Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Катрин Ванкова и съветът от Педро Паскал: Не бързай, има време за всичко

Снимка: Личен архив

Между свободата и спокойствието на Испания и възпитанието и традициите на България. Така живее актрисата Катрин Ванкова. 

Тя е на 26 години. Повече от 20 живее в Испания. Снима се в сериали, които ѝ носят популярност, в кино продукции с известни актьори, изкушена е и от театъра. Но въпреки това е здраво стъпила на земята

„Когато имаш желание да пораснеш, да постигнеш неща, толкова гледаш към бъдещето, че забравяш какво се случва сега. А понякога това е най-ценното. За мен успехът не е най-важното“, сподели Катрин в интервю за предаването „Нощен Хоризонт“. 

„Непоносимото тегло на огромния талант“

Сериалът „Де да беше вчера“ прави Катрин известна в Испания, толкова, че хората я разпознават по улиците

„Хората ме разпознаваха и по гласа“, разказва тя с уговорката, че това внимание по-скоро я притеснява, отколкото да я възгордява.  

Обожавам да снимам, обожавам да се запознавам с целия екип. За мен е важна комуникацията с целия екип. Всеки един е важен за мен. Мразя, когато има йерархия. Случвало се е да работя с актьори, които не се държат по правилен начин“. 

Събитие в кариерата на българката е включването ѝ в екипа на екшъна „Непоносимото тегло на огромния талант“. Там Катрин играе заедно с Никълъс Кейдж, Педро Паскал („Игра на тронове“, „Наркос“, „Жената чудо 1984“), Нийл Патрик Харис („Как се запознах с майка ви“). 

„Моята агентка в Лондон ми изпрати инфо за кастинга. Това беше през лятото на миналата година. Обикновено сестра ми ми помага за кастингите, когато ми трябва партньор. Но в тоя случай я нямаше. Изпратих клип, който записах сам, дори не знаех какво точно пращам. Забравих за това, нямах и никакви очаквания. Докато снимах едно музикално видео, на което съм режисьор, ми се обади агентката ми и ми каза, че ми дават роля. Това беше супер яко. Ходихме в Будапеща за снимките. Влюбих се в този град, в хората. Във филма имаше много екшън и беше интересно да гледам как се снимат екшън сцените. Странно е и да си с такива големи имена“. 

Да срещнеш Никълъс Кейдж

По думите на Катрин известният актьор не е човек, с когото можеш лесно да комуникираш:  

„Държи се малко на дистанция. А и заради Covid-19 много се пазеше. Много е куриозен, понякога не знаеш дали е в роля, или е самият той. Подготвя ролите си по куриозен начин. Спазва стриктен режим“. 

На снимачната площадка тя се сближава повече с Педро Паскал. 

„Много скромен и земен. Има собствен стил. Много е забавен. Кара те да се чувстваш близък. Разпитва те... „Недей да бързаш, има време за всичко, всичко идва, когато трябва. Не бързай, защото това ще ти попречи да се наслаждаваш на процеса“. Този съвет ми даде Педро Паскал“. 

снимка: Личен архив
Детството и корените

Катрин заминава за Испания с родителите си, когато е на 5 години. Първоначално животът на семейството е бил на четири колела. 

„Баща ми търсеше работа. Ходехме по парковете, разглеждахме Мадрид. Цял месец живеехме в колата, спускахме седалките и спяхме тримата в нея. С мен беше и голямата ми чанта с куклите ми Барби“. 

„Постепенно Испания ми стана втори дом, но България е много вътре в мен“. Баба ѝ, която винаги е наричала просто Нина, е изиграла съществена роля за креативното развитие на Катрин. 

„Всички пиеси, които съм играла като малка, са били в Испания. Мечтата ѝ беше да ме види на сцена. Миналата година играх в Националния театър в Барселона и с майка ми си мислехме колко щеше да се радва Нина да ме види. С нея слушахме много класическа музика. Беше много елегантна и специална жена. Тя ми е дала чувството за изкуството“. 

Интервюто с Катрин Ванкова можете да чуете в звуковия файл. 

снимка: Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52