Участниците в ученическата олимпиада ще получат в навечерието на Възкресение Христово по едно евангелие за деца, издадено от Ловчанската митрополия.
В часовете за занимания по интереси от тази учебна година в Средното училище „Вела Благоева“ във Велико Търново децата от началния етап изучават православие. Всеки петък по един учебен час следобед учители по български език и по история преподават религия по учебниците, одобрени от просветното министерство, разказа училищният директор Ангел Янчев:
„Министерството на образованието и Българската православна църква от години имат споразумение да се насърчава обучението по религии, това правим. Най-активни са учениците от трети и четвърти клас, заедно с петокласниците – около 200 ученици. Познанието на православието, на религията, на християнството е основа на възпитанието на младите българи“.
„Аз се казвам Симеон Пламенов Симеонов, на 10 години съм. Уча религия, защото ми е интересно. Уча вярата в боговете, уча как навремето са изпълнявали своите обичаи народите“.
„Аз съм Цветелина Красимирова Цветанова, на 10 години съм и ми е интересно да разбера защо българските празници са твърде много. Според мен Господ е добър. Обича по принцип добрите хора, лошите ги игнорира“.
Религия се изучава в някои български училища от 1997 година в избираемите или факултативните часове. Формите са две – конвенционална по вероизповед и се разделя на православно християнство и ислям, поясни доц. Магдалена Легкоступ от Православния богословски факултет на Великотърновския университет, член на Експертния съвет по религия към министъра на образованието:
„Третата нова форма, която до сега не е имало, но тя е широко разпространена в ЕС, е религия, неконфесионално обучение, където в центъра не е конкретно вероизповедание, а се представя отново традиционната религия и други религии и има повече облик на религиозна етика и религиознание.“
Празниците са в основата на обучението по религия в началното училище, защото те са близо до света на детето и от тях, от познатото се отива към непознатото, от конкретното към абстрактното и общото, допълва доц. Легкоступ.
За целите на религиозното обучение в училище доц. Магдалена Легкоступ от Православния богословски факултет изтъкна:
„Всеки един урок, независимо на какво е посветен, в основата си задължително извежда някаква добродетел. Силната страна на това обучение е религиозно-нравственото възпитание, десетте божи заповеди, почитта към родителите, не лъжи, не кради. Същевременно то учи на любов и радост“.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..