Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психолог: Децата платиха най-висока цена по време на пандемията

Снимка: Радио Видин

Провокира ли продължителното онлайн обучение нежелание на децата да се върнат присъствено в класните стаи?

Има ли загуба на мотивация – ето какво споделят родители:

Онлайн обучението нанесе доста сериозни поражения върху психиката на всички ни – не само на децата. С тях ще трябва тепърва да се оправяме.“

„Не им се ходи на училище. Стават по-интровертни и това е притеснително. Губят социални връзки с приятели, със съученици.“

Добре е да се замислим как влияе дистанционното обучение на децата и какви поуки можем да си вземем, смята психологът Яна Алексиева от Асоциация „Родители“.

„Колкото ни донесе притеснения, стрес, адаптация към нови условия, със сигурност има и поуки, които можем да си вземем. Виждаме, че при децата има напрежение и различни симптоми, които показват, че не се чувстват особено добре след това дълго време, прекарано вкъщи.“

Връщайки се на живо в училище, започва препускане през материала за наваксване, което няма как да не предизвика реакция сред децата, отбеляза Алексиева. Според нея е нужно да се помисли за психичното здраве на децата, а не те да бъдат засипвани веднага с голям обем учебен материал.

„Децата платиха много висока такса за всичко, което се случи. Цялото отношение към децата се видя през тази пандемия. Те бяха най-лесно преместваните, променяни и затваряни от всички нас. Ако някой пострада най-много, това бяха всички деца.“

Според психолога за децата е трудно да се адаптират отново, губят се умения, а сред по-малките ученици такива изобщо липсват.

Възрастните трябва да си дадат ясна сметка как самите те преживяват пандемията и доколко техните страхове са видими и явни, подчерта Яна Алексиева.

„Това е може би най-голямата ни задача като родители – да преведем децата по този път.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Илиан Господинов: Чака ни горещо лято. Валежите през юни са далеч под нормата

Към Балканите има почти постоянен поток на по-топъл въздух. Това е естествен процес. Нормално е времето да бъде относително по-топло от климатичните норми . Това обясни в интервю за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). През юни миналата година температурите бяха по-скоро около нормата и..

публикувано на 13.06.24 в 09:28

Тен Хаг остава начело на Манчестър Юнайтед

Ерик тен Хаг ще остане мениджър на Манчестър Юнайтед след прегледа на представянето на клуба за сезона, съобщават британските медии. Според Би Би Си Юнайтед е разговарял с холандеца за удължаване на договора му на „Олд Трафорд“. Слабата втора кампания за Тен Хаг завърши с висока оценка, тъй като той..

публикувано на 12.06.24 в 07:40
Ивелин Михайлов и Николай Марков

Откъде дойде пробивът на "Величие"?

"Има го феномена на непрестижния вот . Второто е, че паралелната реалност онлайн съществува. Съществуват изключително странни хора, със свои видеоканали, своя аудитория, свои зрители. И когато схванем върху колко голяма аудитория имат влияние хора като Цанов (Станислав Цанов - бел. ред.) и Киро Брейка, които няма да видите в национален..

публикувано на 10.06.24 в 12:07
Александър Маринов

Александър Маринов: Ще се появи мощна политическа сила. Ако не е президентът, ще е нещо друго

" В България ще се появи нова мощна политическа сила, от която има нужда обществото . Такава, около която да се формира нов тип управление. Ако не е президентът, ще е нещо друго." Това мнение изрази в интервю за БНР  политологът проф. Александър Маринов. Персонифицираните очаквания са насочени към президента , смята той. "В момента това..

публикувано на 10.06.24 в 09:01

Затихва ли интересът към покупко-продажбата на гласове в Силистренско?

Купуването и продаването на гласове е престъпление. Преди и по време на избори се правят специализирани полицейски операции срещу нарушаване политическите права на гражданите. Но защо да са нарушени правата им, ако всичко става по съгласие - и на едната, и на другата страна? Практиката показва, че това са най-трудно доказуемите престъпления...

публикувано на 09.06.24 в 11:46

Диагноза от Дивчовото: Политиците много подценяват народа!

На географския ръб на ЕС – в селата Лесово и Мелница от Ямболска област, настроенията са сходни. Лесово е само на няколко километра от българо-турската граница.  Някои жители там са доволни, че България е в ЕС, други не отчитат промяна. Всички обаче са обидени на политиците. В предизборната кампания виждат само "надплюване, кал". За..

публикувано на 09.06.24 в 11:24

„Криле за приземяване“ и творчеството на Диана Иванова

И в най-уредената държава да отидеш, си чужденец. Това е разбрала поетесата Диана Иванова, когато обстоятелствата я принуждават да напусне родния Сливен и да отиде в Англия при децата си.   Там работи в Медицински център, но едно редовно слушано българско предаване като "Рано в неделя" и болката към България тази година я вдъхновяват да..

публикувано на 09.06.24 в 06:00