„Когато с колегите разсъждавахме по повод нашата годишнина и това с какви събития да я отбележим решихме първоначално да издадем скромна книжка, нарекохме я дори брошура с 40 избрани дарения от всички онези стотици дарения, които са минали през Фонда. Когато започнахме работата по тази книга се оказа, че задачата не е никак лека и лесна. Необходимо ни беше доста време, за да преровим архивите, за да направим нашия избор“, каза за БНР Слава Иванова, изпълнителен директор на Националния фонд „13 века България".
През годините са направени над 80 хиляди дарения в различни области и на различна стойност.
„Има дарения, които са на много висока стойност, има такива, които са скромни, но е важен жестът, важна е целта, с която те са направени, свързани по някакъв начин или с историята, или с художественото наследство на България, българската култура, българската писменост, но разбира се има и такива дарения, които касаят съвсем други сфери от нашия живот, включително здравеопазването, социалната сфера, подпомагани са болнични заведения със закупуване на апаратура и социални заведения през годините и наистина ни беше много трудно да изберем, да подберем онези 40, които да характеризират историята на Фонда“, допълни в предаването „Закуска на тревата" Слава Иванова.
Тя припомни, че през 1934 година в САЩ излиза детско юношески роман от писателят и журналист Моника Шанън по разкази на българския скулптор Атанас Качамаков, който живее в Лос Анджелис.
„Романът е детско-юношески, за възрастта между 10 и 13 години. Разказва се за едно малко момче Добри, което живее в балканско село, далеч отвъд океана. В това малко балканско село момчето живее със своето семейство, описани са типичните патриархални отношения, но най-любопитното е, че това момче е изключително талантливо има желание да стане художник. Прототип на главният герой в книгата е самият Атанас Качамаков. Не случайно по негови разкази за България и за детските му спомени Моника Шанън пише своя роман“.
Една година след издаването на романа той е награден с най-престижната американска награда „Златен медал“ на името на Джон Нюбъри за детско юношеска литература.
Национален фонд „13 века България“ е получил авторските права за книгата, преводът е направен от Мария Донева. Представянето на книгата ще бъде на 1 юни в литературен клуб „Перото“ в НДК, поканени са Н.Пр. посланикът на САЩ Херо Мустафа и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Шрифтът в книгата е предназначен за хора с дислексия. Книгата ще бъде подарена на читалища:
„Това, което ще направим е, след като издадем книгата, след като тя бъде публикувана, да я разпространим не само из българските читалища и училища, но в българските читалища в чужбина“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители. Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..
Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич. Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..