 28.11.24 в 14:12
Прокурор Десислава Петрова

Десислава Петрова: Обществото е кръвожадно за тежки наказания и това е проекция на начина на живот

Доста е кръвожадно обществото ни в днешно време и това е проекция от цялостния начин на живота, които водим. В едно по-спокойно общество такива драстични очаквания няма, с уговорка за най-тежките престъпления. Това каза Десислава Петрова, заместник градски прокурор на София, хоноруван асистент в академията на МВР и преподавател във Военна..

публикувано на 28.11.24 в 14:07

Парламентът пак не успя да избере председател, Назарян и Кирилов - отново на балотаж

Парламентът отново не успя да избере председател. Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС Кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 69 гласа "за", 161 против. Петър Петров от "Възраждане" получи подкрепа от 46 депутати, против бяха 130, 62-ма се въздържаха. За кандидатурата на БСП - доц. Наталия Киселова,..

публикувано на 28.11.24 в 14:02
Изпълнителният директор на

Директорът на "Булгаргаз" обясни какви са причините за поскъпване на газа с близо 11%

Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас без такси и налози. "Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември По време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

НОИ: Пенсионерите у нас са 2,047 млн., близо 46% от тях са с минимални пенсии

В края на септември пенсионерите в България са били 2 047 000, като близо 46% от тях са с минимални пенсии, сочат данните на НОИ.  Най-новите данни на НОИ за пенсиите през първите девет месеца на тази година показват, че до 580,57 лв. включително, колкото е минималната за стаж и възраст, получават 811 000 от пенсионерите у нас, или 40 на сто от..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Предложение: С 8 стотинки да поскъпне кубик вода в Монтана

С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР.  Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..

публикувано на 28.11.24 в 13:46