Ландшафтният дизайн е симбиоза между ландшафтната архитектура, социалните потребности, геоложката структура, климатичните условия и нуждите на растителните видове, а целта е постигане на един естетически и екологичен резултат.
Когато става дума за красива градина, старият континент със сигурност държи първенството по изящни примери на добре организирано зелено и цветно пространство със симетрията на френския стил, подчертаването на природната красота в хелиакалната форма на английската градина, както и скулптирането на растенията в холандски стил.
Красиви градини има и на други места по света, натоварени да изпълняват и определени функции.
Такава е китайската градина, изцяло организирана според принципите на Фъншуй, за да подпомогне постигането на хармония между човека и природата.
Освен наслада за окото, място за отдих и удоволствие, градината е и предизвикателство за сетивата. Ароматерапия, цветотерапия, лечение сред природата.
Градината премахва стреса, води до пълен релакс. Правите аналогия с райската градина, нали?
На такова красиво място ни отвежда създателят на Ботаническа градина "Борика" в село Борика, община Ихтиман.
Този цветен оазис е всъщност преобразен двор на неговите баба и дядо, който с уменията си на ботаник и много труд Ясен Иванов превръща в дом за над 600 вида растения.
За любовта към живота на село, към цветята и природата, както и усилията да създаде през 2016 г. градината в родното си село, разказва за БНР Ясен Иванов. А също споделя и за ценността на живота на всяко едно живо същество в природата, за меда, който се прави в неговата градина и от цветята от целия район, за възможността да посетите Ботаническа градина "Борика" в село Борика, община Ихтиман.
По темата в интервюто на Мая Данчева с Ясен Иванов в "Нощен Хоризонт".
А сега отиваме в село Долни Раковец, в община Радомир , където ще потърсим едно мощно природно средство за здраве. То е природен антибиотик , укрепва имунната система и помага за регулирането на кръвното налягане, може да понижава нивата на "лошия" холестерол и да подпомага кръвообращението, също е мощен антиоксидант. В народните вярвания..
С екоакция на границата между България и Румъния доброволци от 5 европейски държави настояха за забрана на нови сондажи за нефт и газ по дъното на Черно море. Участниците в инициативата на плажа в румънското село Вама Веке разпънаха огромен надуваем спасителен пояс и изписаха на плажа "SOS за Черно море" ("SOS for the Black Sea"). В икономическата..
Гостът в "Нощен Хоризонт" е лекар и писател. Дори и опитен планинар, който познава голяма част от красивите места в планините ни. Това е Тео Буковски, който познаваме и от книги като "А изпълзяват нощем" и "Часът на кошмара 4.50: Измерения на страха". "Гордея се с това, че когато с нашата група ходим в планината, ние посещаваме по-малко известни..
Световното първенство по събиране на отпадъци се проведе в столичния парк „Дамян Дамянов“ на 30-ти август. Голямата награда за победителите е петдневен престой в Япония, където предстои да премерят сили заедно с останалите участници от други страни. Именно в Япония през 2008г. възниква този нов спорт, „SpoGomi”, комбинация от първите срички на..
Една от бележитите личности за луковитския край е поетът, общественик и учител Сергей Румянцев. Сегашното луковитско село Румянцево, където той е роден носи неговото име. В селото има и къща музей на поета и паметник, а за живота му разказва Милен Иванов от сдружение "Румянцево". Още по темите слушайте в звуковите файлове.
Повече от 150 вида птици обитават поречието на Янтра, която извива своите красиви меандри през Велико Търново. Можете да видите някои от тях, да си починете, да съберете тен, да се позабавлявате или просто да поседнете за малко на шарена сянка край ромола на реката в старопрестолния ни град. Тези възможности дават неговите два плажа – малки,..
В летните горещини друго предпочитано място в Балкана за прохлада са троянските курорти Шипково и Чифлик предлагат и много басейни с минерална вода и плажове. А гостите на Шипково освен за отмора и забавления могат да се възползват и от лечебните свойства на водата. Още по темата в репортажите на Велина Махлебашиева и Пламен Христов за..
Абсурдно е в България 46% от всичко, което се произвежда за годината, политиците да го изхарчват, няма как да имаш икономически растеж. Сингапур не..
С исковата молба в съда в Люксембург целим да докажем, че решението на Съвета на ЕС за присъединяването на България към еврозоната и двата..
Българското национално радио стартира конкурс за двама водещи на ново предаване на български жестов език . Това е уникално събитие, защото става въпрос..