Основна цел на проекта е била да се запазят дървесните видове на уникалното зелено местообитание, което се намира близо до курортен комплекс „Албена“.
Изследвано било състоянието на специфични дървесни видове в резервата, трябвало е да се определи и степента на мъртвата растителност. Събрани са данни за количеството на подземните и повърхностните води, за да се разбере до каква степен те влошават или спомагат за състоянието на местообитанията, поясни ръководителят на екипа Теодор Даскалов.
„Да регулираме по-добре водните потоци на изградената естествена водна система, която овлажнява природното местообитание и да позволим във всички сезони да имаме равномерно оводняване, да намалим местата, които бяха започнали чувствително да се заблатяват.“
Малко над 19% е мъртвата дървесна растителност, установили експертите. това към днешна дата не пречи на местообитанието на специфичните видове, но не позволява то да бъде развито като биоразнообразие в средносрочен план, изтъкна Даскалов.
В рамките на проекта е направен и симулационен модел, за да се установи при какви водни количества, влизащи през река Батова, би могло резерватът да се наводни и това да навреди на растителността. Този модел има за цел да покаже какво количество вода трябва да влиза и излиза от резервата, за да не се стига до наводнението, което се случи преди години в курортния комплекс „Албена“. Изготвени са и проекти за хидротехнически съоръжения, които да не позволяват резерватът да се пресушава през летните месеци.
„Сложна хидротехническа задача беше, защото в поддържания резерват нямаме право да използваме никакви конвенционални методи на строителство. Изцяло се работеше с естествени материали“, разказа още Теодор Даскалов.
Борбата с ясеновия хоботник – сериозен неприятел на дървесните видове в резервата, също е във фокуса на усилията. Проблемът до голяма степен е преодолян с поставянето на т.нар.феромонови уловки и капани.
Освен за запазването на местообитанието на „Балтата“, този проект е от значение и за туризма на КК „Албена“, тъй като гостите на курорта могат едновременно да се насладят както на дългата пясъчна ивица и морето, така и на горите, заяви изпълнителният директор на „Албена Тур“ Красимира Стоянова. По думите й поддържането на резервата е първа стъпка в зелената им мисия за устойчиво развитие.
„Този парк, който е една от най-красивите гори в региона и невероятно място не само за разходка на живущите в околностите, но и извор на знание и практически опит дори за учениците, които живеят в региона. За събуждане на тяхното съзнание към устойчиво развитие и съхраняване на биоразнообразието и за бъдещите поколения.“
Поддържан резерват „Балтата“ е и част от програмата на „Албена“ за възстановяване на хора, преминали през коронавирусната инфекция.
Чуйте и звуковия файл.Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..
Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..
Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..
На Розовия плаж на остров Бодели на архипелага Мадалена в северната част на Сардиния всички, плаващи с корабче или лодка, акостират на около половин километър от брега (само на такова разстояние се допускат туристи сега). Колкото и да се взират, не виждат розов плаж... След световния успех на филма на Микеланжело Антониони "Червената пустиня",..
Мисля, че обществеността е наясно, че този проблем, който е създаден от началото на лятото с разцепването на ДПС, вече не е вътрешнопартиен, а на..
Партиите не искат да изпратят изборните резултати в Конституционния съд, защото така ще намалят мандатите си. Това заяви в интервю за БНР лидерът на..
Ще продължи да има избори до дупка , прогнозира пред БНР бившият депутат и конституционен съдия Георги Марков. " Всичките симптоми на политическа и..