Село Кранево десетилетия наред беше предпочитано място за детски и спортни лагери заради спокойствието, което предлага и заради морето и дългата плажна ивица, с която разполага. През последните години обаче тук се появиха крупни инвеститори, построиха се големи хотелски комплекси, направиха се нови спортни зали, в селото е построена и третата по големина в света ледена пързалка. По този начин курортното селище до голяма степен промени и облика си, както и облика на туристите, които го избират за своята почивка. Заедно с увеличения приток на почиващи и спортни отбори обаче, дойде и нуждата от повече внимание върху инфраструктурата на селището, неговата чистота и привлекателност за туриста. И тук, особено през последните две години, нещата не се развиват в правилната посока и проблемите все повече се натрупват. Съвсем резонно дойде и масовото недоволство на местните хора.
Защо се наложи свикването на общоселско събрание, каза за БНР кметът на населеното място Румен Николов.
"Защото нещата станаха нетърпими, мръсотията в Кранево е нетърпима, няколко майки ни се обадиха за кърлежи, за змийчета, за гущерчета и като минете в която и да е част на селото, тревата е до кръста".
Новата система, за която говори Румен Николов, е свързана с факта, че от миналата година село Кранево, заедно с още пет населени места в община Балчик, вече не са второстепенни разпоредители на бюджетни средства. Защо е така отговори Николай Ангелов, кмет на община Балчик.
"До миналата година ние имахме 6 села, които бяха второстепенни разпоредители на бюджетни средства, но тъй като Covid-кризата се отрази изключително много на бюджета на община Балчик и включително от тази години ние за пръв път в историята си сме и община в лошо финансово състояние, естествено е, че трябва да се направят някакви икономии и ние решихме заедно с общинските съветници, че трябва да има по-голям контрол върху разходването на средствата и по този начин нямаме нито един второстепенен разпоредител с бюджетни средства, не е само село Кранево".
Законът определя, че 30% от сумата на сделка с недвижими имоти или наеми от такива трябва да бъдат разпределени за населеното място, в което е сключена сделката. Според кмета на община Балчик Николай Ангелов за 2020 година няма нито една подобна сделка в село Кранево.
"Ние нямаме нито една сделка от миналата година в село Кранево".
Съвсем не на това мнение е обаче кметът на селото Румен Николов.
"Единият обект, който се строи в момента през 2021 година, единият имот започна миналата година, септември-октомври, когато приключи забраната. Сделката се извърши ранна пролет, а другият имот се продаде около януари-февруари, някъде там".
Разминаване има и в твърденията на двамата кметове относно участието на село Кранево в постъпленията на общинската хазна. Според Николай Ангелов те са:
"Приходите общо са от порядъка около 600 хиляди лева на година от село Кранево".
И реакцията на Румен Николов.
"Веднага ще ви отговоря, че имам 3-4 големи обекта в Кранево, които плащат годишен налог в местни данъци и такси в порядъка на повече от 100 хиляди лева. В Кранево се плащат най-големите промили на такса смет и данък сгради - 5,75. Това, което е казал кметът - 600 хиляди лева е може би само от 4-5 големи обекта в Кранево. Такса смет за 2019 и 2020 година беше 1 милион и 40 хиляди лева".
Хората в селото и представителите на туристическия бранш недоволстват и от състоянието на настилката на уличната мрежа в Кранево. На много места в населеното място могат да се видят свидетелства на гениалната човешка изобретателност за предпазване на шофьорите от влизане в най-опасните за тях и автомобилите им дупки. Според Николай Ангелов той дори не знае кои точно улици имат нужда от ремонт, защото не е бил информиран за това.
Очаквано, на противоположната позиция е Румен Николов.
"Аз се срамувам, че съм кмет на това село от 4-5 години".
След проведеното общоселско събрание реакцията на община Балчик не закъсня. От вчера заместник-кметът по строителството Димитрин Димитров, заедно с директора на общинското предприятие по комунални дейности извършват огледи на посочените като най-тревожни места в селото. Кметът Румен Николов заяви, че той не е съгласен да се ремонтира пътя Кранево- Рогачево за сумата от над 900 000 лева, а тези пари иска да бъдат вложени в инфраструктурата на населеното място. Румен Николов е и категоричен, че стачната готовност за затваряне на главния път Дуранкулак - Варна засега остава.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..