Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сдружение „Силистра 2030“ подпомага социално слаби семейства

Снимка: личен архив

Сдружение „Силистра 2030“ обединява група младежи, родени в Силистра, но поели по своя път и през голяма част от времето са на друго място, а не в дунавския град. Обединява ги желанието да оставят следа, да помогнат, да насърчат, да стоплят сърцата на малки и големи. За краткия период от своето съществуване те имат няколко благотворителни инициативи. Броени дни преди Великден беше организирана кампания за събиране на средства и за купуването на продукти, които да бъдат раздадени на различни социални групи и семейства.

Вече са зарадвали първите от тях - членове на Фондация „Съпричастие“, хора с проблеми, свързани със зрението и слуха. Великденски кошници са били  раздадени на жители на различни населени места от община Силистра. 

"Искаме да помогнем на тези наши членове от обществото, които не могат да осигурят богатата празнична трапеза, на която много от нас ще се радват, които няма как да прекарат весело и светло празниците си, защото са се изправили пред трудност и невъзможност да се справят с нея", каза за БНР Девора Недялкова член на Сдружение „Силистра 2030“.

Сдружение „Силистра 2030“              Снимка: личен архив

По думите ѝ благотворителните кампании нямат само материално измерение: 

"Ние искаме хората да ги запалим, да им отворим очите, да ги стимулираме да проявяват емпатия, която по-рядко виждаме, не защото я няма, а защото времената, в които живеем, са доста трудни", допълни в предаването "По първи петли" Недялкова.

Сдружение „Силистра 2030“          Снимка: личен архив

Сдружение "Силистра 2030" има планове да помага на нуждаещи се не само по време на празници, подчерта тя:

"Ние искаме да създадем система от добротворчески събития, да привлечем доброволци, наши съмишленици, членове на сдружението ни и по този начин да събудим латентни, позаспали усещания във всички нас, че могат да се случват хубави неща и те зависят предимно от нас. Всеки, на когото му хрумне идея, или види, че съседът му или някой негов познат е в нужда, може би иска да развие своя мечта, която досега му се е струвала невъзможна, свързана с добрата обстановка и повечето възможности, може да се свърже с нас".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43