Пролетно Велико Търново е визуално преобразено с пет огромни пъстри лалета. Кинетичната арт инсталация включва петметрови лалета, разположени на знакови места за старопрестолния град – паметника на царете от династията на Асеневци, на панорамната изгледна площадка на ул. „Стефан Стамболов“, на Самоводската чаршия и до Факултета по изобразителни изкуства. Движещите се лалета са дело на визуалния артист Христо Гелов, за когото в арт средите казват, че е новият Кристо.
„Едно преоткриване на моя роден град след толкова години, 30 години. Реално погледнато съм живял повече в Испания, отколкото в България, но родният град си е роден град и се случи след тази пандемия, която ни ограничи живота, свободата, движението и исках да бъде нещо като едно възраждане. Да придружа природата с нейното разцъфване с тази инсталация“.
Петметровите лалета от инсталацията на Христо Гелов са първото значимо културно събитие във Велико Търново тази година. Проектът е финансово подкрепен от общинския бюджет с 28 хиляди лева на конкурсен принцип. Идеята е сливане, коментира Нелина Църова, директор на общинската дирекция „Култура и туризъм“:
„Сливане на духовното с материалното, сливане на човека с природата, сливане на града с емоцията на неговите жители и гости. Нещо много позитивно има в сливането, това е обединяването на енергиите на различните видове материи, на различните емоции. Както като се слеят реките, се получава една пълноводна, жива река, нека да кажем, че това е едно духовно сливане“.
Въртящите се лалета на Христо Гелов са всъщност цветни вятърни турбини в постоянно движение, те реагират на полъха на вятъра и генерират електрическо зареждане за собствено си нощно осветление. Кинетичната инсталация има екологичен ефект и създава цветен маршрут с много арт атмосфера.
„Формата напомня на лале, това са едни покълващи растения, нов живот, илюзия. В същото време исках по уникален начин търновската архитектура да се слее с културния живот, с посетителите, с една дума – това да бъде нещо като обединение, защото живеем във все по-фрагментирано общество, а пък знаем, че изкуството винаги трябва да обединява хората и да ги прави по-добри и по-оптимистични“, споделя Христо Гелов.
Три десетилетия Христо Гелов твори в чужбина – Латинска и Северна Америка, но основно в Испания. Работи в областта на аудиовизуалните медии и градското пространство, опитвайки се да „хуманизира“ околната среда в града и да предложи алтернативни артистични гледни точки.
Христо Гелов използва широка гама от визуални комуникационни техники като съвременни ефимерни акции, интервенции в градското пространство, видео мапинг, кинетични инсталации. Сред най-известните му проекти са цветните пешеходни пътеки в испанското градче Торелодонес близо до столицата Мадрид и мост в Швейцария, декориран като лего играчка. Художникът има редица успешни проекти и в България, сред които инсталациите „Къща на водата” и „Дишай” в Самоков, „Разкази“ и „Съзвездни букви“ в София.
Великотърновските лалета на Христо Гелов се приемат по различен начин от публиката:
„Много ми харесват, аз от два дена съм във Велико Търново. За първи път има такива неща, даже не зная, че са лалета, но наистина е много добре направено“.
„Аз не можах да разбера какъв смисъл има – нито ми е красиво, нито съчетано като цветове. Смятам, че е излишно“.
„На мен ми харесват, защото са изключително цветни, носят чувство за пролет, шарено, за разнообразие, хубави са“.
„Смятам, че изобщо не импонира на обстановката, на града като цяло, като визия, като усещане. Струват ми се доста изкуствени, на мен лично не ми харесват изобщо“.
„Обогатява обстановката по приятен начин. Невероятно е. Харесва ми, че има шарени неща, които изглеждат странно и внасят настроение и разнообразие, и светлина“.
Лалетата на Христо Гелов ще останат във Велико Търново до края на октомври. Проектът ще бъде представен и във Франция, където визуалният артист заминава за тримесечна арт резиденция.
„Там имам други проекти, но ще им покажа този проект и там да се направи. С удоволствие бих разнесъл малко лалета и по света. Светът става все по-малък с тази работа от дистанция. По принцип ние, артистите, творците, сме номади. Където можем да реализираме проекта, там ни „завява вятърът“.Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...