Всяка среща с режисьора Явор Гърдев е едно предизвикателство. Този път удоволствието да се срещнат с неговата най-нова постановка е на плевенчани. В Драматично-кукления театър "Иван Радоев" след броени дни е премиерата на „Опашката“ от Захари Карабашлиев.
Режисьорът Явор Гърдев е поканил талантливи актьори от плевенския театър, както и гост-актьори - Владимир Карамазов, Надя Керанова, Михаил Билалов, Екатерина Стоянова, Бориса Сарафова, Красимира Кузманова – Кокран, Адриан Филипов, Антъни Пенев, Диана Ханджиева, Александър Кънев, Ованес Торосян и Асен Данков.
Сценографията и костюмите са създадени от Свила Величкова и Ванина Цандева, а музиката е на Калин Николов.
"Опашката" разказва за известен писател, в разцвета на жизнените и творческите си сили, се поддава на изкушението да влезе в борбата за президентския пост. Междувременно обаче се случва нещо смущаващо, притеснително, странно и необяснимо, което заплашва не само да сложи прът в колелата на политическата му кариера, но и да промени изцяло и необратимо живота и съдбата му.
"Романът на Захари е много на място, освен че е и на време в този момент. ... Нашето представление, което не се занимава с целия роман, а въпросът е да вземе най-чистата линия на действие и ако може да постигне някакъв образ на квинтесенцията на романа, голямото предизвикателство за нас е как да постигнем сърцевината и да я изразим в друг тип комуникация от белетристичния, защото театърът е различно нещо", обясни Гърдев.
По думите му и романът, и пиесата са много актуални, но тази актуалност е важна с това, че ни въвежда в действителното положение на вътрешния свят на индивида:
"Какво се случва в душата на един човек, приел да участва в тази игра (политиката - б.р.). Това е въпрос ежедневие, това е въпрос за много хора в страната. Идентификацията с него е много директна и това прави романа много ценен".
Режисьорът подчерта, че романът "Опашката" има притчова стойност - вечен сюжет от фаустовски тип - за изкушението, което ти се предлага:
"Важното е, че Захари е успял да направи интерпретация, която да е много съответна на времето, в което живее. Тя е много съвременна. Много е важно как тази притча е пласирана в съвременната чувствителност, защото тя се изразява в най-наболелите за конкретно това общество въпроси".
Главният герой е известен писател, (в ролята блести актьорът Владимир Карамазов), който е изправен пред избора дали да влезе в политиката, да се кандидатира за президент и да промени света, или да остане с любовта на живота си, тъй като двете са несъвместими.
"Ситуацията, която третира темата за президентските избори, се появява в момента на предизборната президентска ситуация в България. Това само усилва ефектът на тази директност, която аз преследвам. Тази притча говори директно. ... Ако трябва да изведа две основни теми, те биха били - темата за изкушението от властта и темата за разликата между нашето декларирано отношение към различието и нашето действително отношение към него", каза пред БНР Явор Гърдев.
Романът „Опашката“ на Захари Карабашлиев е започнат преди 7 години, но е завършен преди няколко месеца, като още с появата си завладя читателите.
Дали любовта на главните герои Павел и Невена ще устои на всичко, е главният въпрос в романа. И ако успее, то на цената на какво и как точно. Главният герой – известен писател, (в ролята блести Владимир Карамазов) е изправен пред избора дали да влезе в политиката, да се кандидатира за президент и да промени света, или да остане с любовта на живота си, тъй като двете са несъвместими.
Идеята за опашката, израсла внезапно върху тялото на красивата Невена, се появява преди много време, при разговор със съпругата на Карабашлиев – Вера. След това се развила и цялата история. „Има една приказка „от главата към опашката“, но този роман започна от опашката към главата“, коментира авторът. И добавя, че книгата не е фантасмагорична, тъй като освен опашката, всичко друго е съвсем реалистично. И с разгръщането на тази история се поставят колкото философски, толкова и ежедневни въпроси. Един от тях е имаме ли право да кажем, че сме свободни – това вълнува съзнанието и на главния герой. Той самият пише роман, който се казва „Свобода“ и това го вълнува през цялото време. „Свободни сме били, ала не сме го знаели“ – това е първото изречение, което главният герой търси много дълго време. То се оказва първо и за романа „Опашката“.
Премиерните спектакли на "Опашката" ще са на 22 и 23 май 2021 г. от 19 часа в Плевенския театър "Иван Радоев"
Неотдавна Явор Гърдев постави в Плевенския театър видеоспектакъла „Унизените. Беларус“ от Андрей Курейчик, който получи две номинации за наградите „Икар“ 2021.
Интервюто на Латинка Светозарова с Явор Гърдев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
В 31-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушатели - Директорът на Пловдивската опера маестро Диан Чобанов представя акцентите в предстоящото издание на летния фестивал "Opera Open" на сцената на Античния театър в..
Днес - 14.05, е премиерата на документалния филм "Царят гражданин" от поредицата "БНТ представя" . Лентата е посветена на Симеон Сакскобургготски. Автор на филма е Павел Станчев , медиен експерт и телевизионен мениджър. "Досега няма премиери, които да са станали царе, но има случай на цар, който е станал министър-председател. Избран е..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
БСП отказа суверенното право на българския народ да гласува дали да влезе България в еврозоната от януари 2026 г. и това преля чашата . Това каза пред..