Документалната изложба е традиционна за всяка годишнина на Съюза на артистите в България. Различното сега е, че той навършва достолепните 100 години.
Фотографската изложба в градинката на „Кристал“ ще представи едни от най-значимите моменти и личности, свързани с историята на организацията, каза за БНР председателят на САБ Христо Мутафчиев.
"100 години са много сериозна история за живота на една организация като нашата - Съюза на артистите в България. 100 години това означава организация, която е запазила своят цялост, своята безкомпромисност по отношение решаването на проблемите на гилдията и всеобхватна защита на всички наши членове и на хората, които имат проблеми, свързани с трудово-правни въпроси, с личния им живот, с частни проблеми, проблеми с институциите".
Общо изложбените пана са 28, в 14 от тях ще бъдат показани всички председатели на артистичния съюз от 1921 г. до момента. В останалите са представени автентични документи, издания на специализирани вестници, носители на наградата „Икар“ и други. Куратор на изложбата е Тинка Николова:
"Достигнахме до решение да представим всички председатели до момента, които са били от самото му създаване през 1921 година до днес включително, защото не всички колеги познават, особено по-младото поколение, кой е бил начело на съюза. Това са едни много големи театрални личности, които са дали не само част от себе си за Съюза, но изобщо за театъра, за неговото основаване, за неговия просперитет".
Всеки от председателите на Съюза оставя своя отпечатък, но следвайки основната мисия.
"Това, което мога да отчета като успех за всички години, през които аз съм работил като председател на Съюза на артистите, е това, че досега не сме имали нито един проблем нерешен, свързан с живота или работата на наш колега. Освен всичко останало създаването на здравен и социален фонд към нашата организация. И двата фонда работят изключително добре и подпомагат колегите ни. Не на последно място превръщането на Съюза на артистите в България в изключително авторитетна организация, с която всички институции в България, имайки допир до нашата дейност, се съобразяват", допълни Христо Мутафчиев.
В експозицията са използвани архивни кадри от Съюза на артистите в България, държавната агенция „Архиви“ и Народен театър „Иван Вазов“.
Изложбата ще остане в градината на „Кристал“ до 24-ти май. Тя се провежда със съдействието на Столична община.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..
Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно. Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира. Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..
В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Периодът, в който ще има значителни локални валежи, достига почти до 25 май . Сравнително по-спокойно ще е времето след това , когато ще има високи..
БНР успешно въвежда ИИ за своите програми. От края на април новините в сайта на общественото радио се четат от обучен на български език аватар..
Случва се някой уред да не сработи или да не показва точно, защото Ф-16 е летял над океана дълго и е зареждал във въздуха. Проблемът всъщност е,..