Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мила Минева: Политически играчи имат интерес от усещането за все повече хаос

Проблем е, че партиите в парламента говорят за народа и суверена като за нещо хомогенно, смята преподавателят

Мила Минева
Снимка: Ани Петрова

Българското политическо пространство ускорено се отправя към предсрочни парламентарни избори. 

"Изключително интересно е това ускоряване, от друга страна се чудя дали това не е медиен ефект. Медиите, които имат нужда от 24 часово производство на новини, непрекъснато натягат напрежението и донякъде това ускоряване ми се струва, че е от една страна медиен ефект, от друга страна трябва да кажем, че има политически играчи, които имат интерес от създаването на усещане за все повече хаос, повече истерия, защото ускоряването до това води", коментира в интервю за БНР Мила Минева, преподавател по социология от Софийския университет "Св. Климент Охридски".

По думите ѝ не е имало драма 
с избора на нов състав на Централната избирателна комисия:

"Нормално е политическите партии да се карат Защо обаче това беше свързано с очакване за хаос и невъзможност да се намери политическо решение? Защото ГЕРБ нагнетяват напрежението, откакто започна процедурата и не само ГЕРБ, а и такива анализатори като мен, които обикалят студиата и обясняват как цари хаос и сме напът да видим президентска република. Ако бавно и спокойно мислим върху това, което се случва, нищо подобно не виждаме - виждаме нормален политически процес, в който едни политически партии, които имат различни интереси, се договарят как да продължат нататък с нормалните процедури", изтъкна Минева в предаването "Хоризонт до обед".

Според нея един от проблемите на днешното Народно събрание е, че непрекъснато някоя партия говори от името на суверена и на народа, като че ли той е хомогенен.

"Това, което виждаме и това, което се надявам политическите партии да видят е, че народът не е в единствено число. Ние сме много народи, с много различни интереси, често противоположни интереси. Работата на политическите партии е да произвеждат консенсус между нас, различните граждани, които отвъд това бихме могли да се караме".

Социологът посочи, че много хора искат да влязат в Народното събрание, но нямат никакво желание да управляват:

"Нека да си припомним, че изборите, които провеждаме, не са избори за Мис Свят, те са за това кой ще ни управлява и аз много се надявам в следващата предизборна кампания да чуем заявки за управление. И е хубаво да кажем, че това Народно събрание свърши една важна работа - показа, че парламентът е място за спор, за дебат, място, в което могат да се карат, но и да се постигат решения".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47