Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как българите в САЩ приемат поправките в Изборния кодекс

Снимка: Ани Петрова

През последните години преди избори в САЩ неизменно започват коментари за броя на избирателните секции. Тази година не е изключение. Българи от САЩ се обединиха в социалните мрежи с настояване за повече избирателни секции. В Индиана например бяха много ядосани, защото от живеещите там около 300 българи - 85 бяха подали заявления, че ще гласуват, но секция не беше открита. Това накара хората да пътуват надалече и да гласуват в съседни щати.

Ралица Коларова беше сред събиращите заявленията за гласуване, но в крайна сметка нищо не се получи. Сега, след последната промяна в Изборния кодекс и възможността да се откриват неограничен брой секции, тя коментира, че това ще даде възможност на повече хора да упражнят своето право на глас.

Коларова откроява липсата на достатъчно избирателни секции като един от най-големите проблеми за българите в САЩ досега, заради големите разстояния. Самата тя на изборите на 4 април е гласувала в Синсинати.

Велина Драмска живее в най-българския град в САЩ – Чикаго, от близо 10 години. Смята, че всеки, който се чувства ангажиран с бъдещето на България и е български гражданин би трябвало да гласува.

Тук няма значение дали ще е машинно или с бюлетини. По-скоро ако е по-пощата или по някакъв такъв друг начин ще има значение за хората, които живеят в чужбина. Колкото за машинното гласуване, от една страна съгласна, защото вече сме в 21 век, технологиите се развиват. Всеки си служи със смартфони, с компютри,  но от друга страна пък има и възрастни хора, за които ще бъде според мен малко по-обременяващо.“

Велина Драмска е песимист за резултатите от предстоящите предсрочни избори.

„Не мисля, че толкова е въпрос на брой гласове, колкото на ясна политика, на поемане на отговорност, на програми, на стратегии. Да се замислят кандидат-управляващите за своите програми, за дебати, за конструктивна дискусия, вместо да се въртят в този омагьосан кръг и да се опитват с още 10-20-30 хиляди гласа да определят бъдещето на България. Не мисля, че така ще се получи.“

Петър Стаматов също е от Чикаго. Повече от 20 години неговото семейство е част от българската емигрантска общност в Америка. Не е безразличен към случващото се в България, но не гласува.

„При съвременния Изборен кодекс няма как да се промени изборната система и затова не участвам в самите избори. Участвам като наблюдател, но самият аз не гласувам.“

Стаматов отбелязва, че партиите винаги правят промените в изборното законодателство в 12 без 5.

„Промени, които не се одобряват нито от Венецианската комисия, нито от международни наблюдатели и обикновено биваме критикувани за тях от чужбина. Но всеки новодошъл и всяка сила, която се чувства в момента в подем, настоява за такива промени, които да са изгодни за нея. По правило 6 месеца преди изборите не би трябвало да се пипа Изборния кодекс, тъй като хората са свикнали със стария кодекс.“

Район „Чужбина” може да съществува и сега, стига партиите да пожелаят, убеден е Петър Стаматов:

„Но партиите не пожелаха. Те можеха дори при сегашния Изборен кодекс да поставят на водещи места известни българи зад граница, които заслужават уважение, но партиите се интересуват от личните си партийни интереси и заради това не поставят на водещи места. Реално, ако всяка една партия постави по двама-трима на изборни места, може да се каже, че 6 партии по трима-четирима човека: ето ти 25 човека, 10% могат да бъдат хора, избрани от район „Чужбина”.

Според Стаматов това е „политическа хватка“, която се използва, за да се разделят българите зад граница от тези в страната.

Правилното решение е въвеждане на дистанционно електронно гласуване зад граница, обобщава той.

„Машинното гласуване е както и район „Чужбина”, работи се на парче. Това са залъгалки за избирателите, вместо да се реши коренно проблемът с електронно дистанционно гласуване. Машинното гласуване абсолютно се обезсмисля, ако имаме електронно дистанционно гласуване.“

Чуйте всички детайли в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41